Hlavná stránka

>

Správy

>

Skupina Olympic vydáva nový album Kaťata

Skupina Olympic vydáva nový album Kaťata

30.10.2020 - 15:00 | redakcia

Petr Janda oslávil tento rok 78 rokov, ale stále robí šou ako mladík. Prvý singel Kaťata z pripravovaného rovnomenného albumu je toho dôkazom. Kultová česká skupina prijala nového člena a zvuk Olympiku nabral iný smer.


"Povedal by som, že album Kaťata je absolútne zásadný zlom Olympiku. O tejto platni sme hovorili už viac než rok, teda ešte pred tým, než odišiel Jirka. Potom už bolo jasné, že Olympic s novým klávesákom musí znieť inak. Ja som z albumu nadšený. Pre fanúšikov máme jasný odkaz. Olympic rozhodne nehodlá končiť kariéru v zovretí so Želvou na perách," odkazuje fanúšikom Petr Janda.

Skupina Olympic v roku 2020 vnáša do českého rockpopového sveta poriadnu dávku života. Koronavírusová koncertná pauza dala Petrovi Jandovi šancu napísať sériu nových piesní, z ktorých 11 sa dostalo na tento album. Zároveň sa v kapele uskutočnila výmena na pozícii hráča na klávesové nástroje, kde sa objavil Pavel Březina.


"Obdivujem Petra Jandu, že dokáže i po takmer 60t rokoch aktívnej tvorby prichádzať stále s novými nápadmi a nepadnúť do stereotypu ako iné kapely. Či som do kapely priniesol i novú energiu, to musia posúdiť skôr chalani, ale ak áno, tak som veľmi rád," glosuje klávesista Pavel Březina.

Textári, väčšinou mladšej generácie, dodali obsah občas provokatívneho, na súčasnú dobu až prudko nekorektného typu. Olympic sa sčasti vrátil k silne energickému rocku, ku ktorému istá dávka výtržníctva bezpochýb patrí. Typickou ukážkou je hneď vstupná hardrocková jazda Kaťata, ktorá dala albumu neobvyklý názov a neprehliadnuteľný vizuál symbolizujúci ironické macho vyznanie. Fanúšikovia tu však nájdu tiež typický Olympic - sound, trebárs v podobe balady Šrám. Prekvapením na záver je rozprávané blues, v ktorom Petr Janda predvádza sugestívnu farbu hlasu, dokresľujúcu ďalšie, skôr len fiktívne príhody zo života naozaj drsných týpkov.

Booklet prináša všetky texty a sériu štýlových fotografií Michala Matyáša. Namiesto "len ďalšieho olympického albumu" je tu prekvapenie: Jandovo rockové perpetuum mobile sa na radosť fanúšikov ešte ani zďaleka nezastavuje. Album Kaťata vydáva Supraphon na CD, LP i digitálne dnes, 30. októbra.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Adriána Čahojová z vydavateľstva Supraphon.

Foto: Michal Matyas


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti