Hlavná stránka

>

Správy

>

Zomrel moderátor a znalec slovenskej populárnej hudby Julo Viršík

Zomrel moderátor a znalec slovenskej populárnej hudby Julo Viršík

26.05.2021 - 20:26 | redakcia

Július Viršík zomrel nečakane vo veku 56 rokov na chalupe na Záhorí. Úmrtie bývalého kolegu potvrdil TASR moderátor RTVS Roman Bomboš. Viršík pôsobil ešte v 90. rokoch v rádiu Rock FM, neskôr bol tiež súčasťou Rádia Koliba / Okey. Naposledy pôsobil v Rádiu Expres. Zviditeľnil sa tiež ako porotca v prvých dvoch sériách Slovensko hľadá SuperStar.


Julo Viršík, ktorého profesionálny život bol spätý najmä s rozhlasovým éterom, začal spoznávať prácu s mikrofónom v Slovenskom rozhlase, v ktorom pôsobil už počas štúdia žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Najskôr to bola redakcia Pozor zákruta a potom vysielanie pre mládež s názvom Rádio Elán. V roku 1991 prešiel do vznikajúceho rádia Rock FM, kde mal vlastnú reláciu s hitparádou pesničiek.

"S Julom stráca slovenský éter a aj naša hudba ikonu. Doslova. Sú hlasy a relácie, na ktorých vyrastáte, dospievate a ktoré sú súčasťou vášho života. Osobne som Jula najprv vnímal ako poslucháč, obdivoval som jeho, aj kolegov v rádiu Rock FM a neskôr, ako jeho kolega, som s ním často diskutoval o slovenskej hudbe a navzájom sme sa veľmi informačne obohacovali," povedal pre TASR jeho dlhoročný kolega, moderátor RTVS Roman Bomboš.

Zo Slovenského rozhlasu odišiel Julo Viršík do Rádia Koliba, ktoré sa neskôr premenovalo na Rádio Okey. Do obrátenej pyramídy sa opäť vrátil v roku 2014. Tentoraz moderoval reláciu Naša hudba, v ktorej predstavoval aktuálnu domácu hudobnú produkciu a prinášal rozhovory s hosťami o domácej hudobnej scéne. Po roku prešiel do Rádia Expres, v ktorom moderoval reláciu TwentyfivePopri moderovaní využíval svoje bohaté skúsenosti aj ako organizátor hudobných festivalov a zviditeľnil sa tiež ako člen poroty súťaže Slovensko hľadá SuperStar.

Julo Viršík (vpravo) v porote SuperStar, 2004

"Klobúk dolu pred tým, čo urobil pre slovenských interpretov. Organizoval festivaly a podujatia, na ktorých účinkovali, hľadal nové talenty a dával im priestor, rozbiehal u nás SuperStar, v hitparáde aj vo vysielaní robil z pesničiek hity, doslova. Bol to on, ktorý z pesničky Mandarinka Darinka urobil kult jednej generácie. A navyše to všetko so šarmom a vždy s dobrou náladou. Odchodom Jula stratilo Slovensko nenapodobiteľný hlas, optimizmus a energiu, ktorú posúval cez mikrofón poslucháčom," hovorí o Viršíkovi Roman Bomboš, pre ktorého je jeho odchod "nečakaný a šokujúci".

Na úmrtie Jula Viršíka reagovali na sociálnych sieťach osobnosti slovenskej populárnej hudby ako sú Miro Žbirka, Pavol Habera, Peter Cmorik, Polemic, Hex, Zuzana Smatanová, Katarína Knechtová či Peter Bič Project, ale aj množstvo kolegov z brandže, známych i menej známych ľudí z prostredia rádií a televízií. "Julo bol a zostane legendou slovenského éteru a bude nám a poslucháčom nesmierne chýbať. Jeho zmysel pre humor a večný optimistický pohľad boli neoddeliteľnou súčasťou nášho života a vysielania. Odišiel nielen skvelý moderátor, ale aj človek s veľkým srdcom a priateľ. Je nám to veľmi ľúto," píše na svojej stránke Rádio Expres.

Ak vás Julo Viršík zaujíma z pohľadu dlhoročného kolegu a priateľa, prečítajte si rozsiahlejší príspevok plný faktov o jeho živote ale aj osobných vyznaní a pozorovaní, ktorý po správe o jeho náhlom úmrtí napísal publicista Juraj Čurný.Zdroj: TASR + Hudba.sk
Foto: TASR - Tomáš Halász


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti