Ed Sheeran oznámil vydanie nového albumu. Šiestu štúdiovku uvedie na trh 5. mája. Nová nahrávka je, rovnako ako jej predchodcovia, označená matematickým znamienkom, tentokrát mínusovým. Slovný názov je však Subtract (v preklade Odčítať). Malo by ísť o zavŕšenie tejto série tzv. "matematických" albumov.

Ako prezradil, na platni pracoval v priebehu posledných desať rokov, keď sa snažil vymodelovať dokonalý akustický album. "Mal som jasnú víziu toho, ako by mal znieť," tvrdí Ed Sheeran. Potom ale prišiel rok 2022 a udalosti, ktoré prevrátili jeho život naruby. Zomrel jeho blízky priateľ Jamal Edwards, tehotnej manželke objavili tumor a samotný spevák bol nútený pred súdom obhajovať svoju integritu a kariéru skladateľa.

Strach, depresie a úzkosť nakoniec zmenili nielen jeho duševné zdravie, ale aj spôsob, akým pozeral na hudbu. Poháňaný temnými myšlienkami zložil počas niekoľkých dní celý album. Prostredníctvom Subtractu tak dostaneme možnosť vidieť jednu z najväčších hviezd planéty v doposiaľ najzranitelnejšej a najúprimnejšiej podobe.

Pozrite si upútavku k albumu:

Zdroj: Warner Music

The Prodigy zverejnili emotívnu spomienku na Keitha Flinta. V sobotu 4. marca ubehli štyri roky od smrti speváka jednej z najvplyvnejších elektronických kapiel v hudobnej histórii. Zostávajúci členovia Liam Howlett a Maxim, ktorí sa tento rok vrátia na európske pódiá, v toto smutné výročie zdieľali na sociálnej sieti jeho fotku s emotívnymi slovami.

"Štyri roky ubehli. Veľmi nám chýbaš, brácho. Áno, nie si tu s nami vo svojom tele, ale tvoj duch, cez hudbu a to, čo reprezentujeme na pódiu, tu je a vždy bude. Tvoja duša žije, dýcha a vrčí hlboko v tých beatoch, basoch a srdci kapely, nehasnúca a nepopierateľná. Žiješ navždy, Flinty," napísali.


Zdroj: Instagram

Víťazi Eurovízie Kalush Orchestra zverejnili svoju prvú anglicky spievanú skladbu. Ukrajinská skupina, ktorá spája rap a pop s prvkami tradičnej ľudovej hudby, minulý rok ovládla najväčšiu pesničkovú súťaž s piesňou Stefania. Odvtedy vydala niekoľko prekvapivých spoluprác (napr. s kapelou The Rasmus alebo Arnoldom Schwarzeneggerom), členovia skupiny však vždy spievali či rapovali v rodnom jazyku. Pár mesiacov pred tohtoročnou Eurovíziou, ktorej dejiskom bude anglický Liverpool, kapela prekvapila opäť - novinka Changes má totiž väčšinu textu v angličtine.

"Toto video je príbehom o našom Domove, ktorý sa navždy zmenil, pretože zažíva žiaľ a bolesť," napísala kapela o novinke na Youtube. "Keď príde nepriateľ, každý chráni svoj domov najlepšie ako vie. A my žijeme ďalej napriek nebezpečenstvu."

Zdroj: Nme.com

Metallica zverejnila nový singel z pripravovaného albumu. Novinka s názvom If Darkness Had a Son, ktorú kapela zverejnila spolu s videoklipom, je po skladbách Screaming Suicide a Lux Æterna v poradím singlom z očakávaného albumu 72 Seasons. Nahrávka sa dostane na trh 14. apríla. Viac o novom albume a turné

Zdroj: Nme.com

Lukáš Oravec Quartet štartuje svoju koncertnú sezónu siedmimi koncertmi na Slovensku. V tradičnom zložení kvarteta slovenského trubkára a skladateľa nebude chýbať český kontrabasista Tomáš Baroš či slovenský bubeník Marián Ševčík. Na koncertnom turné sa predstaví aj mladý slovenský jazzový talent, pianista Alan Bartuš.

20. 3. - Konzervatórium Topoľčany (+workshop) o 14:00

20. 3. - Konzervatórium Žilina (+workshop) o 18:00

21. 3. - Bratislava, Nu Spirit

22. 3. - Banská Bystrica, Hogo Fogo

23. 3. - Trenčín, mCafé

24. 3. - Piešťany, La Musica

25. 3. - Martin, Vinotéka Sommelier

Lukáš Oravec Quartet za desať rokov svojej existencie absolvoval množstvo koncertných turné a projektov, nahrávaní a spoluprác s telesami v oblasti vážnej hudby. Odohral viac ako 200 koncertných a festivalových vystúpení v 15 krajinách sveta. Formácia spolupracovala s dvatsiatkou špeciálnych hostí z Európy či z USA vrátane umelcov ocenených Grammy. Od založenia stihlo kvarteto nahrať päť albumov a získať rovnaký počet ocenení Esprit a Radio_Head Awards za najlepší jazzový album roka.

Viac na www.lukasoravec.com a sociálnych sieťach formácie Lukáš Oravec Quartet.

Video ukážka z koncertu:

Plagát k turné:

Lukáš Oravec Quartet - Warm Up Slovak Tour 2023 Zdroj: plagát k turné

Zdroj: manažment Lukáša Oravca