Známi muzikanti už vo štvrtok v Prešove predstavia namiesto svojich domovských kapiel projekty, ktorým sa venujú vo svojom voľnom čase a pozývajú do nich hudobníkov z iných kapiel. Vznikajú tak nečakané kolaborácie, ktoré si vychutnajú návštevníci počas jediného večera na nádvorí pred prešovským PKO.
"Program je dosť pestrý a zahŕňa z každého súdka niečo. Od úplnej alternatívy a úletov až po štandardné aj neštandardné poňatie pesničiek, groovu, elektroniky až do jazzu. Je sa na čo tešiť," pozýva na podujatie Peci Uher z Inside Group. Práve jeho formácia, ktorú tvorí s basgitaristom Vilom Cicoňom a bubeníkom Vilom Stanekom, obohatí tento večer svojou tvorbou, v ktorej ponúkne rôzne fúzie žánrov a zvukov, od atmosferických lyrických motívov po klasický jazz rock.
Úzka Krajina po druhýkrát naživo a opäť trochu inak
V projekte Úzka Krajina vystúpi gitarista Ľuboslav Petruška, ktorý na rozdiel od jeho domovskej kapely nie je v tomto projekte autorom, ale prizvaným muzikantom. Hudobníci tieto pesničky nahrali v podstate na prvý pokus a prvý koncert ponúkol tieto skladby v mierne obohatenej verzii v porovnaní s tým, čo uverejnili ako audiovizuálny projekt na Youtube ešte začiatkom roka. Aj vo štvrtok môžu návštevníci očakávať prekvapivé momenty, ktoré odznejú len raz a budú naozajstnou odmenou pre tých, ktorí na podujatie prídu.
"Bude to odlišné a živšie. V rámci toho, že to nie je skupina, ktorá by konštantne skúšala a koncertovala. Každý si prináša rôzne vplyvy a nemyslím tým hudobné, ale napríklad, že Daniel Špiner má dieťa, úplne sa zmenil, je iný a tým pádom bude ináč hrať. Je to stále jedinečná záležitosť, ktorá sa stane presne tam na tom mieste a už sa nikdy nezopakuje, tak ako každý koncert," potvrdil Ľubo Petruška.
Nadhľad, energia a veľa improvizácie
David Kollar je momentálne na európskom turné so svojím projektom The Blessed Beat, v ktorom sú jeho spoluhráčmi talianski hudobníci Simone Cavina (bicie, elektronika) a Paolo Raineri (trumpeta). Čoskoro vydajú album s názvom MiV (Mermaid in Venice), ku ktorému vytvoril obal prešovský výtvarník Peter Kocák. „Album sme nahrali a skomponovali naživo. Improvizovali sme na tému Kopulujúcej morskej panny z Venice od Charlesa Bukowského. Hľadali sme inšpiráciu v niečom, čo je vtipné, drsné a má niečo spoločné s Talianskom," odhaľuje David Kollar tému pripravovanej nahrávky, z ktorej časť odznie aj počas Festivalu súčasného umenia. Ich vystúpenie bude však najmä o improvizácii.
Na štvrtkovom podujatí nechá svojmu vystúpeniu úplne otvorený priebeh klavirista a skladateľ Daniel Špiner, ktorý zahrá so svojím open-artovým (otvorený všetkým druhom umenia, ktoré bude postupne zapájať do improvizácie) projektom COIMP. "Baví ma byť svedkom toho, čo vzniká na medzidruhovej úrovni v umení, keď sa stretnú ľudia schopní a ochotní otvoriť sa a nechať sa unášať energiou, ktorá vzniká v danom momente. Budeme improvizovať aj na ľudové témy a keďže je to improvizácia, neexistuje žiadna hranica ani obmedzenie," predstavuje klavirista svoj projekt a priznáva, že ak na to príde, tak môže hrať aj celý čas nohou po klaviatúre alebo tancovať spolu s tanečníkmi len tak do ticha.
Redakciu Hudba.sk informoval Edo Kopček, PR manažér podujatia.