Najpokojnejšie sviatky roka sa nezadržateľne blížia, čo prináša príležitosť aj hudobníkom, aby svojim fanúšikom priniesli štedrovečerný soundtrack. V tohtoročnej nádielke od domácich interpretov, ktorí boli v porovnaní s minulými rokmi mimoriadne plodní, sa opäť nájdu originálne počiny, ale aj omieľanie ošúchaných klišé a bizarné úlety.

Poznámka: O viacerých z uvedených skladieb sme už informovali v samostatných článkoch, no tohtoročná "úroda" si zaslúžila komplexné zhrnutie spolu s pár ďalšími, o ktorých sme doposiaľ nepísali. Príjemnú zábavu!

Jedným z bežných javov vianočných skladieb je zozbieranie pestrej skupiny ľudí, ktorí by si k sebe cestu za bežných okolností nenašli. Medzi takéto počiny patrí aj skladba Nádej VianocKolektív interpretov ako sú Martin Harich, Robo Papp, Zuzana Smatanová, Samuel Tomeček, Janais, Kamil Mikulčík, Patricia Janečková, Peter Lipa, Jana Kocianová alebo raper Suvereno dal dokopy spisovateľ a textár Daniel Hevier spolu so skladateľom Rastislavom Dubovským. Dvojica postupovala k novej slovenskej vianočnej piesni, ktorej hudobnú zložku nahral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a Detský spevácky zbor Slovenského rozhlasu pod vedením dirigentov Adriána Kokoša a Mária Košíka, naozaj originálne. Rôznorodosť spevákov a melódia nepripomínajúca nič doposiaľ známe priniesli zaujímavý a vkusný výsledok, čo u podobne opulentných projektoch nebýva pravidlom. Samozrejme, subjektívne výhrady sa nájdu vždy, niekomu nesedí opera, inému rap. Spojenie odlišných žánrov a hlasov však v tomto prípade funguje prekvapivo dobre.


Zuzana Smatanová si "strihla" ešte jednu kolektívnu vianočnú. Pridala sa k Dominike Mirgovej, Dare Rolins, Kataríne Knechtovej, Celeste Buckingham, Márii Čírovej a kolegom Kulymu z Desmodu, Mikovi Hladkému zo skupiny Gladiátor, Robovi Opatovskému a Adamovi Ďuricovi, aby priniesli fanúšikom komerčného Fun rádia svoju verziu svetoznámej benefičnej koledy Do They Know It's Christmas? v slovenčine. Videoklip sa okrem záberov z nahrávania, na ktorom sa podieľali aj Petko z Polemicu, Miro Jaroš, Le Payaco a Marcel Buntaj, zameriava na zostavu známu z rozhlasového éteru. Cieľovou skupinou piesne s menej originálnym textom je pravdepodobne mladý poslucháč zvyknutý na generické popové aranžmány. Presne také, aké počúva z mainstreamových médií aj po zvyšok roka.


Interpretka singla V dobrom aj v zlom musí mať Vianoce skutočne rada, dokazuje to aj ďalšou spoluprácou, tentokrát na duete s Janais. Obe speváčky si totiž okrem spolúčasti na skupinových kúskoch vytvorili aj samostatný duet Biela pieseň, čo je Smatanovej tretí prínos k tohtoročným Vianociam. Ten sa nachádza na albume Vianočná Janais. Kolekcia dvanástich piesní so sviatočnou tematikou obsahuje okrem tradičných slovenských piesní aj skladby v angličtine a francúzštine, hudobníčke producentsky pomohol Vlado "Randy" Gnepa.


Valčík
 je názov vskutku nečakaného hudobného darčeka pod stromček od Mira Šmajdu a Lucie Bílej. K spolupráci pritom prišlo pomerne ľahko. "Napadlo mi, že by sa môj hlas s tým jej mohol v rámci duetu fajn dopĺňať, tak som inicioval spoluprácu. Poslal som jej demonahrávku a po kladnej reakcii sme sa dohodli, že to nahráme," opísal vznik duetu Šmajda. Hoci sa text romanticky ladenej piesne mierne obtrie o gýč, nie je násilná a poslucháč si ju nemusí spájať len s Vianocami. Autor sa v nej inšpiroval hlavne pocitom odcudzenia a osamelosti medzi ľuďmi.


