Na svojom aktuálnom turné zavítali americkí The Dillinger Escape Plan aj do bratislavského Randalu. Do Bratislavy sa vrátili takmer presne po troch rokoch. Naposledy sa im klub zničiť nepodarilo, aj keď veľa nechýbalo. A tentokrát to bolo opäť divoké.

The Dillinger Escape Plan pochádzajú z New Jersey a vznikli v roku 1997. Už od svojich počiatkov začali získavať verných fanúšikov, ktorí ich obľubovali najmä kvôli nasadeniu, s akým vystupovali. Prvý album – Calculating Infinity – vydali o dva roky neskôr. Ohlas naň bol tak dobrý, že ich so sebou na turné zobral aj Mike Patton so svojím projektom Mr. Bungle.

Počas nasledujúcich rokov kapela už na čele s Gregom Puciatom vydala tri ďalšie albumy (Miss Machine, Ire Works a Option Paralysis) a v podstate definovala žáner mathcore. V máji 2013 DEP vydali zatiaľ posledný album – One Of Us Is The Killer. A práve túto nahrávku prišli podporiť koncertom aj k nám.

Deštrukcia bez okolkov

Po predkapelách Maybeshewill a Circles nasledovala prestávka na úpravu scény, krátke intro a rozpútala sa poriadna mela. Prvou skladbou bol zatiaľ jediný singel z nového albumu, Prancer. Na skromne vybavenom pódiu zahájila pätica hudobníkov frontálnu ofenzívu na ušné bubienky fanúšikov, ale aj na samotný klub.

Nasledovali staršie hity Farewell, Mona Lisa, Milk LizardPanasonic Youth, počas ktorých zo stropu odpadla predlžovačka, na ktorú bola napojená časť vybavenia. Najprv sa ju personál snažil metlou dostať späť na miesto. Okolo nich sa už ale strhol mosh pit, takže dvojica rezignovane odišla.

Prierez tvorbou DEP pokračoval skladbami Room Full of Eyes, Black BubblegumSugar Coated Sour. Z pódia medzi ľudí skákali crowdsurferi. Gitarista Ben Weinman "umne" využil situáciu, postavil sa na koncentrovaný dav a hral ďalej. V tom čase už bolo ťažké určiť, kde sa nachádza strop a kde podlaha, pretože končatiny trčali všetkými smermi.

The Dillinger Escape Plan Zdroj: Pavol Magic / hudba.skThe Dillinger Escape Plan - pozrite si viac fotiek z Randalu

Koncentrované šialenstvo

Počas štvorice songov z nového albumu (Hero of the Soviet Union, Nothing’s Funny, One of Us Is the KillerCrossburner) začala teplota v klube dosahovať neúnosnú úroveň. Kapela ale nepoľavila ani na sekundu. Práve naopak – šou sa postupne stupňovala a cez ďalšie tri skladby sa dostala až na jeden z najlepších momentov večera – Sunshine the Werewolf.

Vyvrcholenie ale prišlo až počas prídavkov. Gold Teeth on a Bum bol ešte relatívne umiernený. Aspoň v porovnaní s tým, čo nasledovalo. Cover pesničky Come to Daddy od Aphex Twin a záverečná skladba 43% Burnt už boli iba ťažko identifikovateľné zvuky, do ktorých dav škriekal spolu s Gregom z plných pľúc.

V ušiach mi ešte stále piští, ako by som práve vyšiel z klubu. V hlave mi treští a krk ma bolí ako snáď ešte nikdy. Aj napriek tomu mám ale výborný pocit, pretože v utorok som zažil jeden z najlepších koncertov, aké som kedy videl.


Setlist koncertu v Randal Clube, Bratislava, 8.10.2013:

Prancer
Farewell, Mona Lisa
Milk Lizard
Panasonic Youth
Room Full of Eyes
Black Bubblegum
Sugar Coated Sour
Hero of the Soviet Union
Nothing's Funny
One of Us Is the Killer
Crossburner
Dead As History
Good Neighbor
When I Lost My Bet
Sunshine the Werewolf

Prídavky:
Gold Teeth on a Bum
Come To Daddy (Aphex Twin cover)
43 % Burnt

--
Text, foto a video: Pavol Magic

Autor je prispievateľom v rubrike Týždeň v hard & heavy, ktorá vychádza každý pondelok sekundu po polnoci.

Súvisiaci interpreti: The Dillinger Escape Plan