Anglickým zvukárom vo White House Studios sa podarilo zreštaurovať koncertné nahrávky jamajskej kapely Bob Marley & The Wailers. Objavili ich po približne 40 rokoch v suteréne jedného z londýnskych hotelov, kde formácia bývala počas európskeho turné.

Z trinástich kotúčov už zmastrovaného analógového záznamu koncertov v Londýne a Paríži z rokov 1975 až 1978 sa zvukárom podarilo plne zrekonštruovať desať, ďalšie dva boli prázdne a jeden bol príliš poškodený. "Tie kotúče boli v hroznom stave. Veľmi som neveril, že sa nám to podarí," uviedol pre BBC Martin Nichols z White House Studios. Záznamy koncertov vznikli v 24-stopovom prenosnom štúdiu, ktorého bolo v tej dobe jediným svojho druhu vo Veľkej Británii. Marleymu ho požičala kapela The Rolling Stones.

Práca na záznamoch trvala rok a vyžiadala si náklady vo výške 25-tisíc libier. Pod stav kotúčov sa nepriaznivo podpísalo ich dlhodobé skladovanie vo vlhkom prostredí. Nahrávky nechal zrekonštruovať istý Joe Gatt, podnikateľ a fanúšik Boba Marleyho, po tom, ako ich objavil jeho kamarát pri vypratávaní nefunkčného hotela v lokalite Kensal Green na severozápade Londýna. Marley v ňom so svojou skupinou The Wailers býval počas európskych turné v polovici 70. rokov.

Bob Marley, celým menom Robert Nesta Marley, sa počas svojho krátkeho života postaral o celosvetové spopularizovanie reggae a taktiež o rozšírenie náboženského hnutia zvaného rastafariánstvo. Medzi jeho najznámejšie hity patria skladby ako napríklad I Shot The Sheriff, Get Up, Stand Up, No Woman, No Cry, Could You Be Loved, Stir It Up, Jamming, Redemption Song, One Love, Three Little Birds, Buffalo Soldier alebo Iron Lion Zion. Kompilácia Legend (1984), ktorá vyšla tri roky po jeho smrti, je vôbec najpredávanejšou reggae nahrávkou na svete. Na celom svete sa z nej podľa odhadov predalo viac než 25 miliónov kópií. Bob Marley zomrel v roku 1981 vo veku 36 rokov.



Zdroj: SITA (bbc.com, archív), TASR
Foto: AP Photo/Island Records

Súvisiaci interpreti: Bob Marley