Vo veku 80 rokov zomrela francúzska speváčka Francoise Hardy. V 60. rokoch ju preslávil jej krištáľovo čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky informoval na sociálnych sieťach v utorok večer jej syn a taktiež hudobník Thomas Dutronc, píše TASR podľa agentúry AFP.

Francoise Hardy na hudobnej scéne prerazila už v roku 1962, keď mala len 18 rokov, s prvým hitom Tous les Garcons et les Filles (Všetci chlapci a dievčatá). Okamžite sa stala hviezdou a následne vydala množstvo ďalších hitov. Spolupracovala okrem iného s velikánmi francúzskej hudobnej scény – Jacquesom Dutroncom, ktorý bol neskôr aj jej manželom a otcom spoločného syna, ako aj Sergeom Gainsbourgom, Georgesom Moustakim či Gabrielom Yaredom.

Bola aj modelkou pre návrhárov ako Yves Saint Laurent či Paco Rabanne a objavila sa aj vo viacerých filmoch ako herečka vo vedľajšej úlohe. V 60. rokoch bola módnou ikonou, pričom ženy na celom svete napodobňovali jej androgýnny štýl obliekania. Uchvátila aj svetové hudobné ikony. Rocker Mick Jagger ju označil za svoju "ideálnu ženu" a Bob Dylan pre ňu napísal báseň.

Ako jediná z Francúzska sa objavila v rebríčku 200 najlepších spevákov všetkých čias, ktorý v roku 2023 zostavil americký hudobný magazín Rolling Stone. Okrem rodnej francúzštiny spievala aj v angličtine, taliančine či nemčine. Jej kariéra trvala viac ako 50 rokov, pričom vydala takmer 30 albumov. Od roku 2004 bojovala s rakovinou.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)