Po albumoch roka 2023 prinášame ešte jeden výber, v ktorom je príliš málo/veľa čohokoľvek, čo máte/nemáte radi. Štyria redaktori a redaktorky Hudba.sk dali dokopy viac ako 30 skladieb, ktoré nás najviac zaujali alebo sú z nahrávok, ktoré sa nám do albumového výberu nevošli.

Prečítajte si tiež: 40 albumov roka 2022 podľa redakcie Hudba.sk

Aj v tomto prípade ide o čisto subjektívne výbery – každý má iný vkus a je jasné, že z ohromného množstva hudby, ktorá za rok vyjde, si každý obľúbi a zapamätá niečo úplne iné. Budeme preto radi, ak nám v diskusii napíšete, čo z ostatných dvanástich mesiacov najviac oslovilo vás, či už na domácej alebo svetovej scéne.

V článku z dôvodu veľkého množstva skladieb neuvádzame všetky videoklipy/playery. Nájdete ich po kliknutí na názov skladby.

Michaela Kučová

  • playlist (obsahuje tu uvedené skladby + vybrané piesne z obľúbených albumov roka 2023)

Vojtik – Detviansky sen
 
Ak je niečo ako slovenská pieseň roka, tak podľa mňa sa jej najviac blíži Vojtikov Detviansky sen, a to nielen pre svoju virálnosť. V prvom rade ide o skvelú DIY popovú skladbu, ktorá je nosičom presnej spoločenskej analýzy a osobného vyznania na priesečníku rôznych marginalizovaných identít. Prostredníctvom Vojtikovho čistého hlasu a chytľavej melódie tak prináša príležitosť rozprávať sa o tom, čo je skutočne dôležité pre našu spoločnosť aj bez používania pojmov ako priesečník marginalizovaných identít

King Krule – Seaforth

Zasnívaná melanchólia vo vrcholnej forme, tak ako to len Archy Marshall vie. Pieseň nežne šumí do ucha psychedelickou gitarou i morským príbojom, kým King Krule hovorí o blízkosti a vzdialenosti, ktoré sa objavujú v každom vzťahu. 

Feist – Borrow Trouble
 
Prepletanie gitarových strún aj hebkých vokálov by mohlo naznačovať, že toto je proste stará dobrá Feist. Až na to, že všetko je inak. Prvý singel albumu Multitudes predznačil novú, uvoľnenú a roztopašnú polohu kanadskej hudobníčky, ktorá je ešte očarujúcejšia naživo

Janelle Monaé feat. Seun Kuti & Egypt 80 – Float

Uvoľnene rozhúpaná skladba je sebavedomým vyjadrením hudobníčky, ktorá sa rozhodla zahodiť starosti a užívať si radosti, ktoré život ponúka. Tanečný 808 beat, dychové sekcie aj prevažne rapovaný vokál v spolupráci so synom afrobeatovej legendy Fela Kutiho dokonale zosobňujú pocit, keď vás už netrápi, čo si o vás pomyslia ostatní a instantne pridáva ľahkosť do kroku aj pri počúvaní.

Remdik – Zahoď svoju uniformu
 
Žilinská punková štvorica prináša jasné postoje, nekompromisné slová a ešte údernejšie melódie. Nálož v najlepšej tradícii Oi punku má skutočne potenciál prebudiť, minimálne z privilegovanej ľahostajnosti. Takýto opak uspávanky predstavuje aj Zahoď svoju uniformu, ktorá pozýva k vystúpeniu z konformity s jemnou ACAB príchuťou.

Matej Kráľ

  • playlist (obsahuje tu uvedené skladby + vybrané piesne z obľúbených albumov roka 2023)

Biig Piig – Kerosene

Pure pop banger, pritom žiadna generická produkcia. Jednoduché, uderné, extrémne chytľavé. Biig Piig to vie aj naživo, na festivale Metronome odohrala mimoriadne príjemný koncert s výbornou kapelou.

Sinks – born to pay

Nedavno vydaný album brnianskych Sinks mi síce prišiel trochu menej nápadity, táto skladba by sa však mala vynímať v strede výkladnej skrine ich tvorby. Kapitalizmus ako spoločenský patogén, autentická angličtina, šialene návykový refrén, a pritom stále v prvom rade punk. Určite sa na nich choďte pozrieť, až budete mať možnosť, na pódiu sú excelentní.