Spoluprácu nahrali aj Robo Opatovský s Máriou Čírovou. Nesie jednoznačný názov Vianoce a predstavuje prvý singel z už tretieho albumu, ktorý Opatovský plánuje dokončiť a vydať na budúci rok. Skladbu produkoval Tomáš Gajlík a o textovú stránku sa postarala Oľga Záblacká s Jurajom Žákom. Okrem duetu s jazzovou atmosférou vydala svoj prvý vianočný album aj samotná speváčka: "Tiež som nastúpila na tento 'vianočný vlak' a cítim sa v tom dobre. Som šťastná, keď môžem vianočnou hudbou obohatiť ľudí." Preto ešte pred tým, ako sa začne naplno venovať ďalšej štúdiovke s bližšie nešpecifikovaným dátumom vydania, ponúkla svojim poslucháčom nahrávku s príznačným pomenovaním Vianočný album. Duet s Opatovským sa však na ňom nenachádza, Mária svoj výber piesní poňala veľmi osobne. Viac sa o ňom dočítate v našej dvojrecenzii jej albumu spoločne so spomínanou nahrávkou Janais.


Menej originality v texte, ale za to o to viac v samotnej konštelácii spevákov ponúka ďalší z tohtoročných duetov Ježiško je v každom z nás. Pieseň o biblickej postave, ktorej narodenie v decembri oslavujeme, a je pravdepodobne venovaná hlavne tým najmenším, pochádza od country speváka AllanMikušeka a speváčky Beáty Dubasovej. Ako sama povedala, spolupráca vznikla úplnou náhodou: "Celá naša spolupráca vznikla veľmi zvláštne. Keď som pred mesiacom cestovala domov z koncertu, na diaľnici pri Trnave hovorím manželovi - Ktovie, ako sa má Allan, tak dávno sme sa nestretli. Asi o 10 minút mi zazvonil mobil a na moje prekvapenie na linke bol Allan a ponúkol mi spoločný duet." Príslušný videoklip vznikol ako dar od "najvernejšieho fanúšika" Romana Klištinca.


Aj vznik Vianočného Šalalí Simy Martausovej chcela náhoda. Ešte pred rokom na ceste vlakom do Košíc smerom na koncert napadla populárnej slovenskej pesničkárke melódia a text. Ako priznáva, lyrika sa jej písala rýchlo a ľahko, čo vysvetľuje jej jednoduchosť. Napriek tomu má skladba pre Vianoce netradičný gitarový aranžmán. Jeho štúdiová verzia vznikla až tento rok, keďže táto improvizácia nemala byť podľa speváčkiných pôvodných plánov oficiálne vydaná, vyžiadali si ju fanúšikovia.


Oveľa viac sa so svojou novinkou Stratený dar "potrápila" skupina IN Vivo. Ako tvrdia jej členovia, chceli sa vyhnúť klišé o všeobjímajúcej láske či sviatočnej pohode. Preto je ústrednou témou chýbajúca láska rodičov k svojim deťom. Hudbu nahrávali v štúdiách Slovenského rozhlasu pod vedením hudobného režiséra Emila Nižňanského, no pridal sa aj Detský spevácky zbor Slovenského rozhlasu, ktorý viedol Adrián Kokoš. Neošúchaný zvuk singla podčiarkuje využitie netypického hudobného nástroja hang.


Spomedzi slovenských kapiel sa tento rok o slovo hlási aj IMT Smile. Taktiež oslovili Adriána Kokoša so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, ku ktorým pridali aj Detský spevácky zbor slovenského rozhlasu, aby svojim fanúšikom po piatich rokoch priniesli ešte lepšiu verziu piesne Najkrajšie Vianoce. O nový aranžmán skladby s hudbou z pera Ivana Táslera a textom Vlada Krausza sa postaral klavirista a skladateľ Vlado Šarišský.


Frontman prešovskej skupiny Ivan Tásler okrem toho stihol aj spoluprácu s kapelou svojho bývalého dlhoročného spoluhráča, gitaristu Petra Biča. Skladba Práve dnes, ktorá textovo aj hudobne stelesňuje to, čo si človek predstaví pod pojmom vianočný pop, mala premiéru na novembrovom turné Peter Bič Project. Okrem lídra IMT Smile v nej spieva aj Dáša Kostovčík.


Týždeň pred Vianocami svoju prvú vianočnú skladbu predstavila aj speváčka, hlasová koučka a vedúca vlastného speváckeho zboru Anka Repková. Pieseň a videoklip Svetlo mali premiéru 17. decembra na vianočných trhoch v Bratislave, pričom ju "pokrstili" hudobníci na pódiu, ako aj ľudia na námestí, vzájomným objatím. Anka týmto gestom a samotnou skladbou, pri ktorej ju inšpirovala írska hudobníčka Enya, chcela vyjadriť pocit spolupatričnosti, úcty a tolerancie.


Sviatky gýča a recesie?

