Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

Vec nahral skladbu pre krvácajúce Slovensko, mali by ste ju počuť (+odkaz pre R.F.)

Vec nahral skladbu pre krvácajúce Slovensko, mali by ste ju počuť (+odkaz pre R.F.)

08.03.2018 - 11:01 | Patrik Marflák

Na nedeľnom Koncerte pre Jána a Martinu to bol najostrejší a zároveň jeden z najsilnejších momentov. Branči Kováč alias Vec najskôr ponúkol dve "ľahšie" skladby a hovoril som si, prečo, veď má aj silnejšie veci. O to väčší kontrast a mrazivejší dojem však na záver vystúpenia priniesol jeho prednes nového textu inšpirovaného súčasným dianím na Slovensku.


"Zadarmo lístok na vlak si strč do riti, keď nás odrežú od Európy, čo my hobiti? Čo sa tu chceme požrať navzájom po kúskoch, či radšej skončiť ako raňajky pre Rusko?" ... "Chcem odpovede na otázky. Na všetky otázky, aj nepríjemné otázky, na to ste tu. Ste zabudli, že vláda je služba nám, ste zabudli, vďaka komu ste vlastne tam?" - tieto a ďalšie tvrdé slová zneli na zaplnenom Hlavnom námestí v Bratislave bez hudby, no rezali do živého.

Vec v nedeľu na pódiu, čítajúc čerstvo dokončený text z mobilu, predstavil z novej skladby len prvú polovicu a refrén, v ktorom opakuje "Vy všetci máte na rukách krv" - jasný odkaz vládnucim politikom a ich slepým podporovateľom. No stačili mu ďalšie tri dni na to, aby novinku s názvom Krv na rukách zverejnil v plnej dĺžke. S výborným hudobným podmazom, priamočiarym textom a s venovaním zavraždenému investigatívnemu novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej. "Prosím, prepáčte, že sme vás nedokázali ochrániť," znejú posledné slová jedného z otcov slovenského rapu.


Text skladby

Novinka sa okamžite dostala na vrchol slovenského rebríčka Youtube trending - za necelý deň od zverejnenia má aj bez videoklipu vyše 50-tisíc prehratí. Vec ju nahral v štúdiu Lososound Erika Horáka, o mix a mastering sa postaral Marek Šurin. Viac o novinke prezradil pre Denník N: "Tému som mal rozpracovanú už dlhšie, ale po udalostiach zo začiatku minulého týždňa to nabralo rýchlejší spád a dokončil som ju. Doplnil som niekoľko aktuálnejších slov a naštvanejší pocit. Kým iní hudobníci viacej pracujú s podobenstvami a skrytými významami, ja som išiel napriamo. Mal som pocit, že ľudia už potrebujú počuť aj niečo ostrejšie."

V rozhovore s Oliverom Rehákom hovorí aj o tom, či má hip-hop reagovať na veľké spoločenské témy. Väčšina slovenských raperov to nerobí, ale Vec po minuloročnej výmene názorov s Rytmusom či Majkom Spiritom už na snahu zmeniť ich postoj k spoločenskej zodpovednosti rezignoval. Zmieril sa s tým, že na to musia dozrieť - a niektorí nedozrejú nikdy. Sám by bol šťastnejší, keby politiku sledovať nemusel.

"Najradšej som, keď sa nedeje nič zásadné, pretože politika je vysávač času a energie. Keď sa však deje niečo, čo cítim, že musím zachytiť, tak spozorniem a vstrebávam, spracujem a reagujem... Povedať, že vôbec nesledujem politiku, znamená ľahostajnosť najhrubšieho zrna. Aspoň okrajovo, alebo aspoň čosi sledovať je nutnosť. A hlavne dnes."

Odkaz premiérovi

Vecove slová presne vystihujú aj môj vlastný pocit. Najlepšie je, keď politika do nášho každodenného života nezasahuje, keď nemáme dôvod byť z diania v krajine znepokojení, sklamaní, či nahnevaní. Aktuálne udalosti však sotva môžu ľudí, ktorým na Slovensku a jeho budúcnosti záleží, nechať chladnými.

Preto som sa rozhodol urobiť niečo, čo dúfam už nikdy nebudem musieť spraviť. Zverejniť na Hudba.sk text, ktorý s hudbou nijak nesúvisí, ale je vyjadrením môjho názoru a pocitov z posledných dní, umocnených smrťou môjho dlhoročného kolegu a mentora Petra Lehotského, s ktorým sme sa často okrem práce a osobných vecí rozprávali aj o politike. Portál Hudba.sk je mojím pôsobiskom už od jeho zrodu, viac než jedenásť rokov a tretinu môjho života, preto verím, že mám právo využiť ho ako priestor na vyjadrenie svojho občianskeho postoja a nespokojnosti. Peter by určite nenamietal... A verím, že ani Branči, ktorému touto cestou ďakujem za "nakopnutie".

Text som pôvodne napísal v stredu 7. marca podvečer ako komentár pod záznamom z poobednej tlačovej konferencie Roberta Fica na jeho Facebooku. Dnes ráno som jeho obsah upravil a doplnil.

Dve tlačovky denne, načo, pán premiér?

Nevidíte, že Vám už väčšina Slovenska neverí? To je podstata problému, ktorú pán prezident úplne presne vystihol tou smutnou pravdou, že na motíve vraždy už pri hodnotení Vašej vlády v podstate nezáleží. Nie preto, že by nebolo dôležité nájsť vraha a objednávateľa, ale preto, lebo Vy ste sa po tej tragickej udalosti vyfarbili ako politik, ktorý úplne stratil zmysel pre realitu.
 

Vyšetrovanie nie je Vaša kompetencia, ani Kaliňákova. Kľudne môžete odísť, podajte demisiu a nechajte Slovensko, aby si rozdalo karty nanovo. Pretože Vaša vláda zlyhala a dôvera v Smer ako najsilnejšiu vládnu stranu je po Kuciakovom poslednom článku nenávratne preč. Čo nepočujete už ani hlasy vo Vašej vlastnej strane? Vás sa žiadna kritika netýka? 

Argumentovať výsledkom volieb spred dvoch rokov je pekné, ale realita je taká, že v piatok zažijete najväčší občiansky protest od Nežnej revolúcie. A môžete to celé hodiť na Sorosa alebo kohokoľvek, ale faktom je, že za sklamanie a hnev, ktoré ženú desaťttisíce ľudí do ulíc, si môžete hlavne vy sami s vašimi nekonečnými egami a aroganciou. 

Stala sa strašná tragédia a Smer tú situáciu absolútne nezvládol, Vy ste ju nezvládli. Najprv milión na stole ako v béčkovom filme. Následne politickú zodpovednosť vyvodil len minister kultúry, asi jediný človek zo špičky Smeru, ktorého si ešte môžeme vážiť. Ďalší ľudia od Vás odchádzajú, koaliční partneri si po Vašich vyhláseniach pred médiami ťukajú na čelo. A po celý čas, napriek tomu, že obeťou bol novinár, naďalej bohorovne ignorujete a urážate novinárov, bojujúcich za pravdu ako Ján Kuciak, spochybňujete občianske aktivity aj prezidenta. Nefacká Vás hanba, kde máte svedomie? 

"Legitímnym cieľom každej opozície je skrátiť volebné obdobie vlády, s ktorou nie je spokojná." Spomínate si na tento svoj výrok z apríla 2004? A na to, ako ste vtedy iniciovali referendum za predčasné voľby? Verte, že petícia na jeho vyhlásenie by prešla aj dnes, ale našťastie existujú aj jednoduchšie, lacnejšie a efektívnejšie možnosti. Stačí, ak dostanete rozum a sám uznáte, že nové voľby sú najlepším demokratickým riešením, ako vrátiť ľuďom dôveru v tento štát.

Hovoríte o opozíciou, prezidentom a vymyslenými zahraničnými nepriateľmi organizovanom prevrate. Naozaj si neuvedomujete, že destabilizáciu krajiny a hnev svojich občanov ste spôsobili svojím počínaním po vražde dvoch nevinných mladých ľudí hlavne Vy sám? Odmietaním svojej politickej zodpovednosti, neschopnosťou ospravedlniť sa novinárom (a nehanebným klamaním o tom, že Vás k tomu zahraniční hostia na stretnutí nevyzvali), ignorovaním výsledkov Kuciakovej práce... Dalo by sa pokračovať.

K vyšetrovaniu, na ktorom Vám tak veľmi záleží: Talianov polícia zatkla až po štyroch dňoch od zistenia vraždy, prečo? Podľa riaditeľa SIS ste o nich vedeli roky. Na obhliadke miesta činu bol človek, ktorý tam nemal čo hľadať, prečo? A ešte sa čudujete, že ľudia to vaše osobné vloženie sa do vyšetrovania, ako to obaja s krivým smútkom v hlase prezentujete, nepovažujú za pozitívum, ale práve naopak, za prekážku pri hľadaní páchateľov a pravdy? 

Aj keby Vás pred predčasnými voľbami "zachránil" Most alebo nebodaj Kotleba, skôr či neskôr skončíte na smetisku dejín ako jedno z najväčších sklamaní v histórii Slovenska spolu s Mečiarom a nič iné si ani nezaslúžite. Ak neodídete sám, o to väčší výprask dostanete vo voľbách. Čo však chcete po takomto medzinárodnom škandále ďalšie dva roky na čele krajiny robiť? Ako si chcete - ako NÁM chcete - napraviť reputáciu v Európe, keď ste za pár dní Slovensko vrátili na úroveň spred vyše 20 rokov? Ako chcete obnoviť dôveru občanov vo vlastný štát? 

Vždy som rešpektoval výsledky volieb, ale tieto posledné dva týždne je mi z Vás miestami až fyzicky zle. Rovnako ako asi bolo môjmu kolegovi, ktorý minulý piatok dostal infarkt v 44 rokoch. Po tom, ako v noci napísal od srdca naštvaný status na Vašu adresu, si ľahol a už sa nezobudil. Samozrejme, že to s jeho smrťou nemusí súvisieť, rovnako ako s Vašou politikou nemusí súvisieť vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ale kvôli tomu, čo po tejto tragickej udalosti predvádzate, Vám ľudia jednoducho neveria, ja Vám neverím. Držíte sa moci ako kliešť, robíte svojej a našej krajine medzinárodnú hanbu a nedokážete pochopiť, ako to všetko slušných ľudí na Slovensku zraňuje. Prosím, odíďte. 

S pozdravom, no bez úcty, 

Patrik Marflák

--
Foto: Marko Erd - archív Hudba.sk


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti