Hlavná stránka

>

Správy

>

Kultoví The Residents oslávia odložené 50. výročie aj na Slovensku!

Kultoví The Residents oslávia odložené 50. výročie aj na Slovensku!

crop The Residents vystúpia 18.2.2023 v Bratislave
Zdroj: PR / Music Press Production
24.11.2022 - 10:00 | redakcia

Mystifikátori, priekopníci videoartu, konceptualisti a jedna z najvplyvnejších kapiel na svete. The Residents prídu vôbec po prvýkrát vo svojej päťdesiatročnej histórii na Slovensko, aby odohrali 18. februára 2023 koncert v bratislavskom Majestic Music Clube. Oslávte ich odložené výročie polstoročnice v koncertnej edícii Danube Music Day!Viacero okolností sa zbehlo, až sa stala unikátna vec. Slávny americký umelecký kolektív The Residents príde osláviť 50. výročie svojho vzniku aj do Bratislavy – 18. februára 2023 v MMC.

Preložené turné Dog Stab! pripomína jednu z najmystickejších a najtajomnejších, ale zároveň i najproduktívnejších skupín všetkých čias - vo svojej diskografii má viac ako 60 albumov! Hudobne sa The Residents pohybujú v štýlovej nečistote avantgardnej tvorby s free jazzovými linkami, art-rockovou vynaliezavosťou a ironickými narážkami, ktorými demaskovali mytológiu populárnej hudby. Ich prerábky piesní od The Beatles, Elvisa Presleyho či Jamesa Browna sú absolútne odlišné od originálov. Od ich príchodu na scénu ubehlo viac než 50 rokov a stále nie je odhalené to najväčšie tajomstvo – kto sa skrýva za tými maskami.

The Residents boli vždy spájaní okrem hudby aj s vizuálnym umením. Ako priekopníci videoartu vystavovali v slávnych múzeách ako Múzeum moderného umenia v New Yorku či Múzeum súčasného umenia v Los Angeles. Vizuálne artefakty používajú ako dekorácie aj na koncertoch, ktoré vytvárajú ilúziu z iného sveta. Slávne sa stali aj ich masky – od očných buliev, kostier a stiahnutého svalstva, až po súčasné latexové psie hlavy.

V roku 2017 si nasadili morové masky, akoby predvídali blížiacu sa pandémiu, na ktorú potom reagovali songom Die, Die, Die. Pochádza z ich najnovšieho albumu Metal, Meat & Bone: The Songs of Dyin' Dog, ktorý pojednáva o zabudnutom albínskom bluesovom hudobníkovi Alvinovi Snowovi, ktorý používal pseudonym Dying Dog. Jedného dňa sa záhadne vytratil a zostali po ňom iba tajuplné nahrávky, ktoré The Residents spracovali vo svojej réžii. Kapela sa tak opäť veľmi rafinovane pohrala s realitou a fikciou. Nielen z tohto dôvodu ju majú radi milovníci avantgardného umenia na celom svete.

Pandémia nakoniec ovplyvnila aj oslavy päťdesiateho výročia, ktoré sa presunuli na rok 2022. Hovorca tohto tajomného kolektívu, Homer Flynn z Cryptic Corporation, poodhalil kúsok z programu výročného turné: "Dog Stab! Tour oslavuje zvláštnych a nepravdepodobných 50 rokov existencie The Residents piesňami z klasického obdobia kapely, ako aj najnovším albumom. Okrem známych songov z kultovej nahrávky Duck Stab! z roku 1978 kapela predstaví tiež hudbu z Meat & Bone, ktorá vyšla v lete roku 2020. Vždy nepredvídateľná šou bude obsahovať v tomto kurióznom a jedinečnom karnevale chaosu tiež niekoľko neočakávaných prekvapení." 

Referencia na koncertné turné The Residents prišla aj od mienkotvorného hudobného magazínu The Wire: "Kostýmy a hráči sa môžu meniť, ale The Residents zostávajú rovnakí: Tvorcovia mýtov zo San Francisca si robia srandu z modernej Ameriky prostredníctvom ich umenia, hudby a filmov."

The Residents vystúpia 18. februára 2023 v bratislavskom Majestic Music Clube (MMC) v rámci koncertnej série Danube Music Day, ktorá už viac ako rok prináša na Slovensko prelomových a priekopníckych interpretov z rôznych žánrov, ktorí výrazným spôsobom  formovali hudobnú scénu v oblasti zvuku, formy či estetického vnímania.

Vstupenky:  

Zdroj: Music Press Production


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti