SHARPE festival dlhodobo považujem za jeden z najunikátnejších európskych showcaseov a najkrajších domácich hudobných podujatí. Sympatická kompaktnosť Novej Cvernovky, kombinácia outdooru a indooru, zároveň každoročná náročnosť a nekompromisná kvalita exploratívnej dramaturgie, to sú len niektoré z aspektov, ktoré festival pozdvihujú na unikátny zážitok nielen v očiach širokej verejnosti.

Konzistentný súbor pilierov, na ktorých festival zakladá, pritom výrazne umocňuje určitý komunitný rozmer, vďaka ktorému sa na SHARPE každoročne radi vracajú nielen českí kamaráti a profesionáli z odvetvia, ale aj mnoho zahraničných agentov a promotérov. 

Odborníčok a odborníkov zo siedmich krajín som sa pýtal, ktoré z vystúpení sa im páčili najviac. Článok možno poňať ako celok, alebo sa len inšpirujte tipmi vašich favoritov, ktorých hudobnému vkusu a úsudku veríte.

Respondenti ankety:

Kevin Cole

Manon Meurt

Sharpe 2024 bol plný príjemných hudobných prekvapení. Jedno z najväčších pripravili Manon Meurt. Nestáva sa často, aby rocková kapela znela tak unikátne, absolútne plynulo postupovala setom, zároveň pôsobila emotívne. Ohromujúci a transcendentný zážitok. 

Los Sara Fontan

Plánoval som sa prísť pozrieť na jeden, max. dva songy, no nemohol som od nich odtrhnúť oči. Toto experimentálne duo sa do seba akoby navzájom uzamklo, divákov strhlo a vzalo na intenzívnu jazdu. Pritom čo sa týka žánrov, nikdy nebolo úplne jasné, kam nás zavedú v ďalšom kroku – jazz, elektronika, rock, avantgarda? Spontánne a napínavé. Takto si predstavujem hudbu. 

Mayssa Jallad

Skladby o budovách a jedle. Alebo? Nie o jedle, ale o vojne, o utrpení a nekonečnom smútku, o histórii, o politickej architektúre. Toto bola unikátna a ambiciózna performance. Mayssa, Julia a Pascal, ďakujem vám za mimoriadne podnetný set a za to, že ste ma vzali do nového hudobného sveta.

Yard

Strhujúca, pôsobivá industriálna performance. Nekompromisné a neúnavné od prvého beatu, v závere tancovali všetcim vrátane mňa.

lúpína

Toto bolo úžasné. Očarujúce vokály, dunivé basy, glitchové elektronické prvky a zvukové krajinky, všetko na pozadí neodolateľných melodických popových kompozícií. Na scéne je lúpína relatívnym nováčikom, no už teraz pôsobí sebavedomo a pódiovú performance má v zmysle prepojenia s publikom zvládnutú už teraz bravúrne. 

Dame Area

Videl som ich tento rok už tretíkrát a zakaždým ma uchvátili. Sledovať intenzívnu perkusívnu súhru medzi Viktorom a Silviou je privilégiom, Silvia je navyše mimoriadne všestranná a dynamická frontwoman. Človek má pri nich pocit, že ich industriálny set každú chvíľu exploduje. Nesmierne sa teším na nový album.

ŽEN

Veľmi ma zaujali už na Tallin Music Week v roku 2017 a tento rok na Sharpe presvedčili opäť. Každá z tohto tria má v sebe určitú unikátnu muzikalitu a v celku to pôsobí až blažene. Na tomto koncerte som cítil, že všetko na svete je dobré. 

ŽEN, SHARPE 2024 Zdroj: Ondrej Koščík

Ružica Petrova

Susobrino

Majstrovské zvládnutie eklektickej kombinácie akustických nástrojov, energických afro-latinských vplyvov a krajinných zvukových nahrávok.

Selgor

Tento mladý génius sa mixu rozhodne nebál, rovnako ako sa nebál zájsť do extrémov a tvrdých žánrov. Šialená jazda pomedzi úderné elektro, techno a breakbeatové bangre.

Dominik Prok

Dominikova akustická sólo performance v temnej pivnici na 365 bank stagei sa ma naozaj dotkla. Naliehavý pohyb okolo publika len s akustickou gitarou, ako aj celkový výraz nás všetkých presvedčil, že jeho výpovede sú absolútne autentické.

Dominik Prok, SHARPE 2024 Zdroj: Ondrej Koščík

Dávid Čajčík

Zaffer 9

V kouři, strobu a decibelech se leckdo může utopit a zejména pak na zastrčené sklepní scéně 365 bank se to letos stalo mnohým. Ne však Zaffer 9 – dvojici, která retro witch house posouvá do zcela současných hlukových rovin. Ozvěny výkřiků v Incised se ozývaly chodbami Cvernovky ještě hodiny po setu. Jeden z nejslibnějších projektů české?, slovenské?, brněnské? scény, který letošní Sharpe zvládl jednoduše na výbornou.
 
Los Sara Fontan

Zahraniční dramaturgie Sharpeu je precizní a neotřelá. Mayssa Jallad, Angry Blackmen a Los Sara Fontan by se neztratili na sebevíc kurátorovaném butikovém eventu. Poslední jmenovaní ze Španělska přinesli mathrockové momenty s bicími a distorzovanými houslemi. Sklidili očekávaný potlesk, ale také něco mnohem cennější – "viděl si tu dvojici nahoře? ty housle?". Jiný typ ozvěn.

Opium Hum / Michail Stangl in conversation with SPFM

Historky z Berlína z dob, kdy byl ještě cool. Začátky Boiler Roomu, berlínské gentrifikace, ztráta celoživotních úspora a komplexní komentář k sebedeplatformizaci umělců v rámci  proti genocidě. DJský set v zakouřené a zastrobovaném prostoru přinesl acid, jungle, dubstep a hlavně energii do žil crowdu, který by jinak po třídenním maratonu pomalu hledal cesty domů. Opium Hum, jeden z nejvýznamnějších evropských kurátorů, mezi tímto dvojvystoupením na setu slovenských punkrockových Detí uznale pokyvoval hlavou. 

Podobné, možná až surreálné momenty, si nelze koupit letenkami ani pozvánkami. Podobné momenty si Sharpe zasloužil tím, jaké renomé během let nabyl.

SHARPE 2024 Zdroj: Martina Mlčúchová

Christian Sepp

Los Sara Fontan

Očarujúca pódiová energia. Úderná rytmika a neotrelé husle.

Hyphen Dash

Krásna fúzia zvukov vynikajúcich muzikantov. Poslednú skladbu pokladám za absolútny masterpiece a za geniálnu hudobnú výpoveď o súčasnej situácii na Ukrajine. 

Yard

Intenzívna kombinácia elektroniky a distortionových gitár, nekonečná energia.

Hyphen Dash, SHARPE 2024 Zdroj: Ondrej Koščík

Aïda Camprubi

Dasa

Dasa je pôsobivou textárkou s magnetickým pódiovým nasadením a magickou schopnosťou uvoľnovať do priestoru liečivú energiu. 

Kodiki

Kodiki pochopil, čo to znamená byť súčasným elektronickým umelcom. Hybridný showcase svetiel a audia, a rýchlo sa striedajúce štýly ma prinútili uvažovať nad úplne novými referenciami. Strhujúce vystúpenie. 

Los Sara Fontan 

V Španielsku som ich videla už mnohokrát, napriek tomu si nikdy nenechám príležitosť vychutnať si ich znova. Vynikajúce kombo muzikantskej profesionality a nulového rešpektu ku konvenciám. K tomu až chemická previazanosť dvoch personalít.

Lost Sara Fontan, SHARPE 2024 Zdroj: Tomáš Kuša

Oliver Rehák

Kill Your Rap Idols

Lebo vidieť naživo takýto de luxe posse cut nielen v jednej pesničke, ale v 80-minútovej šou s atmosférou baru sa už asi nikdy nezopakuje.

Los Sara Fontan

Sú len dvaja, ale zvukom spoľahlivo zaplnia celú miestnosť. Kombinácia striedania kontrastných polôh od takmer etno melodiky až po noise rock. Sára preháňa husle gitarovým pedalboardom a Edi to dopĺňal nápaditými bicími.

Štefan Szabó

Be-long-ing / unplugged koncert sláčikového kvarteta sediaceho uprostred miestnosti medzi ľuďmi, v ktorom hrá autor skladby namiesto druhých huslí na preparovanej gitare? Tento koncept by som čakal skôr na experimentálnom festivale NEXT, o to príjemnejšie zistenie je, že Sharpe sa nebojí dávať priestor aj súčasnej hudbe na pomedzí klasiky a voľnej improvizácie.

