Známi muzikanti už vo štvrtok v Prešove predstavia namiesto svojich domovských kapiel projekty, ktorým sa venujú vo svojom voľnom čase a pozývajú do nich hudobníkov z iných kapiel. Vznikajú tak nečakané kolaborácie, ktoré si vychutnajú návštevníci počas jediného večera na nádvorí pred prešovským PKO.

Festival súčasného umenia otvorí vo štvrtok 30. júla po 18:00 animácia Pink Floyd od výtvarníka Ľuba Gumana. Budete si môcť pozrieť aj výstavu kreslených diel Fedora Vica v interiéri PKO a mladí výtvarníci budú maľovať podujatie počas celého jeho trvania. Z hudobníkov vystúpia v rôznych projektoch Daniel Špiner (klavír), Stano Čorej (basgitara), Ľubo Petruška (gitara), David Kollar (gitara), Martin Husovský (spev), Paolo Raineri (trumpeta), Simone Cavina (bicie, elektronika), Tomáš "Panáčik" Moravanský (vizualizácie, one man performance), Peci Uher (gitara), Vilo Cicoň (basgitara), Vilo Stanke (bicie), Edo Kišš (bicie), Tomáš Urban (gitara), Martin Michelčík (cello) a tanečníci Zuzana Pončáková a Daniel Straka. 

"Program je dosť pestrý a zahŕňa z každého súdka niečo. Od úplnej alternatívy a úletov až po štandardné aj neštandardné poňatie pesničiek, groovu, elektroniky až do jazzu. Je sa na čo tešiť," pozýva na podujatie Peci Uher z Inside Group. Práve jeho formácia, ktorú tvorí s basgitaristom Vilom Cicoňom a bubeníkom Vilom Stanekom, obohatí tento večer svojou tvorbou, v ktorej ponúkne rôzne fúzie žánrov a zvukov, od atmosferických lyrických motívov po klasický jazz rock.

Úzka Krajina po druhýkrát naživo a opäť trochu inak

V projekte Úzka Krajina vystúpi gitarista Ľuboslav Petruška, ktorý na rozdiel od jeho domovskej kapely nie je v tomto projekte autorom, ale prizvaným muzikantom. Hudobníci tieto pesničky nahrali v podstate na prvý pokus a prvý koncert ponúkol tieto skladby v mierne obohatenej verzii v porovnaní s tým, čo uverejnili ako audiovizuálny projekt na Youtube ešte začiatkom roka. Aj vo štvrtok môžu návštevníci očakávať prekvapivé momenty, ktoré odznejú len raz a budú naozajstnou odmenou pre tých, ktorí na podujatie prídu.

"Bude to odlišné a živšie. V rámci toho, že to nie je skupina, ktorá by konštantne skúšala a koncertovala. Každý si prináša rôzne vplyvy a nemyslím tým hudobné, ale napríklad, že Daniel Špiner má dieťa, úplne sa zmenil, je iný a tým pádom bude ináč hrať. Je to stále jedinečná záležitosť, ktorá sa stane presne tam na tom mieste a už sa nikdy nezopakuje, tak ako každý koncert," potvrdil Ľubo Petruška.


Nadhľad, energia a veľa improvizácie

David Kollar je momentálne na európskom turné so svojím projektom The Blessed Beat, v ktorom sú jeho spoluhráčmi talianski hudobníci Simone Cavina (bicie, elektronika) a Paolo Raineri (trumpeta). Čoskoro vydajú album s názvom MiV (Mermaid in Venice), ku ktorému vytvoril obal prešovský výtvarník Peter Kocák. „Album sme nahrali a skomponovali naživo. Improvizovali sme na tému Kopulujúcej morskej panny z Venice od Charlesa Bukowského. Hľadali sme inšpiráciu v niečom, čo je vtipné, drsné a má niečo spoločné s Talianskom," odhaľuje David Kollar tému pripravovanej nahrávky, z ktorej časť odznie aj počas Festivalu súčasného umenia. Ich vystúpenie bude však najmä o improvizácii. 

Na štvrtkovom podujatí nechá svojmu vystúpeniu úplne otvorený priebeh klavirista a skladateľ Daniel Špiner, ktorý zahrá so svojím open-artovým (otvorený všetkým druhom umenia, ktoré bude postupne zapájať do improvizácie) projektom COIMP. "Baví ma byť svedkom toho, čo vzniká na medzidruhovej úrovni v umení, keď sa stretnú ľudia schopní a ochotní otvoriť sa a nechať sa unášať energiou, ktorá vzniká v danom momente. Budeme improvizovať aj na ľudové témy a keďže je to improvizácia, neexistuje žiadna hranica ani obmedzenie," predstavuje klavirista svoj projekt a priznáva, že ak na to príde, tak môže hrať aj celý čas nohou po klaviatúre alebo tancovať spolu s tanečníkmi len tak do ticha. 


Redakciu Hudba.sk informoval Edo Kopček, PR manažér podujatia.