Hlavná stránka

>

Správy

>

Ceny SOZA získali Tásler, Peteraj, Hex, Adam Ďurica, Rytmus aj Fíha tralala

Ceny SOZA získali Tásler, Peteraj, Hex, Adam Ďurica, Rytmus aj Fíha tralala

29.09.2017 - 09:10 | redakcia

Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) už po dvadsiaty raz ocenil domácich hudobných autorov, ktorí sú najhranejší, najpredávanejší alebo majú podľa členov predstavenstva zväzu najväčší prínos do slovenskej kultúry. Udeľovanie cien SOZA sa uskutočnilo vo štvrtok večer v Mestskom Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave.


Väčšina mien ocenených sa opakovala z minulých ročníkov - už tradičnými víťazmi kategórií najhranejší hudobník a najhranejší textár sú  Ivan Tásler a Kamil Peteraj. Ten je rekordérom cien SOZA, získal už sedemnáste ocenenie. Textárskej tvorbe sa venuje od roku 1968, kedy napísal prvé texty pre skupinu Prúdy. Jeho poďakovanie bolo aj spomienkou na spoluprácu s nedávno zosnulým Mariánom Vargom.

"Ocenenie vychádza vždy z celkovej úspešnosti piesní. Jedna pieseň je pekná, dve tiež, ale toto ocenenie, to je 40 rokov písania. Ani to nechcem hovoriť, ale otextoval som 45 platní ako Konvergencie, Na druhom programe sna a ďalšie Hammelove platne, deväť sólových platní Mariky Gombitovej, prvé tri Žbirkove albumy, Grigorovove platne. Nemyslím si, že len vysielanie robí piesne piesňami, koncovkou sú koncerty, večerné hranie a rôzne akcie. O tom to je, že tá pieseň musí žiť. Je potrebné vložiť do nej kus citu, pieseň si musí nájsť svoje publikum, ktorí si ju spievajú, citujú text," povedal Peteraj pre TASR.

Kamil Peteraj, udeľovanie Cien SOZA za rok 2016Kamil Peteraj na udeľovaní Cien SOZA za rok 2016

Líder skupiny IMT Smile si tento rok odniesol už svoju desiatu cenu SOZA. "Ďakujem najmä fanúšikom, bez nich by to nebolo. Kapele IMT Smile, tú lojálnosť, ktorú teraz v kapele máme, si veľmi vážim. Ďakujem rodičom, ktorí ma vymysleli. A ďakujem manželke, ktorá mi dáva istotu, pokoj a tú najväčšiu inšpiráciu a lásku," povedal na pódiu Tásler.

Neskôr pre TASR uviedol: "Pozerám sa na to triezvo, mám pocit, že kapela sa dostala k tomu prirodzene, keď začala vypredávať veľké sály a má takýto úspech. Nie je to zo dňa na deň, poznám tú cestu do detailov. Nehovorím, že bola ťažká, ale určite nebola ľahká... Myslím si, že to nie je len o IMT Smile, je to o spojení rôznych faktorov, ktoré sa nám minulý rok podarili. Podľa mňa je najpodstatnejšie, že sme dokázali veľakrát spojiť dokopy veľmi zaujímavých ľudí, či už spojenie s Janom Ďurovčíkom, s Lúčnicou, či s muzikantmi, ktorí s nami v IMT Smile hrali. Všetky tieto veci zohrávali veľkú úlohu v tom, kam sa tá kapela dostala."

Pódium omladil aj syn gitaristu z Hexu

Mená ďalších ocenených umelcov sú z hľadiska histórie Cien SOZA menej frekventované, no určite nie prekvapujúce. Patrí medzi nich aj skupina Hex, ktorej pieseň Keď sme sami bola vlani najhranejšou, rovnako ako v roku 2014 (minulý rok ju v štatistikách predbehol hit Adama Ďuricu Neľutujem, ktorý bol nominovaný aj tento rok). Cenu za skupinu prišiel prevziať syn gitaristu a textára Martina "Fefe" Žúžiho, Sebastian. "Cenu preberám ja, pretože môj ocino a Ďuďo prísť nemohli, dnes hrajú koncert. V ich mene ďakujem všetkým fanúšikom, že pieseň ju počúvali, a rádiám, že ju hrali. Takže som na svojho ocina veľmi pyšný a dúfam, že sa Hexu bude aj naďalej dariť," povedal Sebastian Žúži.

Adam Ďurica stál vlani na stupňoch víťazov po prvý raz, tentokrát si prevzal cenu pre mladého autora, ktorá je novou kategóriou s podmienkou, aby umelec nebol starší ako 30 rokov. "Veľmi pekne ďakujem za túto cenu. Keď som začínal, tak som si len tak púšťal pesničky, napríklad Mekyho alebo Ivana Táslera. A zdalo sa mi nedosiahnuteľné patriť medzi týchto ľudí. A aj keď ešte nie som taký frajer, dnes si to o to viac vážim, lebo sen sa stáva pomaly skutočnosťou," vyznal sa Adam. Na "stupne víťazov" sa okrem neho postavila aj ďalšia zástupkyňa mladej generácie Celeste Buckingham, ktorá si odniesla Cenu Rádia Europa 2. Cenu SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní získalo opäť Rádio SiTy.

