Rádiohlavy za rok 2022 sú rozdané, medzi ocenenými sú Miro Žbirka, Para aj Modré hory. Pozrite si zoznam víťazov všetkých kategórií:

Album roka: Miro Žbirka - Posledné veci

Skladba roka: Para - To Okolo Nás feat. Jana Kirschner & Matej Starkov

Objav roka: Berlin Manson

Debut roka: IAmNøt - Changes

Album roka / Novinárske ocenenie: Modré hory - Čudne slávni

Elektronická hudba: Blame Your Genes - Skins

Folková hudba: Hmlisto & Petr Linhart - Československá

Hard & Heavy: Besna - Zverstvá

World Music: Júlia Kozáková - Manuša

Jazzová hudba (dvaja víťazi):
Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band - Room#555
Nikitin, Šrámek, Altar Ensemble - Directions & Connections

Klasická hudba: Milan Paľa, Katarína Paľová - Valentin Bibik - Viola sonatas

Experimentálna hudba: Daniel Kordík - Ocela

Ocenenie za prínos do hudby: Laco Lučenič

Ocenenie Nadácie Advance Investments: Dis is Markéta

Mimoriadne ocenenie: Slovenská Tepláreň

Pozrite si fotoreport Martiny Mlčúchovej
_

Purist a hostia, Radio_Head Awards 2022 Zdroj: Martina Mlčúchová

Piatková ruka hore: The Chemical Brothers vydali energiou nabitú skladbu No Reason. Dala by sa charakterizovať ako súčasné prevedenie acid housu. Pulzujúce beaty tu sprevádzajú opakujúcu sa nihilistickú mantru "We have no reason to live / We have no reason at all", vysamplovanú z nahrávky Courts or Wars od kapely Second Layer z roku 1979.

Zrejme aj vďaka výraznému nádychu nostalgie za počiatkami elektronickej tanečnej hudby, ktorý cítiť vo zvuku skladby, sa rýchlo stala obľúbenou na koncertoch, kde ju Tom Rowlands a Ed Simons pravidelne hrávali už minulý rok. Ide pritom o prvý zverejnený singel od nahrávky The Darkness That You Fear z roku 2021.

Zaujímavosťou je, že skladbu mixoval s Dolby ATMOS zvukom v štúdiách Abbey Road Giles Martin, syn legendárneho producenta Georgea Martina, často označovaného za piateho člena The Beatles. O vizuál s tancujúcimi postavami v neónových farbách sa postarali dlhoroční spolupracovníci "chemických bratov", Smith & Lyall.

Zdroj: Music-news.com

Robbie Williams si na koncerte v Budapešti vytiahol z davu toho istého fanúšika ako pred 20 rokmi. Americký spevák je aktuálne na európskej čast XXV tour. Vo štvrtok sa mu počas koncertu v Budapešti stala zhodou náhod veľmi milá záležitosť. Z davu si vytiahol náhodného fanúšika, a ako sa ukázalo, toho istého muža si rovnakým spôsobom z davu vybral na jednom zo svojich budapeštianskych koncertov aj pred 20 rokmi. 

"Tak toto sa stalo pred dvoma dňami v Budapešti – vybral som si niekoho z publika, aby prišiel do popredia, a prekvapivo som si vybral toho istého chlapa, ktorého som si vybral z publika v Budapešti pred 20 rokmi! Pravdepodobnosť, že sa to stane? 174 240 000 k jednej. Rád vás opäť vidím, pane," uviedol Robbie Williams k fotografii, ktorú zverejnil na svojom Instagrame. 


Zdroj: Music-news.com

Redutu dnes zaplnia školáci, ktorí prídu na ďalšiu Hudobnú akadémiu Slovenskej filharmónie. Bratislavskú Redutu zaplnia v piatok 17. marca bratislavskí i mimobratislavskí školáci, ktorí sa prihlásili na druhú Hudobnú akadémiu Slovenskej filharmónie (SF). Organizovaný cyklus dopoludňajších koncertov navštívi 1400 žiakov v dvoch frekvenciách – o 9:30 a 11:30. "Program piatkových koncertov pre mladých zopakujeme aj v sobotu 18. marca o 16:00 h na druhom Rodinnom koncerte s názvom Joseph Haydn – otec symfónie," uviedla pre TASR Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF.

