Tretí radový album legendárnej slovenskej rockovej skupiny Team je podľa mnohých odborníkov i fanúšikov jej najlepším. Album s názvom Team 3 pôvodne vyšiel v roku 1990, kedy bola skupina na vrchole svojej kariéry, opakovane získala federálneho Zlatého slávika, pričom toto ocenenie zároveň získal aj jej frontman Pavol Habera v kategórii spevákov.


Veľká pohoda, v ktorej sa skupina nachádzala, sa premietla aj do nahrávania tohto titulu. Album prináša 11 špičkových skladieb kmeňových autorov skupiny, medzi nimi aj megahity Severanka Držím ti miesto. Všetky piesne otextoval najbližší textársky spolupracovník skupiny, Daniel Hevier. "K najväčšiemu hitu albumu Držím ti miesto napísal textár Daniel Hevier viac, ako desať refrénov. Ja som mu ich stále vracal, že to nie je ono, až konečne doniesol slogan Držím ti miesto…," spomína spoluautor a producent albumu Július Kinček.

A zároveň dodáva: "V tejto piesni spieva záverečný zbor niekoľko desiatok členov a členiek fanclubu skupiny. Zbor sa nahral na seba niekoľkokrát, pridal sa štadiónový ruch z nejakej zahraničnej rockovej nahrávky a vzniklo tak mohutné chorálové finále piesne i celého albumu."
 

Zaujímavosťou je, že album bol nahrávaný v štúdiách Opusu, avšak vyšiel v dvoch vydavateľstvách - ako titul Opusu na Slovensku a titul Tommü Records v Čechách. Bol to dôsledok prvých zmien v československom hudobnom priemysle po Nežnej revolúcii. Album sa nahral pôvodne pre Opus, ale Tommü Records ako prvá šťuka medzi zabehnutými socialistickými vydavateľmi ponúklo skupine lepšie podmienky a Team si želal ako vydavateľa Tommü. Výsledkom bol koprodukčný kompromis medzi obidvoma vydavateľstvami.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Renáta Tomášová z vydavateľstva Warner Music.

Súvisiaci interpreti: Team