O maximálne množstvo lásky sa so svetom snaží podeliť aj raper Marks. Iba 18-ročný Marko Parničan zo Zvolena vytvoril trojicu s Marekom Dankom a Kristínou Hukkelovou, aby prispeli aj svojou troškou do vianočnej atmosféry. Nech znie skladba s dobrým úmyslom a veľkou dávkou srdiečka akokoľvek neškodne, nemožno sa pri nej zbaviť príchute gýča. Podľa počtu pozretí a pozitívnych reakcií na Youtube sa však zdá, že raper trafil klinec po hlavičke. Aj mladá generácia odchovaná na populárnej kombinácii "mäkkého" rapu so spevom totiž zjavne potrebuje svojich vianočných hrdinov. Marks je v tomto smere u nás priekopníkom, keďže v podaní starších predstaviteľov žánra, ktorí si postavili kariéry na tom, že ich vychovala ulica, by to predsa len bolo príliš patetické prezlečenie kabáta. Nová generácia raperov však už obavami z nedostatku drsnosti netrpí, takže rap s vianočnou tematikou bol len otázkou času.


Úplne opačným smerom sa vydala skupina Borra a Zita Rigondeaux z kapely Bijouterrier. Kým sa všetci hudobne modlia za svetový mier, nádej, lásku a hojnosť, speváčky odovzdávajú svojim poslucháčom posolstvo o konzumnom svete, do ktorého chcú zapadnúť. Punk-rocková óda na darčeky pod názvom Vianočná vznikla ešte pred piatimi rokmi pôvodne pod názvom Prvá. Hudobne ju zastrešili Zoli Tóth a Jimi Cimbala v štúdiu Randal. Ak máte radi stredoškolský humor, prídete si na svoje.


Neintelektuálny humor dominuje aj ďalšiemu úspešnému pokusu o zviditeľnenie značky Mafia Corner. Stačilo na to zrecyklovať virálny letný hit o alkoholických návykoch na východe Slovenska - Vypic a žic. Rýmujúci producent, ktorého tvorbu nemožno brať seriózne, dal skladbe vianočnú edíciu, pričom "vypic" v názve vymenil za "slavic". Opäť sa vracia na východ, no tentoraz opisuje tamojší priebeh Vianoc. Neodpustí si ani žart z cestovania "východniarov", keď spomenie, ako sa Bratislava na sviatky vyľudní. Akoby nevedel, že Bratislavčania sa na to tešia viac ako na samotné darčeky :)


Vďaka svojmu mediálnemu imidžu a pošramotenej povesti sa nejeden poslucháč zľakne aj prínosu Braňa Mojseja. Košický spevák sa vyhrabal z hudobného záhrobia, aby sa tiež dištancoval od klišé nadchádzajúcich sviatkov - svojmu početnému fanklubu ponúka Vianočnú haluz. Paradoxne sa o text postaral producent vianočného singla Roman Slávik. V príslušnom videoklipe je excentrického hudobníka vidieť prevažne v štúdiu alebo pred posprejovanou stenou v exteriéroch. 

 
Z vianočného klišé si recesisticky uťahujú Ozo Guttler a Juraj Haško. Celé to vzniklo spontánne, keď bubeník kapely Korben Dallas pod návalom emócií a dávivého reflexu z vypočutia dvoch nemenovaných vianočných noviniek (zrejme sa nachádzajú aj vo vyššie uvedenom zozname) na svojom Facebooku 30. novembra uverejnil recesistický pesničkový text s názvom Vianočná tantiéma alebo Hnúšťa bejby hej hou. Okrem množstva "lajkov" a pobavených reakcií od ďalších "milovníkov" typickej vianočnej tvorby sa zakrátko dočkal aj zhudobnenia, o ktoré sa postaral spevák, klávesák a skladateľ formácie Sto múch.

"Juro Haško je uznávaný autor a po včerajšku aj vizionár. Ako prvý sa chopil príležitosti a na môj skromný text skomponoval vianočný hit. Tu je. Endžoj. Vianoce bejby." S týmto textom tak bola v ďalšom statuse "oficiálne vydaná" skladba, v ktorej si môže poslucháč popri nezaujato prednesených povinných slovách a frázach vypočuť aj absurdno-vtipné rýmy o úniku freónu z chladničky rodiny v Hnúšti alebo o dievčatku, ktoré tlčie orech ohreblom v mažiari (vysvetlenie od samotného autora textu: "Poukazoval som na chudobu dievčaťa. Nemá čím tĺcť, tak tlčie ohrablom"). Vďaka originalite a použitiu známych klišé v nových, priam až sociálno-kritických kontextoch, si tak autori tohto megačlánku od slovenského hudobného Ježiška vyberajú a pri jedličke tento rok nechajú znieť práve túto antikoledu.A ktorá zo slovenských vianočných noviniek sa najviac páči vám?

Autori: Marek Majzon, Patrik Marflák