Svetom hudby bude mladých návštevníkov sprevádzať moderátor Martin Vanek. Na programe sú viaceré symfónie Josepha Haydna - Symfónia č. 8 G dur Večer, Symfónia č. 73 D dur Poľovačka, Symfónia č. 82 C dur Medveď, ale aj Koncert pre trúbku a orchester Es dur, Hob. VIIe:1, ktorý zaznie v interpretácii mladého trubkára Stanislava Masaryka.

Počas hudobného popoludnia zaznejú aj informácie o rakúskom skladateľovi, ktorý sa narodil v malej dedinke Rohrau, vzdialenej len 30 km od Bratislavy. "Do školy chodil v neďalekom  Hainburgu, kde sa naučil hrať na viacerých hudobných nástrojoch. Bol členom chlapčenského zboru v katedrále Sv. Štefana vo Viedni. Neskôr vstúpil do služieb kniežaťa Mikuláša Esterházyho. S orchestrom koncertoval nielen na cisárskom dvore, ale aj v mnohých mestách Európy. Známe sú jeho koncerty v bratislavských palácoch," približuje filharmónia Josepha Haydna. Jeho hudba zaznie v bratislavskej Redute v interpretácii orchestra Slovenskej filharmónie pod taktovkou Gérarda Korstena.

U2 prerobili svoje najväčšie hity. Dnes vychádza album Songs Of Surrender. Nahrávka prináša 40 kľúčových piesní U2. Tie kapela nahrala v nových aranžmánoch v priebehu posledných dvoch rokoch. V niektorých dokonca pozmenila aj texty. Na celý proces producentsky dohliadal gitarista The Edge a na albume sa objavia nesmrteľné piesne ako With Or Without You, One alebo Beautiful Day.

"Hudba vám dáva možnosť cestovať v čase. A nás začalo zaujímať, aké by to bolo, preniesť naše rané piesne do 21. storočia,“ hovorí The Edge. "To, čo začalo ako experiment, sa rýchlo rozvinulo v posadnutosť a veľa našich piesní podľahlo novým interpretáciám. Nové tempo, tónina a v niektorých prípadoch aj úplne nové akordy a texty," dodáva.

Zdroj: Universal Music

ZAZ získala plaketu za 5 miliónov predaných albumov. Francúzska speváčka sa teší veľkej popularite a počas kariéry už získala radu cien aj za hranicami rodnej krajiny. Umelkyňa, má aj na Slovensku svojich fanúšikov, si teraz pripísala ďalší úspech. Obdržala plaketu za predaj 5 miliónov platní. Hneď polovicu z celkového počtu pritom dokázala Zaz predať v zahraničí, čo iba podčiarkuje skutočnosť, že je medzinárodne najúspešnejším francúzskym interpretom posledného desaťročia.

Ocenenie prichádza vo chvíli, keď speváčka štartuje druhú časť svetového Organique Tour. S programom, ktorého kostru tvoria skladby z posledného albumu ISA, vypredala minulý rok najprestížnejšie európske sály ako londýnsku Royal Albert Hall alebo Auditori Forum v Barcelone. Isabelle Geffroy, ktorú celý svet pozná pod umeleckým menom ZAZ, poteší aj slovenských fanúšikov na koncerte, ktorý sa uskutoční 2. júna v bratislavskej NTC aréne.

Zdroj: Warner Music

Nick Jonas nahral singel s indickou hviezdou. Člen populárneho súrodeneckého tria Jonas Brothers sa spojil s indickým hudobníkom Kingom, aby nahrali novú verziu virálneho hitu Maan Meri Jaan. Originálna nahrávka, ktorá sa nachádza na Kingovom albume Champagne Talk sa na prelome roku držala celých sto dní v päťdesiatke najprehrávanejších pesní na Spotify. Balada v hindčine s romantickým videoklipom výborne fungovala aj v Amerike, a preto vznikla anglická verzia Maan Meri Jaan (Afterlife).

Spojenie momentálne najpopulárnejšieho hindi hudobníka s Nickom Jonasom bolo dosť prirodzené, nakoľko najmladší z Jonasových bratov má k Indii viac než blízko. V roku 2018 si vzal za ženu indickú speváčku, modelku a niekdajšiu Miss World Priyanku Chopra.

Zdroj: Warner Music

Zomrel spevák a autor R&B hitov Bobby Caldwell. Americký spevák zomrel vo veku 71 rokov. Stál za takými R&B hitmi, ako Open Your Eyes a What You Won't Do for Love, informovala vo štvrtok agentúra AP. Podľa vyhlásenia, ktoré zverejnila jeho manželka Mary Caldwell na sociálnej sieti Twitter, spevák dlho trpel chorobou. Dodala, že zomrel v utorok vo svojom dome v Great Meadows v americkom štáte New Jersey. Prečítajte si viac. 

Zdroj: TASR

 

Spice Girls oslávili 25 rokov od vydania hitu Stop alternatívnom videoklipom. Popové ikony 90. rokov si tak pripomenuli obdobie svojej najväčšej slávy, kedy vydali svoj druhý album Spiceworld. Okrem piesne Stop z neho pochádzali aj single Spice Up Your World, Too Much a Viva Forever. Aktuálny videoklip prináša doposiaľ nepublikované zábery, ktoré Mel C, Mel B, Victoria Beckham, Emma Bunton a Geri Horner (rodená Halliwell) nakrúcali na Carnew Street v írskom Dubline v čase vzniku pôvodného videoklipu. 

Zdroj: Music-news.com

Kráľ Karol III. pasoval Briana Maya z kapely Queen za rytiera. Gitarista a skladateľ legendárnej rockovej kapely Queen sa vo veku 75-rokov dočkal veľkej pocty. Do šľahcitckého stavu ho za zásluhy v hudbe a charite v utorok (14. marca) povýšil britský kráľ. Podľa tradície prebiehalo pasovanie položením meča na rameno. Prečítajte si viac

Zdroj: Bbc.com, Instagram.com/brianmayforreal

Peter Bič Project zverejnili videoklip k emotívnej skladbe Sekera. Akustická balada s nádychom nostalgie pochádza z albumu Hlava, ktorý kapela vydala v roku 2021. Peter Bič Project novinku priniesli fanúšikom v deň začiatku svojho jarného turné, ktoré odštartovalo v utorok večer v Prešove.

"Pieseň Sekera dostala ako posledná z albumu Hlava aj svoju video podobu. Natáčali sme ju v krásnom zrube a okrem Viktórie a Ferka Jana v ňom účinkuje aj môj pes Ozzy. Natáčali sme ho spolu s Jarom "Jarisom" Vaľkom v Nízkych Tatrách. Sekera symbolicky uzatvára obdobie albumu Hlava, pretože pracujeme na nových pesničkách, ktoré by sme radi vydali ešte v tomto roku," prezradil gitarista, skladateľ a spevák Peter Bič.

Zdroj: Universal Music

Predaj vinylov v USA prvýkrát od roku 1987 prevýšil predaje CD. V roku 2022 sa na americkom trhu predalo vyše 41 miliónov vinylových platní v hodnote 1,2 miliardy dolárov, CD nosičov sa predalo 33 miliónov kusov za 483 miliónov dolárov. TASR o tom informuje podľa BBC a správy Americkej asociácie nahrávacieho priemyslu (RIAA).

Príjmy z vinylov rastú už 16 rokov po sebe a v súčasnosti tvoria približne 71 percent príjmov za fyzické nosiče hudby. Celkový príjem z predaja hudby bol 15,87 miliardy dolárov. Minuloročné predaje dokazujú, že vinyl "upevňuje svoju úlohu ako stálica na modernom hudobnom trhu", uviedol generálny riaditeľ RIAA Mitch Glazier. "Vydavateľstvá presne uspokojili dopyt neustálym prúdom exkluzivít a špeciálnych reedícií."

Na rekordných 13,3 miliardy dolárov (o 7 percent) vzrástli výnosy zo streamovania (plateného predplatného, služieb podporovaných reklamou, digitálneho a pre poslucháča prispôsobeného rádia, platforiem sociálnych médií a ďalších). Na celkových tržbách sa podieľajú až 84 percentami. Zároveň však podľa správy RIAA neustále rastú aj príjmy z predaja fyzických hudobných formátov, v minulom roku to bolo o 4 percentá, pričom vinyly zaznamenali nárast o 17 percent a CD klesli o 18 percent. Dôvodom je samozrejme vyššia cena vinylov oproti CD.

O tom, ako dynamicky sa trh s hudbou zmenil vďaka nástupu streamovacích služieb, svedčí rapídny pokles záujmu o platené sťahovanie hudby v digitálnom formáte. Najpopulárnejšie bolo v roku 2012, kedy tvorilo až 43 percent príjmov z hudobných nahrávok. V minulom roku to však boli už tri percentá.

Zdroj: TASR, Hudba.sk edit