Metastavy – neboj

Na fanúšika ma Metastavy skonvertovali na koncerte uprostred pražskej Stromovky, predtým som od nich nepoznal jedinú skladbu. Synthy navodzujú magickú atmosféru, súhra vokálov Ešli a Anny je v pasážach nádherná, nehovoriac o fenomenálnych groovoch. Snáď im to pôjde ďalej rovnako dobre aj po odchode basáka Mareka Pacha.

Zef – Oči

Moja najobľúbenejšia slovenská "autovica" roka. Verím, že tento zvukovo pestrý a podmanivý projekt Jožka Rezníka (Walter Schnitzelsson) má pred sebou veľkú budúcnosť a už teraz sa teším na ďalšie releasy.

Wen & Porsche Boy – lowkey

Okolo rapu je už pekných pár rokov neskutočný hype a mať prehľad v novinkách je pomerne náročné, tento košický počin však ušiel pozornosti máloktorého fanúšika žánru. Rýmy vyvarujúce sa typickým ulicovýmm klišé, fresh, hravé, nápadité a nakazlivé.

Miroslava Rabčanová

  • playlist (obsahuje tu uvedené skladby + vybrané piesne z obľúbených albumov roka 2023)

Adam Ďurica – Vietor

Stačilo málo, aby som pochopila, že Adam Ďurica vydal dobrú pesničku. Ešte ani nekončil jej prvý verš a bolo mi jasné, že spevácka poloha tejto skladby mu mimoriadne sedí. Lebo nie vždy to tak je. Tentokrát siahol po (v dobrom) obyčajnom a nie zbytočne užialenom prejave, ktorému napriek tomu nechýba naliehavosť. Nevtieravo sa do podvedomia vryje aj cválajúci rytmus piesne, bez výhrad prijímam aj ženské vokály v podaní speváčky s bulharskými koreňmi Stili a text, na ktorom Adam spolupracoval s Petrom Riavom. Presvedčivo pôsobí tiež spolupráca s producentom Martinom Ledvinom, s ktorým sa spevák a autor spojil prvýkrát. Práve on má priniesť nový vietor do nadchádzajúcej Ďuricovej tvorby.

Blur – The Swan

V júli vydali britskí Blur deviaty štúdiový album The Ballad of Darren. Neskôr k nemu pridali dve bonusové skladby The Rabbi a The Swan, ktoré vyšli na jeho deluxe edícii. Stoja v pozoruhodnom kontraste. The Swan oproti sviežej optimistickej The Rabbi dýcha príjemnou melanchóliou, ktorú docielili pokojné syntetizátory a jemné perkusie. Lyrické jadro je zamerané na zraniteľnosť vo vzťahoch, opustenosť a následné odpustenie. Labuť ako symbol vznešenosti a krásy je tu kontrastom voči týmto spochybňujúcim úvahám.

Gracie Abrams – Amelie

Vo februári vydala americká speváčka a skladateľka debutový album Good Riddance v spolupráci s producentom Aaronom Dessnerom. Charakterizuje ho spovedné písanie smutného dievčaťa, ktoré sa odvážne púšťa do otvorenej introspekcie plnej zraniteľnosti, v ktorom nachádza novú, silnejšiu verziu seba samej. Predznamenávalo ho niekoľko singlových ochutnávok. Gracie otvorene hovorí o tom, že je veľkou milovníčkou popu a jej debut ponúka množstvo jeho odtieňov, preto vybrať jedného reprezentanta nie je ľahká voľba. 

Zo všetkých siaham po krehkej Amelie, ktorej šepkavý ľahučký hlas vystihuje celú nahrávku. Abrams iba v sprievode akustickej gitary rozpovie príbeh o dievčati, ktoré ju roztrhalo na kusy bez toho, aby o tom vedelo. Gracie a Aaron sofistikovane prinútili aj tichú skladbu kričať. Kúzlo je ukryté v nevtieravých emotívnych vokáloch a myšlienke pesničky. Mladá, iba 24-ročná speváčka, získala za svoju prvotinu aj nomináciu na cenu Grammy v kategórii Najlepší nováčik. Už to samo o sebe je úspech.

