V týchto dňoch vychádza pod názvom Záhrada piesní kompilácia skladieb legendy slovenskej populárnej hudby Karola Duchoňa. Album nikdy nevydaných verzií skladieb z archívu Rozhlasu a televízie Slovenska ponúka 14 piesní vrátane remastrovaného hitu V slovenských dolinách.


Za svoj život stihol Karol Duchoň nahrať pre vydavateľstvo Opus len tri oficiálne štúdiové albumy, ale aj desiatky singlov, nahrával a koncertoval aj v zahraničí. Neustály záujem o Duchoňa otvára dvere do archívov, kde sa nachádzajú nielen rôzne fanúšikovské "chuťovky", ale aj špičkové výkony orchestra Gustava Broma, VV systému Vlada Valoviča či orchestra Československého rozhlasu.

Nahrávky, ktoré vychádzajú na albume Záhrada piesní, boli v roku 2022 kompletne remastrované. Bude tak možné vypočuť si staré klasiky ako V slovenských dolinách či Smútok krásnych dievčat v novom, technicky vyspelejšom šate. Dobrou správou podľa producenta Martina Hanusku je, že archív RTVS ešte zďaleka nie je vyprázdnený. Preto je takmer isté, že Duchoň so svojimi poslucháčmi ešte dlho zostane.

Zoznam skladieb na albume Záhrada piesní:

1. Pod modrým nebom
2. Ja viem
3. Starý šansonier
4. Zvoňte zvony
5. Záhrada piesní
6. S úsmevom
7. Milosrdný čas lásky
8. Šedý kufrík rozchodov
9. Zvony pre šťastie
10. Smútok krásnych dievčat
11. Kadiaľ vchádza zima
12. V slovenských dolinách
13. Svet bez teba
14. Príď k nám  

Karol Duchoň sa narodil 21. apríla 1950 v Galante. Na hudobnú scénu vstúpil v roku 1968, keď vyhral súťaž amatérskych spevákov v Zlatých Moravciach. Hneď nato dostal ponuku na zahraničný angažmán s orchestrom Jaroslava Mikulu. V rokoch 1973 a 1974 získal striebornú a zlatú Bratislavskú lýru za pesničky Chvála humoru a Zem pamätá.

V roku 1975 spieval na festivale v Tokiu pieseň Čardáš dvoch sŕdc a v tom istom roku mu vyšla aj prvá LP platňa s rovnakým názvom. V roku 1976 dostal pozvanie do Nemecka, tam nahral pre nemeckú pobočku americkej spoločnosti RCA Victor album, ktorý vyšiel pod názvom Karol. Vyslúžil si pomenovanie slovenský Tom Jones, ktoré dostal od nemeckej kritiky. Zomrel mladý vo veku 35 rokov 5. novembra 1985.

Tip redakcie: Nenechajte si ujsť muzikálové predstavenie režiséra Karola Vosátka Na srdci mi hraj! plné hitov Karola Duchoňa v podaní Karola Csina a Martina Gyimesiho. V Dome kultúry Ružinov sa od 13. decembra do 24. februára 2023 uskutoční šesť predstavení, na ktoré si môžete kúpiť vstupenky v sieti Predpredaj.sk.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)

Súvisiaci interpreti: Karol Duchoň