Celeste Buckingham, Ceny SOZA za rok 2016Rytmus, udeľovanie Cien SOZA za rok 2016Počas galavečera vystúpila Celeste Buckingham aj Rytmus

Rytmus: Nerobím album s tým, aby som získal cenu

Na slávnostnom odovzdávaní cien dostali tento rok priestor rôznorodé hudobné žánre a po prvýkrát zaznel aj rap. Spolu s kapelou vystúpil Patrik "Rytmus" Vrbovský, ktorého album Krstný otec bol minulý rok najpredávanejším CD. "Na tomto albume som pracoval dva roky, je to cena SOZY, poďakoval som za to, no nie je to úplne moje merítko. Nerobím album s tým, aby som získal cenu. Samozrejme cena poteší, už ich mám viac za najpredávanejší album, ale robím to preto, aby som bol v prvom rade spokojný ja, že som to urobil presne tak, ako som chcel. A keď sa to páči fanúšikom, tak to je najväčšia pridaná hodnota, akú by som si mohol priať," povedal Rytmus pre TASR.

Proti nemu stál v nomináciách hneď s dvoma albumami Miro Jaroš, no hoci neuspel, aj tento ročník Cien SOZA ukázal, že tvorba pre deti sa oplatí. Najpredávanejším audiovizuálnym nosičom roka 2016 sa totiž stalo DVD Fíha tralala - Bumbarasa.

Honorárne ceny si prevzali vynikajúci slovenskí skladatelia. Cenu za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí získal Michal Novinski a do Zlatej knihy SOZA zapísali in memoriam zakladateľa a lídra skupiny Lojzo Mariána Kochanského a Dušana Martinčeka. Veľkú cenu SOZA za celoživotné dielo dostal skladateľ, klavirista a dirigent Igor Bázlik. Absolvent Vysokej školy múzických umení pracoval ako hudobný redaktor a režisér v Československom rozhlase, od roku 1979 je v slobodnom povolaní. Na svojom konte má 600 piesní, dve opery, štyri muzikály, aj množstvo scénickej a filmovej hudby.

"Ja som si v živote nemyslel, že by som takúto cenu mohol získať. Mám v SOZE do tritisíc nahlášok a všetky sa hrávali. Táto cena je pre mňa zhodnotením života," povedal v ďakovnej reči čerstvý držiteľ bronzovej plastiky s názvom Eurydika. "Cenu som si preberal na javisku v divadle, kde som skladal scénickú hudbu pre viacerých režisérov, najviac asi s Pavlom Hasprom. Úspech mal aj muzikál Plné vrecka peňazí, ktorý sa ešte stále uvádza. Mal som zdravotné problémy a tak musím trocha spomaliť. Rád si stále zahrám na klavíri a s klavírom neskončím, ani doma ani na verejnosti," uviedol Igor Bázlik pre TASR.

Igor Bázlik, udeľovanie Cien SOZA za rok 2016Igor Bázlik získal Veľkú cenu SOZA

"Bol to jubilejný 20. ročník, takže bol aj trocha špecifický. Ocenenia v prvej časti večera sú štatistické ceny, ktoré vychádzajú zo štatistík hranosti a použití hudobných diel, v druhej časti sú to honorárne ceny, o ktorých rozhoduje Dozorná rada. Myslím, že ceny boli udelené tým, ktorí si ich zaslúžia," zhodnotil večer predseda dozornej rady SOZA Matúš Jakabčic.

"Udeľovanie ocenení za hudbu, či za umenie vôbec, ja osobne vnímam aj ako prijemné stretnutie priateľov. Ako propagáciu kultúry a kultúrnosti. A taký tento večer aj bol. Víťazom cien SOZA za rok 2016 úprimne blahoželám, slovenským poslucháčom prajem veľa kvalitnej hudby, ktorá ich bude baviť," uzavrel Ľubomír Burgr, predseda predstavenstva SOZA.

Držitelia cien SOZA za rok 2016:

ŠTATISTICKÉ CENY

Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel: Ivan Tásler

Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel: Kamil Peteraj

Cena SOZA za najhranejšiu skladbu: Hex - Keď sme sami 

Cena SOZA za najpredávanejší zvukový nosič: Rytmus - Krstný otec

Cena SOZA za najpredávanejší audiovizuálny nosič: Fíha Tralala - Bumbarasa

Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní: Rádio SiTy

Cena SOZA pre mladého autora: Adam Ďurica

HONORÁRNE CENY

Cena SOZA za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí: Michal Novinski

Zápis do Zlatej knihy SOZA: Marián Kochanský, Dušan Martinček

Veľká cena SOZA: Igor Bázlik

Cena Rádia Europa 2: Celeste Buckingham

skupina Lojzo, udeľovanie Cien SOZA za rok 2016udeľovanie Cien SOZA za rok 2016Predstavila sa aj skupina Lojzo a dievčenský zbor - viac fotiek z Cien SOZA

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka podujatia Nora Krchňáková. Tlačovú správu sme doplnili o citácie z TASR. Ďalšie podrobnosti nájdete na stránke www.soza.sk. 

Foto: Oles Cheresko


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti