Začiatkom leta predstavil spevák a producent Domi Stoff svoj sólový projekt prvým singlom Očami vábi z pripravovaného albumu Vzduch a dym. Teraz prichádza s druhou skladbou Posledný X, ktorú prezentuje v podobe live videa. Súčasne naďalej ostáva verný svojej etablovanej kapele King Shaolin, s ktorou pôsobia aj ako sprievodná kapela Celeste Buckingham.

Sólový projekt je prirodzeným pokračovaním aktívnej speváckej a skladateľskej tvorby Dominika Štofka, vystupujúceho pod pseudonymom Domi Stoff, no s odklonom od anglického jazyka ku skladbám naspievaným v rodnom jazyku. "Posledný X bol prvý po slovensky spievaný song, ktorý som dal von skrz sociálne siete tesne po tom, ako som ho zložil na gitare a mal veľmi pozitívne odozvy. Keď som išiel na rozhovor do TOP STAR s Alexandrou Pavlovič Hinkovou, oznámila mi, že jej strelil šíp priamo do srdca a že ho už odvysielala v predošlej časti, čo ma zaskočilo, no milo potešilo," hovorí spevák a skladateľ.

Text piesne Posledný X je manifestáciou toho, že človek má kontrolu nad svojím vlastným životom a sám rozhoduje o tom, či po páde nájde silu zodvihnúť sa a opäť hrdo stáť. "Občas asi každý z nás vníma ťarchu životných situácií, a preto má túžbu trochu vybalansovať energie. Ja som moje emócie vložil do skladby Posledný X," dodáva autor hudby aj textu.


Samotná skladba Posledný X sa rodila do finálnej podoby až na troch rôznych miestach. Najprv v skúšobni Dominikovej domovskej kapely King Shaolin, kde vznikla. Následne mix skladby prebiehal štúdiu v Novej Cvernovke, kde Domi pôsobil vyše pol roka a nakoniec finalizácia singla v Rita Studiu, ktoré predstavuje jeho súčasné producentské pôsobisko. "Ľudia väčšinou ani nevedia, koľko úsilia stojí za tým, aby pieseň uzrela svetlo sveta. Chcel som, aby znela viac akusticky a ľudsky, keďže pojednávam v nej predsa len o téme smútku, ktorý každý z nás občas cíti."

Namiesto inscenovaného videoklipu sa rozhodol pieseň zverejniť vo verzii z live záznamu, čím v skladbe zachoval energiu, ktorá prúdi aj skrz všetkých zúčastnených muzikantov. O live záznam sa postaral Domiho dobrý priateľ, spoluhráč z King Shaolin, manažer a talentovaný tvorca videí Michal Neffe. Nakrúcanie prebehlo v Rita Studio v nahrávacej réžii č. 2, známej aj ako Obývačka.

"S kapelou sme v tomto zoskupení hrali prvý raz a predchádzala tomu jedna skúška, no atmosféra bola úžasná. Keď všetci ťahajú za jedno lano, vždy z toho vzíde niečo dobré. Navyše na nakrúcaní bolo zábavné zistenie, že vlastne basgitaristka Baša Comendant má korene na východe Slovenska rovnako ako aj ja a celá jej rodina má priezvisko ako ja, čím sme vlastne zistili, že sme vzdialená rodina. Taká vec sa naozaj nestáva každý deň a znie to ako znamenie, že všetko je tak, ako má byť," s úsmevom dodáva Dominik. Okrem skladby Posledný X z tejto štúdiovej session zverejnil aj live verziu svojho debutového sólového singla Očami vábi.


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér Michal Neffe. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.