Hlavná stránka

>

Správy

>

VIDEO: Dennyiah idú so singlom Running o hľadaní seba samého až pod kožu

VIDEO: Dennyiah idú so singlom Running o hľadaní seba samého až pod kožu

26.04.2021 - 09:50 | redakcia

Jeden zo slovenských objavov roka 2020, košické duo Dennyiah, predstavuje druhý singel zo svojho debutového albumu Human Aspect. Pesničku Running predstavuje spolu s pôsobivým videoklipom, ktorý sa nakrúcal v nádherných priestoroch ortodoxnej židovskej synagógy v Košiciach. Podobne mystický ako toto miesto je aj samotný klip.


Silný, charizmatický a krásne zafarbený hlas, vkusné aranžmány, výborná angličtina a zrelé texty. To je v skratke tvorba kapely Dennyiah, ktorá vlani v novembri vydala debutový album Human Aspect. Redaktorka Hudba.sk Martina Slivková v jeho recenzii napísala, že prehliadnuť ho by bolo chybou a mladá dvojica to potvrdzuje aj svojím tretím videosinglom.

Po neprávom prehliadnutom klipe Iohan (2019) a prelomovom singli Kingdom, ktorý vyšiel spolu s "neslovenským" vizuálom v januári 2020, sa Dennyiah s vydaním ďalšieho klipu neponáhľali. Fanúšikov však medzitým potešili niekoľkými kvalitnými live videami a dnes je jasné, že čakanie na tretí oficiálny videoklip stálo za to. K piesni Running opäť ponúkajú vizuál, ktorý prekračuje hranice všednosti.


Nájsť svoj vnútorný pokoj

Skladba s mimoriadne pozitívnym nábojom je osobným priznaním speváčky. Pesnička o tom, že pred sebou samým neutečieš, môže pomôcť svojou nefalšovanou úprimnosťou mnohým a nie iba mladým ľuďom. "Text je inšpirovaný fázou v mojom živote, keď som dokázala prijať samú seba takú, aká som. Slohy sa venujú turbulentným obdobiam, ktoré sa dajú prirovnať k horskej dráhe. V refréne sa to všetko spája v seba-láske a seba-akceptácii," vyznáva sa speváčka Denisa "Denny" Gajarská. 

Istou "podprahovou" témou piesne je zápas, ktorým si prechádza v živote azda každý z nás a špeciálne ženy. "Odmalička sme učení, ako vyzerá symbol krásy, ako by sme sa mali správať a akí by sme mali byť. Nuž, a keď sa to nestretáva s realitou nášho bežného života, začínajú sa problémy so sebaúctou, ktoré, žiaľ, môžu prerásť v depresie, sebapoškodzovania a úzkosti, ako to bolo v mojom prípade. Našťastie, našla som vnútorný pokoj a verím, že tú radosť z toho budú cítiť aj všetci poslucháči a fanúšikovia, ktorí si hádam s nami už čoskoro pri pesničke aj zahopkajú na nejakom koncerte," s úsmevom dopĺňa mladá interpretka a autorka.

Dennyiah, videoklip Running, 2021

Videoklip sa nakrúcal v ortodoxnej židovskej synagóge na Zvonárskej ulici v Košiciach. "Celé to miesto dýcha atmosférou mystéria a má svoj vlastný špecifický vibe. Nakrúcali sme to ešte v auguste minulého roku, keď boli opatrenia omnoho voľnejšie," priblížila Denny proces vzniku. V klipe môžete vidieť päť postáv, z ktorých všetky predstavujú iné obdobie života mladej speváčky a každé z nich ju zásadne ovplyvnilo. "Začína sa to detstvom a prechodom do puberty, kedy som zažila prvé ponižovanie kvôli tomu aká som, ako vyzerám, ako sa správam, ako nedostačujem. Druhé obdobie sa venuje stabilite, čo v tomto prípade predstavuje moja najlepšia kamarátka, ktorá so mnou bola pri všetkých týchto obdobiach," prezrádza sympatická Košičanka.

Tretie obdobie sa venuje jej prvej láske, ktorá hoci bola veľmi komplikovaná, tak ju to nasmerovalo stať sa človekom, akým je teraz. "Štvrté obdobie už predstavuje súčasnú Denny, ktorá sa na to všetko zlé, ale i dobré díva a prijíma to," doplnila s tým, že v prvom rade je to povzbudzujúca pesnička a má navodiť pocit radosti. Aj preto ju chceli s gitaristom Ľubošom (Šoltésom, pozn. red.) vydať práve teraz na jar, kedy sa všetko prebúdza a príroda je plná života. Každá postava počas celého deja interaguje s mojou dušou, ktorá levituje vo vzduchu a absorbuje všetky spomínané zážitky. Skladba je jedinečná svojim kontrastom medzi textom, svižnou a pozitívnou hudbou a obrazmi v klipe," dokončila myšlienku speváčka.

Namiesto hercov kamaráti

Scenár k videoklipu i samotné nakrúcanie realizovali vďaka filmárovi Janovi Varcholovi, ktorý dvojici Dennyiah pomohol túto myšlienku zvizualizovať. "Poďakovanie však patrí tiež nášmu priateľovi Gejzovi Kiššovi, ktorý to celé zorganizoval a pomohol uskutočniť. V klipe sa nevyskytujú žiadni profesionálni herci, všetko sú to moji kamaráti, ktorí boli ochotní nám pomôcť. Môjho brata hrá Peter Stredňák, moju prvú lásku hrá Tomson a moju najlepšiu kamarátku, čo aj v reálnom živote je, si zahrala Klára Friedmanova," dodáva Denny. Spomenúť treba aj šikovné ruky troch žien, vďaka ktorým speváčka v klipe nadobudla rôzne podoby - Denisa Birošová jej robila make-up, Soňa Sedláková vlasy a Veronika Varcholová sa postarala o styling.

Samotnú pesničku si Denny a Ľuboš produkovali sami. Tak ako väčšina ich skladieb je výsledkom improvizácie počas skúšky a nahrávali ju v Kysaku s Lukášom Kreheľom. Na singli Running sa podieľali aj basgitarista Kevin Scott (spolupráce napr. s FORQ, Fergie), bicie nahral Keith Carlock (Country sieň slávy, spolupráce s Johnom Mayerom, Tal Wilkenfield či Stingom), mix zvuku mal na starosti Nic Hard a step, ktorý sa ozýva v refrénoch, nahrala speváčkina kamarátka Klára Friedmanova. 

Prečítajte si tiež: Prehliadnuť ich debut by bolo chybou. Košické duo Dennyiah robí svetový pop


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Denisa Gajarská. Tlačovú správu sme upravili a doplnili. Novinky kapely Dennyiah môžete sledovať na jej profiloch na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti