Kapela Nocadeň zažila raketový štart. Na prelomový album nečakala vôbec. Už pred založením kapely mali bratia Rasťo a Robo Kopinovci hotové pesničky na debutovú nahrávku, ktorá im okamžite otvorila dvere do slovenských ale aj zahraničných médií. Odvtedy prešlo už 25 rokov a dnes sú Nocadeň stálicou medzi top slovenskými kapelami.

Pri príležitosti tohto výročia, ktoré kapela so svojimi fanúšikmi oslávi 27. mája v bratislavskom Stars Auditoriu, sme si pre vás pripravili netradičné čítanie. Za tie roky už toho členovia kapely povedali o Nocadeň mnoho, no my sme sa zamerali na témy, o ktorých tak často nehovoria, alebo o nich verejne nehovorili vôbec.

So spevákom, textárom a skladateľom Rasťom Kopinom sme sa porozprávali o časoch pred samotným založením Nocadeň, o prvých kontaktoch s popularitou, ale aj o období, ktoré bolo pre členov kapely ťažké až natoľko, že istý čas nevedeli, ako ďalej pokračovať. Nocadeň sa netaja tým, že majú s fanúšikmi vrúcny vzťah a po koncertoch sa im trpezlivo venujú, čo si niekto môže v konečnom dôsledku nesprávne vysvetliť. Dozviete sa teda aj o kurióznom rozchode lídra formácie s fanúšičkou, ale aj to, aké prekvapenie si preňho fanúšikovia pripravili na jeho narodeniny.

Detské kapely

História kapely Nocadeň sa už stáva legendou. Dvaja bratia si na jahodovej brigáde zarobili peniaze, odmenili sa koncertom U2 v Londýne, a ten bol pre nich takým zásadným zážitkom, že všetky zarobené peniaze investovali do aparatúry a jednej konkrétnej krásnej gitary, ktorá ich očarila vo výklade. (viac v rozhovore pre podcast Zoznam:sa)

Ich prvé kontakty s hudbou ale siahajú do hlbšej minulosti. Pred založením Nocadeň pôsobili členovia skupiny v detských kapelách. "Úplne prvou kapelou, ktorú sme síce nezakladali, ale ocitli sme sa v nej, bola kapela bratov Kavuličovcov. Ich otec bol rovnako zapálený ako ten náš, a tak sa jedného dňa naši otcovia dohodli a boli sme v kapele. Až po prvých opatrných krokoch v tejto zostave, nám otec postavil našu prvú skupinu, kde sme sa stretli aj s Petrom Gufrovičom. Tá zostava bola zaujímavá aj v tom, že na klávesových nástrojoch hral Vilo Bujnovský, ktorý neskôr fungoval v kapelách Žena z lesoparku alebo Lavagance," zaspomínal si Rasťo Kopina.

Koncerty sú tou najlepšou školou

O tom, že raz bude spievať pred veľkým davom sníval líder Nocadeň od okamihu, kedy ako dieťa dostal vinylovú platňu kapely Katapult, ktorá bola živou nahrávkou z koncertu. Odvážne detské sny sú jedna vec, ale aké to skutočne bolo, postaviť sa na pódium a odohrať koncert?

"Nechcem, aby to vyznelo nejako príliš nafúkane, ale tým, že sme boli od detstva zvyknutí vystupovať pred ľuďmi, minimálne mne to nespôsobovalo nejaké zbytočné traumy. Skôr je to niečo, čo som si dokázal a dokážem užívať. Veď koniec koncov ideálne bude, ak sa o tom prídu ľudia presvedčiť na náš koncert."

Popularita

Keď kapela vydá debutový album, prirodzene túži potom, aby sa pesničky z neho dostali medzi ľudí, aby ich začali spoznávať a spájať si ich mená a tváre s hitmi, ktoré poznajú z rádiového éteru. Toto sa štvorici mladých hudobníkov stalo pomerne rýchlo.

"Pesnička Steny bola tá skladba, ktorá spôsobila to, že som nemohol úplne pokojne prejsť mestom. Prvý album spôsobil celkom veľký prievan, takže sme prvý dotyk s popularitou pocítili veľmi skoro," vrátil sa Rasťo k úspechu prvého veľkého hitu kapely. "Že to začína byť skutočne vážne, sme pochopili, keď ľudia spoznávali na ulici aj ostatných členov kapely bez toho, aby som s nimi bol aj ja. Časom sa to celé upokojilo a taká tá prvotná hystéria pominula, čo je, samozrejme, úplne normálne," dodal.

Hit napísaný za pár minút 

Inšpirácia je vraj všade okolo nás. Hudobníci by vedeli hovoriť, príbehov o tom, ako vznikajú skladby je mnoho. Jeden taký má aj autor hitu Havran: "Skladba Havran bola zložená na podnet jednej fanúšičky, ktorá mi raz napísala, že ju zaujíma proces, ako to celé vzniká. Miesto toho, aby som jej to zdĺhavo vysvetľoval, radšej som jej napísal pesničku."

