Vo štvrtok sa skončil 19. ročník festivalu klasickej hudby Viva Musica!. Záverečný koncert sa konal v budove Slovenského rozhlasu a bol viac ako dôstojným koncom tohtoročnej edície. 24-členné teleso nazvané Orquestrina, teda niečo ako salónny orchester pod vedením výrazného hráča na lesný roh, dirigenta a osobnosti svetových kvalít Radka Baboráka, ponúklo program zostavený z tvorby významných amerických skladateľov prvej polovice 20. storočia, Leonarda Bernsteina a Georgea Gershwina.

Radka Baboráka som prvýkrát naživo videl práve na tomto festivale počas minuloročného koncertu Nikol Bókovej a už vtedy ma zaujal okrem svojej vyčnievajúcej hry na nástroj aj príjemnou pódiovou prezenciou. Tentokrát sa už roly konferenciéra a orchestrálneho lídra zhostil naplno a vysoko profesionálne no zároveň s ľahkosťou sprevádzal publikom jednotlivými hudobnými časťami večera.

Nenásilne a milo komentoval napríklad  fakt, že aj keď je jeden z bodov programu postavený na kubánskych rytmoch, oni si musia vystačiť so svojimi hudobníkmi zo Sliezska, Moravy či Polabia. Podobné bonmoty hádzal do publika priebežne celý večer a mohol si to samozrejme dovoliť. Občasná sebairónia bola totiž okamžite vystriedaná dokonalým precítením hudby a kompaktnosťou orchestra.

Dramaturgovia festivalu, rovnako ako sám Baborák skvele vystihli pocity končiaceho sa leta a BernsteinGershwinom poslucháčov sprevádzali na snovej ceste cestovateľskej hudby síce starých, ale v podstate stále len nedávnych čias.

Krásny individuálny výkon podal hlavne klavirista Václav Krahulík, ktorý si za svoj part v Rapsódii v modrom vyslúžil spontánny nadšený potlesk celého publika. Celkovo boli úpravy a aranžmány premyslené, dôsledné a veľmi chytľavé. Potešili tiež symfonické tance z West Side Story, ktoré neboli tým najznámejším mainstreamovým zo svetoznámeho muzikálu.

Celkovo sa mi už dlhšie nestalo, aby dve hodiny (s jednou 15-minútovou prestávkou) orchestrálnej hudby odsýpali tak hladko. Súviselo to samozrejme aj s tým, že ponúkaná hudba nevyžadovala prísnu divácku koncentráciu, bola skôr priateľskou rukou, ktorá vás sprevádza večernou prechádzkou vo svetle mesta.

Program koncertu:

  1. Candide, predohra (Leonard Bernstein)
  2. Kubánska predohra (George Gershwin)
  3. Rapsódia v modrom (George Gershwin)
  4. Američan v Paríži (George Gershwin)
  5. Symfonické tance z West Side Story (Leonard Bernstein)

Autor: Michal Húska