Otvárací koncert 7. Európskeho summitu regiónov a miest, ktorý sa konal minulý štvrtok na Devíne bol veľkým zážitkom pre muzikantské hviezdy, zahraničných delegátov aj nadšených návštevníci. Mnohí z nich neváhali cestovať stovky kilometrov. Prilákalo ich unikátne spojenie svetov popu, rocku a klasickej hudby.

V prvej časti večera dramaturgia spojila hviezdy rocku a popu so Slovenským symfonickým orchestrom. Skvelý úvod Hommage à J. S. Bach skupiny Collegium Musicum bol prekvapením, Mariána Vargu však zastúpil na organe Vladislav Šarišský. Neskôr zazneli piese ako Smutná ranná električka a Pred výkladom s hračkami Pavla Hammela, Veľký sen mora od Janka Lehotského, Búrka Márie Čírovej alebo Otec v podaní Juraja Benetina z kapely Korben Dallas. Tieto a aj mnohé ďalšie populárne piesne získali v spojení s orchestrom celkom nový cveng.

"Som rád, že môžem spievať v týchto vysokohorských výšinách a som veľmi rád, že tu môžem  byť s orchestrom, ktorý je naozaj výborný," zvolal Janko Lehotský. "Hralo a spievalo sa mi výborne, so symfonickým orchestrom som vystupovala po prvý raz. Užila som si to na maximum. Prosila som za pekné počasie, to vyšlo, prišli aj ľudia, verím, že si to užili s nami a mne sa splnil detský sen. Dúfam, že si to ešte zopakujem," dodala Mária Čírová, ktorá si s Lehotským namiesto Mariky Gombitovej zaspievala známy modusácky duet S tou nádejou choď spať.

Mária Čírová, Hudba Európy na hrade Devín Zdroj: Imrich PopluhárJanko Lehotský a Mária Čírová na koncerte Hudba Európy

Ivan Tásler a IMT Smile ohromili novým zvukom piesní Opri sa o mňa a Ľudia nie sú zlí, David Koller zase zaspieval starší hit Lucie Chci zas v tobě spát aj svoju novinku Gypsy Love. Obaja populárni speváci rozdivočili publikum a očividne si aj sami netradičný koncert v krásnom historickom prostredí doslova vychutnávali. "Je pre mňa úžasné byť tu na jednom pódiu s takým pánmi muzikantmi. Veľmi si to užívam," povedal Ivan Tásler.  "Slovenský symfonický orchester bol skvele pripravený, vybraní boli naozaj vynikajúci muzikanti, Tono Popovič napísal pekné aranžmán. Väčšinou hrávam so svojou kapelou, toto bolo niečo neobvyklé. Devín je nádherný, ľudia sa bavia, je to pre mňa taká čerešnička na veľkej torte," vyznal sa s úsmevom David Koller, ktorý cez víkend vystúpil aj na Pohode.

V prvej časti výnimočného hudobného večera vystúpila aj skupina Longital s novou, pozoruhodnou skladbou Divoko, v skvelých orchestrálnych aranžmánoch zazneli skladby Paranoje a Milovať s hudbou v podaní Katarzie. 10 vystúpení rockových a popových hviezd vyvrcholilo piesňou Pravda víťazí skupiny Tublatanka v monumentálnom spojení so symfonickým orchestrom. "Všetko bolo nádherné, tak ako sme si to predstavovali. Každý, kto prišiel, pochopil, o čo nám išlo. Teda o spojenie dobrej hudby, ktorá aj obsahovo niečo znamená, s nádherným prostredím. Devín reprezentuje nielen našu dávnu bohatiersku minulosť, ale i tú nedávnu, smutnú," uviedol spoluautor projektu Ladislav Snopko.

Tublatanka, Hudba Európy na hrade Devín, 7.7.2016 Zdroj: Imrich PopluhárTublatanka s orchestrom

Druhá časť projektu Hudba Európy na Devíne patrila výsostne vážnej hudbe. Zaznela Hudba k ohňostroju Georga Friedricha Händela, ktorú sprevádzal skutočný veľkolepý ohňostroj. Kompozícia návštevníkom doslova vyrazila dych. "Tušil som, že sila tohto diela na publikum zaúčinkuje, ak je totiž klasická hudba interpretačne zmysluplne uchopená a do detailov naštudovaná, odhalí sa výnimočnosť a získa si srdce publika," vysvetlil dramaturg podujatia, muzikológ Adrian Rajter.  

Vyvrcholením projektu bola tretia - záverečná časť. Skladba od Pink Floyd Atom Heart Mother zaznela v podaní Speváckeho zboru Lúčnice, skupiny Talent Transport, orchestrálnych dychových nástrojov a violončelistu Jozefa Luptáka. Celý vyše štvorhodinový projekt dirigoval Anton Popovič, vyše 120 účinkujúcich si niekoľkokrát vyslúžil burácavý potlesk a standing ovation. "Ľudia boli úžasní a neviem, aká prozreteľnosť zasiahla, že sme mali aj také fantastické počasie, počas príprav sme totiž dva dni zápasili s vetrom. Lietali tu noty, padali stojany. Ale na koncerte bolo úplné bezvetrie. Devín je veľmi magické miesto, ktoré nám môže svet závidieť, mohol by byť častejšie otvorený verejnosti pre výnimočné hudobné podujatia," uzavrel autor a producent projektu, skladateľ a dirigent Anton Popovič.

Záverečnú časť sprevádzala videoprojekcia, ktorá pripomenula nedávnu smutnú históriu Slovenska. Autori ju zostavili z filmových zostrihov z obdobia socializmu. Železná opona totiž pretínala práve Devín. "Hudba Európy na Devíne sa konala pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Koncert Hudba Európy na Devíne pre delegátov a verejnosť pripravil Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Hlavným mestom Bratislava, partnermi podujatia boli RTVS, Zoznam.sk, SOZA a TASR. Záznam z podujatia bude v priebehu letných mesiacov odvysielaný v televíznom programe RTVS.

Hudba Európy na hrade Devín, 7.7.2016 Zdroj: Imrich PopluhárNa koncerte Hudba Európy vládla výnimočná atmosféra - viac fotiek

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Nora Krchňáková z agentúry Propaganda House.

Foto: Imrich Popluhár