James Blake – Loading

Spevák a skladateľ James Blake zdieľal v lete pulzujúci singel Loading zo, v tom čase ešte len pripravovaného, šiesteho štúdiového albumu  s názvom Playing Robots Into Heaven, ktorý vyšiel 8. septembra – dajte si ho celý.  Loading koprodukovali Blake a Dom Maker a dodatočnú produkciu robili Rob McAndrews a Jameela Jamil. Zložitá kompozícia skladby mení tempo hneď niekoľkokrát a vťahuje poslucháča do vzletenej produkcie, ktorej dáva intimitu tajomný text spievaný v emotívnych vrstvených vokáloch. „Kde sú moje krídla? Načítavajú sa,“ spieva Blake.

Lenny Kravitz – TK421

Lenny Kravitz sa po troch rokoch bez sólovej singlovej nahrávky vrátil s vášnivou skladbou s tajomným názvom odkazujúcim na Stars Wars. Po textovej stránke je to stále ten istý sebavedomý Kravitz spievajúci o milostnom vzťahu. Zaujme zmenou tempa, o ktoré sa zapríčinil ostrý súboj funkovej gitary, analógového syntetizátora a saxofónového sóla, ktorý sa poslucháčovi vryje pod kožu. Skladba je doplnená videoklipom, ktorý je tiež zodpovedný za to, že mám októbrovú novinku v čerstvej pamäti. Pozerať sa na nahé pozadie hudobníkov nie je našou každodennou náplňou práce. Už ste ho videli? 

Mitski – Bug Like an Angel

Malé výbuchy niekoľkých posledných rokov. Tak charakterizovala americko-japonská hudobníčka Mitski tvorivú silu, ktorou je poháňaná jej najnovšia nahrávka The Land Is Inhospitable And So Are We, ktorá sa mi pre množstvo inej vynikajúcej hudby taktiež nevošla do výberu najlepších albumov roka 2023. Stojí však za pozornosť, rovnako ako pilotný singel Bug Like an Angel, ktorý poukazuje na problém alkoholizmu – "Niekedy mi drink pripadá ako rodina" a nedodržaných sľubov, ktoré "Keď ich rozbiješ, zlomia ťa hneď späť". Potkýna sa o dobro a zlo, ktoré sú v texte vyjadrené cez Boha a diabla - "Snažím sa pamätať na hnev diabla. Bol mu tiež daný Bohom," zaznieva v prvom kúsku skladačky o nehostinnej Zemi.

No Name a Rasťo Kopina – V pôvodnom znení 

Niekdajší spolužiaci z konzervatória a dlhoroční kamaráti sa prvýkrát stretli v spoločnej pesničke (ak nerátame projekt G8 so skladbou Vráť trochu lásky medzi nás). Igor Timko a Rasťo Kopina v auguste predstavili presvedčivý singel V pôvodnom znení, ktorý dáva krásne vyniknúť odlišnostiam oboch spevákov, a zároveň znie ako prirodzený celok. Timko pri propagovaní singla hovoril o tom, že poetiky No Name a Nocadeň sú odlišné, a práve v tejto skladbe sa navzájom ťahajú novým smerom. 

Kým lyrické pasáže zvádzajú k myšlienke, že by ich autorom mohol byť Rasťo Kopina, špecifické slovné spojenia napokon jednoznačne nasmerujú k rukopisu Igora Timka. Kopina zase ponúkol inú farbu hlasu a výraz, než môžu poznať fanúšikovia z pesničiek Nocadeň. Kladné prijatie spoločnej skladby na oboch stranách fanúšikovských táborov košických kapiel posúvajú No Name a Nocadeň k ďalšej spoločnej aktivite. Už v marci vyrazia na No Name & Nocadeň – V pôvodnom znení tour 2024 po slovenských a českých mestách.

Suede – Sadness In You, Sadness In Me

Poznáte ten pocit, keď náhodne natrafíte na pesničku, ktorá si vás okamžite získa a s neovládnuteľnou posadnutosťou si ju púšťate znova a znova? To som zažila s tohtoročnou singlovou novinkou Suede, ktorá sa nevošla na album Autofiction a vyšla až 8. decembra v rámci jeho deluxe edície, kde rozhodne nepôsobí ako zvyškový materiál. Skôr pri jeho počúvaní podvihnete obočie, prečo dostala Sadness In You, Sadness In Me priestor až teraz. 

The National – Laugh Track (feat. Phoebe Bridgers)

The National vydali v roku 2023 hneď dva albumy.  Na oboch hosťovala speváčka Phoebe Bridgers. Na albumovej jednotke s názvom First Two Pages of Frankenstein sa tak udialo v skladbách Your Mind Is Not Your Friend a This Isn’t Helping a na dvojke Laugh Track sa objavila v titulnej skladbe. "Jej hlas je jemným okrajom piesne. Odstraňuje z toho trochu štipľavej, sarkastickej horkosti a robí to sladkým a jemným," povedal o spolupráci so speváčkou Matt Berninger. Dvojica sa spovedá zo svojich zlyhaní. "Všetko, čo som, sú čriepky pochybností," spieva Bridgers. Napriek tomu dostane poslucháč vďaka súzvuku medzi spevákmi pocit, že dokázali oklamať ťažobu a tému predvádzajú s nevídanou ľahkosťou.

The Pretenders – I Think About You Daily

Legendárna rocková formácia The Pretenders sa tento rok vrátila s novým albumom Relentless. Jedným zo singlov, ktorými skupina album prezentovala, bola melancholická pesnička I Think About You Daily. Vznikla v spolupráci s Jonnym Greenwoodom z Radiohead, ktorý aranžoval sláčiky. Retrospektívna zraniteľná balada prináša spätný pohľad Chrissie Hyde do minulosti. Zamýšľa sa nad tým, ako sa k niekomu nesprávala pekne a spätne to ľutuje.

Patrik Marflák

  • playlist (obsahuje tu uvedené skladby + vybrané piesne z obľúbených albumov roka 2023)

The Beatles – Now and Then

O poslednej skladbe Beatles ste už asi čítali všetko. Ak by náhodou nie, pár viet o nej a jej pozadí nájdete TU.

Foo Fighters – Show Me How / The Teacher

Americkí rockeri na čele s Daveom Grohlom v roku 2023 vydali album, ktorý sa im tvoril asi zo všetkých najťažšie, keďže vznikal po smrti dlhoročného bubeníka Taylora Hawkinsa. Navyše v roku 2022 okrem neho zomrela aj frontmanova mama. Ide preto o veľmi silnú a emotívnu nahrávku, hudobne aj textovo. Najviac ma z nej zaujali skladby Show Me How, ktorá je duetom s Grohlovou dcérou Violet (ladí im to spolu krásne) a 10-minútová pocta spevákovej mame s názvom The Teacher.

Hudba z Marsu – Deti

Trnavská kapela vydala v roku 2023 album Tombola. Ako celok ma moc nechytil, ale ku skladbe Deti sa rád vraciam. Je to krásne jednoduché a podmanivé vyznanie rodičovskej lásky.

Chill on the Sun – Elektrina

V septembri vyšiel album Breviár magických rastlín a húb, ktorý kapela Chill on the Sun vydala po jedenástich rokoch od predchádzajúcej platne Polo My. Obľúbil som si z neho najmä skladby psychedelickejšieho rázu bez spevu a (tiež prevažne inštrumentálnu) pieseň Elektrina, ktorá je dobrou ukážkou žánrovej nezaraditeľnosti a skladateľskej a zvukovej vyzretosti kapely. Na moje prekvapenie som takmer sedemminútovú skladbu počas jesene započul aj z denného vysielania Rádia_FM. Vidieť Chill on the Sun naživo mám pre rok 2024 na "to do liste", dobrá kapela.

PS: Práve som zistil, že tu bude v sobotu ráno premiéra videoklipu.

Lash & Grey  Come And Get It

Na projekt speváčky Kristíny Mihaľovej a gitaristu Jakuba Šedivého mám slabosť už od ich debutu z roku 2020. Spôsob, akým vo svojich nahrávkach aj naživo kombinujú jazzové majstrovstvo s poslucháčsky prístupnou formou soulových / popových pesničiek, z nich robí unikátne duo predurčené na úspech. Potvrdzuje to aj čoraz väčší počet vystúpení v zahraničí, v roku 2023 si zahrali v jedenástich krajinách. So skladbou Come and Get It z ich pripravovaného tretieho albumu svoj zvuk opäť posúvajú o kúsok ďalej a aj vďaka štýlovému klipu z SNG pre mňa patrí medzi najlepšie domáce single roka.

Meowlau x Val  Groningen

Laura Jašková a Valentína Vlková vydali v roku 2023 EP nahrávku Daydream, ktorú otvára skladba Groningen. Názov odkazuje na holandské mesto, kde sa každoročne koná najväčší európsky showcaseový festival Eurosonic. Meowlau x Val si tam vlani zahrali “len” na súbežne organizovanom alternatívnom festivale Pinguin Radio Showcase, no už o necelé dva týždne sa do Groningenu vrátia a tento vystúpia už v hlavnom programe Eurosonicu. Držím palce! Samotná skladba, ktorá vznikala v producentskej spolupráci s Pištom Kráľovičom alias FVLCRVM-om, je skvelou kombináciou drum&bassu a popu a Val ma príjemne prekvapila aj krátkou rapovou pasážou.

Milan Lasica – List do vetra

Kolektívne očarenie z 1. novembra žiaľ v ďalších týždňoch zatienili statusy a rozhovory, z ktorých je jasné, že komunikácia medzi autormi projektu Básnenie a rodinou Milana Lasicu poriadne škrípe. Dnes ani nie je isté, či sa projekt v jeho plánovanej podobe vôbec podarí dokončiť, ja však dúfam, že aspoň hudobný album v roku 2024 vyjde. Prvá zverejnená skladba List do vetra pre mňa zostáva mimoriadnym zážitkom pri každom vypočutí a nepochybujem o tom, že spojenie nesmrteľnej charizmy Lasicovho hlasu a prednesu s hudbou dvojice Robert Pospiš a Martin Sillay je rovnako silné aj v ďalších piesňach, ktoré spolu nahrali.

P.A.T. + Vanesa Horáková  Merav Pal Tute

Nečakal som, že pár dní pred Vianocami a aj po novom roku budem písať články o rómskom pope (TU a TU), ale nedalo sa inak. A môže za to táto pesnička.

Prie100r  Šerosvit

Radovan Činčura a Dominika Zdražilová alias Prie100r vydali v septembri tretí album Pierka vrán, ktorý je pre mňa ich zatiaľ najlepšou nahrávkou plnou atmosféry a zaujímavých skladateľských postupov. Z jeho rôznorodých skladieb ma najviac baví pulzujúci singel Šerosvit, ktorý je vďaka durovej melódii vokálnej linky najviac "uplifting" kúskom z ich diskografie, pritom si zachovávajú svoj typický temný zvuk.

Zlokot  Vata 1

Nenechajte sa oklamať názvom, toto nie je žiadna vata, ale hit! Taký zlokotovský, "insiderský", s veľkou dávkou nadhľadu a ani štipkou prvoplánovosti, ktorú by kampaň "Zlokot potrebuje nový hit" mohla evokovať. V konečnom dôsledku je jedno, koľko ľudí pesničku počulo, podstatné je, koľko z nich v nej počuje hit. Podľa reakcií publika na novembrovom koncerte v Pink Whale, kde mala naživo premiéru, ich bude dosť. Zlokot, prosím ťa, neprestaň to robiť!

Bonus: Vojtik  Detviansky sen

Dalo sa čakať, že nebudem jediný, kto do svojho výberu zaradí tento unikátny zjav z Podpoľania. Michaela napísala všetko podstatné, no aj tak Vojtika nemôžem vynechať. Bol najväčším a dôležitým objavom slovenskej scény v roku 2023 a veľmi mu fandím!

Bonus 2: Džumelec a Lolokar  Hej ta treba dakus

Lebo najlepší liek na blbú náladu je prechádzka. A táto pesnička, ktorá je nielen skvelým životabudičom, ale aj super lekciou vychodňarčiny. Díky 2023!

Bonus 3: Katarzia – Dosť

Nie je to pesnička, ktorú by som si púšťal dookola (z albumu Štastné dieťa by som ako naj skladbu vybral skôr titulný song), no videoklip je top!

Výber skladieb z roka 2023 pripravili: Michaela Kučová, Matej Kráľ, Miroslava Rabčanová, Patrik Marflák