Aj vážna hudba a literatúra vie zaujať mladých. Dokázal to unikátny kultúrno - vzdelávací projekt Shakespeare-Prokofiev/Rómeo a Júlia, ktorý pre veľký úspech pokračuje aj v tomto roku. Doteraz ho v Koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu videlo takmer 10-tisíc študentov.
"Predstavenia doteraz videli tisíce stredoškolákov z Bratislavského kraja a teraz sa k nimi pridajú ďalšie tisíce z Trnavského samosprávneho kraja. Už v Bratislave ma reakcie študentov veľmi prekvapili, ukázalo sa, že medzi hviezdy predstavenia študenti zaradili aj symfonický orchester," teší sa spoluautor projektu Adrian Rajter a manažér Hudobného centra, ktoré tento rok spustilo projekt Slovenského mládežníckeho orchestra.
"Sme veľmi radi, že predstavenia budú na pôde Domu umenia Piešťany, ktorý je 62 rokov dejiskom významného hudobného festivalu," dodal Adrian Rajter.
Sériu predstavení organizátori otvoria 24. mája a 8. júna v Dome umenia Piešťany. Autormi projektu sú skladateľ, dirigent Anton Popovič a muzikológ, dramaturg Adrian Rajter.
Umenie ľuďom pomáha rozvíjať sa
"Je to práve umenie, ktoré rozvíja emocionálnu inteligenciu človeka pomáha človeku v orientácií v živote, v okolitom svete a vlastne formátuje jeho rozlišovacie schopnosti. Rozvíja schopnosť sebapoznania a sebauvedomenia, rovnako rozvíja empatiu, vnímavosť k emóciám iných ľudí, čo je základnou hodnotou a kvalitou jedinca a prispieva k pozitívnemu nastaveniu medziľudských vzťahov v spoločnosti. Od pádu komunizmu sa u nás už 26 rokov kladie dôraz na riešenie politických a ekonomických problémov, zatiaľ čo kultúra a vzdelávanie prešľapuje v úzadí. Nie je to pre spoločnosť zdravé, čo sa ukazuje v prieskumoch preferencií mladej generácie," uviedol Anton Popovič.
"V súčasnosti, keď sa mladí stále menej dostávajú do priameho kontaktu s našim vzácnym kultúrno - civilizačným dedičstvom, je obzvlášť dôležité, aby sa ich obzor rozširoval o tento rozmer."
Populárni herci predstavia klasiku
Študentom na predstaveniach prednesú pasáže z Shakespearovho diela známi herci Marián Miezga, Róbert Jakab, Sáva Popovič, Martin Hronský, či Marián Prevendarčík a im vekovo blízki študentov bratislavského konzervatória. Hrané pasáže dopĺňa úžasná Prokofievova hudba v podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu pod dirigentskou taktovkou Antona Popoviča.
"Na rozdiel od rozvinutých štátov Európskej únie na Slovensku dlhodobo absentuje systematická výchova mládeže k formám tzv. vysokému umeniu. Ukázalo sa, že stačí vytvoriť príležitosť k stretnutiam mladých ľudí s takýmito formami umenia a výrazne zaujme ich pozornosť. Projektom chceme nadviazať na tradíciu vyspelých krajín a pripraviť študentom výnimočnú produkciu, ktorá môže umocniť ich záujem o tento druh umenia," uzavrel Anton Popovič.
"S veľkou radosťou vítam možnosť uviesť v Dome umenia Piešťany toto podujatie, ktoré mi doslova učarovalo. Jeho tvorcovia a interpreti sa nielenže po svojom vyrovnali so známou témou, ale vniesli do nej aj nové dimenzie. Vďaka nim získal tento umelecký počin ľudský rozmer, ktorý aj pri vážnej téme dokáže nielen poučiť, ale aj ponúknuť jemný humor a nadhľad," uvádza Marián Turner, generálny riaditeľ Umeleckého súboru Lúčnica – Domu umenia Piešťany.
Shakespeare a Prokofiev môžu mať radosť
Anglický dramatik William Shakespeare a ruský hudobný skladateľ Sergej Prokofiev nielenže žili každý v inej krajine, ale dokonca aj v úplne rozdielnom čase. Napriek tomu si spolu na javisku skvele rozumejú aj v 21. storočí. Veľkú zásluhu na tom má dirigent a producent Anton Popovič, ktorý hudobnú časť skvele naštudoval spolu so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu detailne naštudoval.
"Na kultúru sa nedopláca, dopláca sa na nekultúrnosť." Táto myšlienka patrí jednému z najvýznamnejších slovenských poetov - a zhodou okolností Trnavčanovi – básnikovi Miroslavovi Válekovi. "Jeho slová preveril čas a potvrdila prax. Investovať do kultúry sa oplatí, hoci efektívnosť vynaložených prostriedkov sa neukáže hneď, ale až v dlhších časových horizontoch," hovorí Tibor Mikuš, predseda Trnavského samosprávneho kraja.
"Teší ma, že Trnavský samosprávny kraj sa mohol so svojim strednými školami zapojiť do projektu. Je našou povinnosťou predstavovať mladej generácii krásne umenie, ktoré v súčasnosti musí súperiť s nekultúrnosťou šíriacou sa z mnohých médií. Som presvedčený, že moderné spojenie divadla so symfonickou hudbou si študentov získa a odnesú si z Piešťan výrazný kultúrno-spoločenský zážitok," Tibor Mikuš.
Zdroj: PR
Foto: Martin Haburaj