Štefan Szabó - Be-long-ing, SHARPE 2024 Zdroj: Tomáš Kuša

Erika Rein

Julek Ploski

Dlho som nič tak nápadité, bláznivé a zároveň zvukovo upratané nepočula. Aj keď uprataný experimentálny hyperpop znie, že to nie je úplne možné. Pre mňa asi najlepšie, čo som na Sharpe stihla vypočuť. 

SWARMM

Zistila som vďaka nemu, že aj takáto elektronika ma mega baví.

Kriss Krimm

Tomuto projektu veľmi fandím. Kriss píše super skladby, takže na album sa dosť teším. A teda je aj súčasťou Quatro Emocione, ktoré dalo vôbec najlepšiu acoustic secret session v knižnici.

Kriss Krimm, SHARPE 2024 Zdroj: Ondrej Irša

James Thornhill

Dame Area

Barcelonskí Dame Area sú stelesnením punkovej myšlienky. Nie v zmysle nepodarených trojakordových postupov, ale v zmysle spochybňovania noriem, v zmysle energie a inkluzivity ako takej. Ich šou predstavovala explóziu kinetických industriálnych synthov a všepohlcujúcich polyrytmov v štýle EBM. Keď Silvia Konstance opustila svoju kolekciu elektronických nástrojov, všetkých zhypnotizovala svojou aurou, hlasom a zjavom. 

Manon Meurt

V naplnenej sále Manon Meurt opäť dokázali, že jednoznačne patria k najlepším kapelám v Európe. Na Sharpe prišli "showcaseovať" nový album Unravel, ktorý vyšiel po celých šiestich rokoch. Ich hudba má kontinuálny shoegazeový podtón, avšak pôsobí trochu ako čierna diera, ktorá v sebe stiera všetky žánre – záchvevy dream-popu, vehementné grungeové riffy, free jazz aj všetky elektronické žánre. Zahrané to bolo perfekcionisticky, parádne prevedenie jedného z najlepších albumov roka.

Los Sara Fontan

Radosť je skrátka nákazlivá. A španielski Los Sara Fontan spôsobili pandémiu. Ak je jazz sloboda, toto bol absolútny vrchol. Skladby postavené na husliach efektami transformovaných do najrôznejších podôb, na bicích, elektronike a rýchlom bpm. Jednu minútu ste na tradičnejšom jazzovom koncerte, o sekundu na to sa rútite akčnou scénou, v závere ktorého čaká erupcia basov a bicích. Pretkané výkrikmi radosti samotných performerov. Los Sara Fontan predviedli jedno z najlepších a najhravejších predstavení festivalu.

Lost Sara Fontan, SHARPE 2024 Zdroj: Tomáš Kuša

Anna Óváry

Keďže je pre mňa nemožné vybrať si tri obľúbené koncerty z tohtoročného Sharpu, tento zoznam som vytvorila z mojich nových objavov, ktoré ma veľmi príjemne prekvapili.
 
East Side Sorry

Nemala som ich na zozname favoritov, teda, nedostali sa do môjho pôvodného festivalového rozvrhu. Na sobotnej listening session však vzbudili pozornosť. A aj zvedavosť, zrazu som mala pocit, že takúto produkciu potrebujem počuť a vidieť naživo. Dúfala som, že to bude rovnako zaujímavé ako na nahrávke. Nebolo rovnako, ale ešte viac. Elektronika, ktorá podráždi nervy so sebavedomím prejavom s príchuťou ironickej recesie – takáto kombinácia je u mňa synonymom zapamätateľnosti.  
 
Mink – secret session

Zasnené pesničky s čistými harmóniami, jasnou melódiou a sentimentálnym textom – hranica medzi takouto peknotou a gýčom nie je vôbec hrubá, a vidieť niekoho balansovať v jej strede je pozoruhodné. Takáto schopnosť dokáže vyvolať akýsi pocit domova, a presne ten som mala pri počúvaní akustického setu nemeckej formácie Mink v rámci jednej z piatkových secret sessions. Bolo to silné.
 
Gáta – secret session

Nie som fanúšička folklóru, ľudová hudba ma dokáže zaujať len ťažko. Ale keď sa to už stane, tak poriadne. Zažila som to aj na tohtoročnom Sharpe, a to pri počúvaní spevu Gáty (Agáty Kováčikovej) sprevádzanej stálicami hudobnej scény Kunzom a Kružlom. Roly "hlavného hrdinu" sa chopili všetci traja, ale veľmi profesionálne si ju podávali na striedačku, bez "skákania si do reči". Aj napriek tomu, že patríme do jednej "bubliny", Gátu som počula spievať prvýkrát, a okamžite si ma získala.

MINK, SHARPE 2024 Zdroj: Ondrej Koščík

Patrik Marflák

Poznámka autora: Patrik tvrdí, že tri mená pri tak silnom programe vymenovať nedokáže. Keďže je šéfredaktor, dostal (spolu s Kevinom Coleom) výnimku. 

Piatok: Mayssa Jallad, Los Sara Fontan, Susobrino

Sobota: Trilobeat, The Dharma Chain, Manon Meurt

Aj šesť je málo, bavili ma veľmi aj Wczasy, DETI, Kodiki, ŽEN, Erika Rein, Kanalizacija, DOSS, Besna. Videl som toho fakt veľa a väčšinou dobré veci. Úplne top ročník.

Rozsiahlu reportáž Patrika Marfláka a Mišky Kučovej nájdete TU.

Mayssa Jallad, SHARPE 2024 Zdroj: Tomáš Kuša

Richard Soso Molnár

DOSS

Jednoznačný headliner Sharpu. Našľapaný UK moderný punk, totálne nasadenie, absolútna živelnosť a nič navyše. Všetko na svojom mieste.

The Drin

Americká kapela mi pripomenula akýsi závan undergroundu 80. rokov, zároveň však znela veľmi súčasne.

East Side Sorry

Nemožno opomenúť. Táto hudobná konceptuálna formácia z Modry rozhodne stojí za to a oplatí sa ich vidieť naživo.

DOSS, SHARPE 2024 Zdroj: Tomáš Kuša

Matej Kráľ

Podarilo sa mi žiaľ zúčastniť len štvrtka a piatka, moje "tops of the pops" teda patria týmto dňom.    

Hyphen Dash

Môj dobrý kamoš Dano Jenčo raz povedal, že reverzné plochy by mali byť v hudbe zakázané. Sú totiž natoľko pekným kompozičným elementom, že by sa dali považovať za podvod – akýsi hudobný doping. Ide samozrejme o zveličenie, Hyphen Dash navyše odpustím všetko. Upozorňovať na to, čím všetkým si ľudia na Ukrajine prechádzajú, prostredníctvom toľkej inštrumentálnej krásy a muzikantstva považujem za poslanie. Aj keď sme sa ako partia dlho nevideli a kecačka bola v plnom prúde, akonáhle sa trio chopilo nástrojov, intuitívne sme stíchli. Aby nám neušiel ani jeden tón. 

Erika Rein – secret session

Neviem, či by to vo výsledku bolo nerentabilné, no vážne nechápem, prečo tento koncept nerobí pravidelne viacero festivalov alebo klubov. Akustické session v knižnici sú mojou každoročnou zárukou zimomriavok, teším sa tam ako deti k stromčeku po štedrovečernej večeri. A zarezonovala u mňa hneď tá prvá. Aj keď Jonatán Pastirčák má veľmi osobitý producentský rukopis, ktorý nemusí sedieť každému, v unplugged verziách pôvodne elektronických pesničiek vylúdil z violončela zázraky, podobne ako zjav Majlo Štefánik s jeho dynamickou hrou na klavír. Nespútanosť držaná na uzde? Alebo krása dávkovaná postupne? Neviem, ale viem, že hlas aj celkový prejav Eriky Rein so silným R&B vibe-om a bez akýchkoľvek efektových adiktív ma v tejto podobe totálne strhol. Na parádu.   

Susobrino

Objavil som sa tu skôr náhodou ako účelne, a presne takéto objavy mám na festivaloch najradšej. Susobrinova one man show bola neuveriteľne zmáknutá, ukulele, synthy, sampler, mix, okolo všetkého lietal ako motýľ, čo sa práve uvoľnil z kukly. K tomu všetkému vokály dodávajúce napätie. Neviem definovať žáner ako taký, no určite som zachytil prvky latina, ktorému inak veľmi nefandím. V tomto šate bol však opojný dokonca aj tresillo beat. Vystúpenia, ktoré otvárajú zámky v hlavách, považujem za tie vôbec najvzácnejšie.

Susobrino, SHARPE 2024 Zdroj: Ondrej Irša

Pozrite si viac ako sto fotiek zo SHARPE festivalu 2024

Autor: Matej Kráľ

Vznik tohto článku v rámci projektu "Hudba.sk - hudobná publicistika v roku 2024" z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.