Netradičný podnet, ktorý stojí za vznikom pesničky, neplánovane pomohol k úspešnému comebacku kapely. Z Havrana sa stal hit, ktorý kapelu znova vrátil do éteru domácich rádií, oslovil stálych fanúšikov a spôsobil príliv nových. A dodnes je jedným z najsilnejších momentov na koncertoch Nocadeň, rokmi nestratil nič zo svojej energie.

Aparatúra zbalená v pivnici

Kapela je však živý organizmus, ktorý má lepšie aj horšie obdobia. Nocadeň zažili vzostupy a pády tiež. V čase, kedy sa nevedeli pohnúť z miesta, už mali v pivnici odloženú aparatúru a pripúšťali si myšlienku, že ďalší album už nebude. Túto myšlienku, našťastie, zapudili a našli v sebe silu a vášeň pokračovať. Kvôli sebe a svojim verným fanúšikom.

"Samozrejme, že tých 25 rokov Nocadeň je naplnených rôznymi emóciami, ale asi iba jedinýkrát sme prežívali obdobie, kedy sme nevedeli ako ďalej. Bolo to po albume Ikony, kedy sme dlho, predlho zvažovali, čo ďalej. Vtedy som na to, v podstate, zostal už iba sám. Nejakým spôsobom sa mi podarilo dokončiť album Pozemskí astronauti a ten to znova nakopol," zdôveril sa Rasťo. Práve z tohto albumu pochádza spomínaný singel Havran, ktorému kapela vďačí za to, že teraz môže oslavovať 25 rokov. 

Kuriózne zážitky s fanúšikmi

Znie to ako z romantického filmu. Dievča sa zamiluje do rockovej hviezdy a sníva o tom, že jej city budú opätované. Toto sa nedeje pod palcom režisérov, ale aj v reálnom živote. Kto z nás nemal v detskej izbe na stenách plagáty svojich idolov? Keď však týmto snovým predstavám uveríte, môžu sa diať kuriózne situácie. Napríklad sa so svojím vysnívaným idolom prídete po koncerte rozísť.

"Tým, že človek preniká do života cudzích ľudí, dejú sa aj nám občas celkom bizarné veci. Ľudia majú niekedy pocit, že sme s nimi úplne blízki kamoši, aj keď my ich nemáme šancu poznať tak, ako oni nás. Raz sa mi dokonca stalo, že sa so mnou rozišlo dievča, ktoré som videl prvýkrát v živote. Na chvíľu som aj zapochyboval o svojej slonej pamäti, ale nakoniec som aj tento 'rozchod' ustál," zaspomínal si spevák na neštandardný zážitok.

Rituály pred koncertom

Umelci mávajú rôzne špecifické rituály pred vystúpením. Niekto si dáva hlasovú rozcvičku, iní naopak preferujú ticho. Niekto sa pomodlí, niekto sa posilní pohárikom. Rasťo Kopina to má inak. Má jasno v tom, čo pred koncertom nerobí. Neje. No ak mu po koncerte kúpite langoš, bude rád.

Na koncertoch zvykne pred pesničkou V nás zažartovať na tému, čo všetko sa v nich ukrýva. Nehovorí však o ich talente, ako by ste možno čakali, ale o obsahu žalúdkov členov kapely. Osobne si pamätám, keď na koncerte v bratislavskom klube Randal zaznelo z jeho úst (ukazujúc na jednotlivých členov kapely): "Banán, pizza, pizza, údené koleno."

"Nejaký špeciálny predkoncertný rituál nemáme, dokonca nemám ani žiaden motivačný príhovor. Možno si iba dávam pozor na to, aby som nešiel na pódium ťažký, nejaké dve hodinky pred koncertom už nezvyknem jesť," prezradil sympatický Košičan. "Veľmi rád však robievam predkoncertný playlist, teraz mám na mysli pesničky, ktoré sa púšťajú pred začiatkom koncertu. Fanúšikom tam servírujem jednak svoje obľúbené skladby, ale občas vytiahnem aj veci, ktoré by odo mňa asi nikto nečakal," prezradil.

Koncert, ktorý sa zmenil na narodeninovú oslavu

Za 25 rokov na scéne toho kapela zažije mnoho. Veľa času trávi na cestách z koncertu na koncert. Niekedy je to zábava a obrovská radosť, inokedy je to vyčerpávajúce. Jednu takúto cestu na koncert absolvovali bratia Kopinovci pred pár rokmi, kedy mali odohrať súkromný unplugged koncert. Netušili, že v deň narodenín speváka v skutočnosti cestujú na jeho narodeninovú oslavu.

"Jeden koncert bol pre mňa obzvlášť zaujímavý. Zorganizovali ho členovia nášho Fanklubu. Dohodli sa, že mi zorganizujú narodeninovú oslavu, o čom som ja, samozrejme, nevedel. Malo ísť o súkromný koncert, z ktorého sa nakoniec vykľula oslava mojich narodenín. Tak na tento zážitok spomínam veľmi rád," dodal s úsmevom Rasťo, ktorý dovtedy nezvykol oslavovať svoje narodeniny, no po tomto zážitku priznáva, že ich začal mať celkom rád.

Vstupenky na koncert 25 rokov Nocadeň sú v predaji v sieti Predpredaj.sk.

Autorka: Miroslava Rabčanová

Súvisiaci interpreti: Nocadeň