Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

Ego v štátnej kampani za 10 000 eur: vodu káže, víno pije?

Ego v štátnej kampani za 10 000 eur: vodu káže, víno pije?

07.12.2012 - 13:30 | Patrik Marflák

Raper Ego v stredu zverejnil nový videoklip, ktorým propaguje svoju prvú oficiálnu sólovku Žijeme len raz mixtape. Zároveň vysvitlo, že skladba a klip Každý deň vznikli na objednávku Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Má to byť kampaň s cieľom znížiť počet dopravných nehôd ľudí do 25 rokov.


Vo videoklipe, ktorý sme zverejnili včera v rámci pravidelnej rubriky týždeň v hip-hopeEgo spolu s producentom a spevákom Tomim apelujú na svojich fanúšikov, aby sa za volantom správali zodpovedne. O tom, že kampaň je prezentovaná interpretmi, ktorí dokážu osloviť veľkú časť cieľovej skupiny, niet pochýb. Ego má už od leta najhranejší hit v slovenských rádiách (Žijeme len raz), s ktorým je spomedzi všetkých slovenských interpretov zároveň suverénnym rekordérom na Youtube - klip má dnes viac než 19 miliónov prehratí. Aj keby bola polovica získaná nejakým podvodom, stále ostane číslo, ktoré sa nedá ignorovať.

Dôkazom, že investícia ministerstva (podľa denníka SME prispeli daňoví poplatníci na produkciu skladby a klipu sumou takmer 10-tisíc eur) sa premietne do veľkého počtu prehratí videa - možno väčšieho než dosiahli sofistikovanejšie antinehodové kampane v zahraničí - svedčí fakt, že za necelé dva dni od zverejnenia má klip vyše 165-tisíc prehratí.

Čo je však spochybniteľné, je morálna autorita interpretov, nad ktorou sa na ministerstve mohli trochu zamyslieť. Konkrétne ide o Ega, keďže ten sám v minulosti pred fanúšikmi otvorene demonštroval svoj ľahkovážny (veľmi jemne povedané) prístup k bezpečnosti na cestách. Tomi v refréne spieva "spomaľ, žijeme moc rýchlo", Ego sa tvári súhlasne, pritom súčasťou jeho machovského imidžu sú aj rýchle autá a kašľanie na predpisy. Dôkaz je pod videoklipom - Egova pozvánka na akciu z roku 2010 svedčí buď o tom, že sa odvtedy zásadne zmenil, alebo o tom, že chrbtová kosť je preňho neznámy pojem. Sami si vyberte, čomu budete veriť.

Ego feat. Tomi - Každý deň

Ego na diaľnici v Rakúsku "dodržiava predpisy"

PS: Čo je v celej tejto "kauzičke" dôležité, je odkaz: Jazdite zodpovedne!, ktorý asi nikdy nie je dosť silný. V prípade pesničky by bol určite silnejší, keby si ministerstvo objednalo skladbu u M.G. v spolupráci s J.R. a kapelou N. Ale to je vskutku absurdná predstava. A hlavne: keď ľudí k zodpovednosti nevedú reálne tragédie, ako ich k nim môžu viesť pesničky, slová či akokoľvek pôsobivé virálne videá? Napriek tomu verím, že tých 10-tisíc nie je minutých úplne márne. Minimálne Egovi by to mohlo pomôcť, aby dostal rozum.

Autor: Patrik Marflák
Foto: Youtube


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti