Vo veku 96 rokov zomrel hudobník a spoluzakladateľ Bratislavskej lýry Pavol Zelenay. O úmrtí významného slovenského skladateľa, aranžéra, publicistu a dokumentaristu médiá informovala jeho rodina.

Prvá gramoplatňa s jeho skladbou vyšla v roku 1952, bola to pieseň Poď so mnou tancovať. Zakladateľom medzinárodného festivalu Bratislavská lýra, ktorého prvý ročník sa konal v roku 1966, bol spolu s Jánom Siváčkom. Sám Zelenay dvakrát získal ako autor hudby zlatú Bratislavskú lýru.

V roku 1967 sa začala jeho rozhlasová dráha v Československom rozhlase na poste vedúceho redakcie populárnej hudby. Bol producentom prvého rockového albumu Zvoňte, zvonky skupiny Prúdy. V roku 2008 vyšla jeho autorská kompilácia Najkrajšie piesne Pavla Zelenaya i Antológia slovenskej populárnej hudby, ktorú zostavil. V decembri 2016 vydal notový album pod názvom 100 slovenských evergreenov.

V roku 2007 bol ocenený Krištáľovým krídlom v kategórii hudba a v máji 2008 ho uviedli do Siene slávy slovenskej populárnej hudby. Z rúk prezidenta Ivana Gašparoviča si 1. septembra 2008 prevzal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za zásluhy o rozvoj slovenskej kultúry. V júni 2018 dostal Cenu ministerky kultúry Slovenskej republiky za celoživotné pôsobenie v oblasti tanečnej a populárnej hudby aj jej dokumentovanie. Hudobný fond mu v septembri 2018 udelil Cenu Gejzu Dusíka za celoživotnú významnú skladateľskú a publicistickú činnosť.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)