Vo veku 60 rokov zomrel hudobník Ľuboš Dzúrik. Na sociálnej sieti o tom informovala skupina Chór vážskych muzikantov (CHVM), v ktorej pôsobil.

Ľuboš Dzúrik sa narodil 9. apríla 1964 v Trenčíne. Vyštudoval geodéziu a kartografiu. Ako jeden zo zakladateľov skupiny CHVM patril medzi najvýznamnejších predstaviteľov undergroundovej hudobnej scény. Založil tiež hudobné vydavateľstvo Fukkavica Records a v 90. rokoch stál aj pri zrode festivalu Pohoda, pričom svojou tvorbou významne ovplyvnil jeho zakladateľa Michala Kaščáka.

"Keby neexistovala skupina CHVM, tak je dosť možné, že by nevznikla ani skupina Bez ladu a skladu, nevznikol by festival Pohoda, ani Vrbovské vetry či Karpatské chrbáty, možno, že by sa nehrávalo ani v Trenčianskych Bohuslaviciach. Tá považská alternatívna scéna sa začína kapelou CHVM a kapela CHVM sa začína Ľubošom Dzúrikom," napísal pred niekoľkými rokmi o Dzúrikovom vplyve na našu hudobnú scénu už zosnulý publicista Juraj Kušnierik.

Celoživotný podporovateľ alternatívnej a nezávislej hudobnej scény a autor dvoch kníh Ľuboš Dzúrik v roku 2021 prevzal v rámci hudobných cien Radio_Head Awards Ocenenie za prínos do hudby.

Slovenská televízia a rozhlas osobnosť Ľuboša Dzúrika pripomenie v stredu 3. júla o 22:25 na Dvojke v dokumente Chór vážskych muzikantov.

Zdroj: TASR, archív Hudba.sk, STVR