Po dlhých rokoch vychádzajú vo vydavateľstve OPUS plnohodnotné reedície prvých albumov speváka, hudobného skladateľa, textára, producenta a fotografa Petra Nagya. Postupne vychádza na vinyloch aj CD nosičoch v mesiaci október päť jeho albumov - Chráň svoje bláznovstvá, Mne sa neschováš, Myslíš na to, na čo ja?, Ale a Peter Nagy v Štúdiu S. Všetky nové vydania z tejto edície sú obohatené aj o texty piesní.

"Ani som nedúfal, že sa to vráti. Som rád, že v dobe, keď sa vrátila doba lásky ku vinylovej klasike, že ešte vyjdú znova v reedícii moje prvé albumy. Schválne nehovorím "staré " album , pretože piesne, ktoré spievam mi pripadajú nové, nedávne, akoby to bolo dnes. Znova sa vrátila tá hodnota nosiča ako artefaktu a vôňa vinylových albumov. Dal som niektorým piesňam krásny život a za to, ony dali krásny život mne," vyjadril sa k reedíciam Peter Nagy.

Chráň svoje bláznovstvá je debutový album Petra Nagya, ktorý rozpútal v roku 1984 tak intenzívnu "nagyomániu", akú slovenská pop-music nikdy predtým a ani potom nezažila. 400-tisícový predaj albumu, koncerty v najväčších halách a amfiteátroch, víťazstvá vo všetkých dobových rozhlasových a televíznych hitparádach, víťazstvo v ankete Zlatý slávik, ale aj rozbité výklady obchodov pri uvedení albumu do predaja v Prahe i Bratislave -  to všetko boli sprievodné prejavy tejto mánie. Po necelých 40 rokoch vychádza plnohodnotná reedícia tohto legendárneho albumu.

Album Mne sa neschováš nadviazal v roku 1985 na jeho superúspešný debut a v predaji ho ešte prekonal, keď pokoril hranicu 500-tisíc kusov, čo sa mimochodom podarilo v histórii slovenskej a českej pop-music popri Petrovi len skupine Elán s albumom Detektívka. Peter týmto albumom pokračoval vo víťaznom ťažení na všetkých frontoch svojej kariéry, a to aj vďaka superhitom Sme svoji či Marcel z malého mesta. Ako hostia sa na tomto albume zúčastnili aj legendy Vašo Patejdl a Laco Lučenič.

Tretí radový album z roku 1986, Myslíš na to, na čo ja?, prináša výrazný posun v jeho hudobnom smerovaní. Jednotlivé piesne sú rockovejšie a obsahovo závažnejšie. Peter tomuto zároveň prispôsobil aj vizuálny imidž a celkovo sa posunul k "dospelejšiemu" prejavu. Zreteľne sa to ukázalo na najväčších hitoch albumu (Myslíš na to, na čo ja?, Láska je tu s vami), ale napr. aj na kontrastných baladách Stará Johanka a Komparzista. Album predznamenal budúce smerovanie Petra Nagya ako univerzálneho a nadčasového interpreta. Petra sprevádza skupina Indigo vo svojom najlepšom zložení.

Na svoj tretí album nadviazal Peter v roku 1987 ďalším, s názvom Ale. Je to po všetkých stránkach zrelý a vyvážený album, na ktorom definitívne potvrdil svoj posun od tínedžerského idolu k zrelému interpretovi, pričom si však naďalej zachoval schopnosť vytvárať veľké hity, z ktorých sú dnes evergreeny, najmä duet s Jožom Rážom Psi sa bránia útokom. Popri Jožovi na albume účinkuje ako hosť aj nedávno zosnulý Vašo Patejdl, ktorého hlas zaznie v piesni Motýle zblízka a klavír v spomínanom evergreene Psi sa bránia útokom.

V roku 1988 sa rozhodol nahrať živý album v bratislavskom Štúdiu S, ktorý sa stal jeho piatym dlhohrajúcim albumom. Peter tu priniesol zásadnú zmenu oproti jeho dovtedajšej štúdiovo-koncertnej aktivite. Športové haly a amfiteátre tu vystriedalo komorné prostredie Štúdia S, ktorému Peter prispôsobil aj decentné, vo väčšine prípadov unplugged aranžmány svojich piesní. Ako hostí si prizval legendy Pavla Hammela a Vaša Patejdla, pričom ich spoločné piesne Zabudnuté ciele, Motýle zblízka, Nič nezmení môj svet, patria k vrcholom tohto pozoruhodného albumu v hudobnej kariére Petra Nagya.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Renáta Tomášová z vydavateľstva Warner Music.