Galavečer odovzdávania cien Brit Awards 2014 nebol len odmeňovaním najlepších britských umelcov, ale tiež oslavou tamojšej (a americkej) hudby. Organizátori si tento rok dali záležať a s mimoriadnými vystúpeniami sa akoby pretrhlo vrece.
Najohnivejšie
Arctic Monkeys - R U Mine
Ceremoniál otvorila štvorica Arctic Monkeys. Svoje úmysly ovládnuť celý večer prejavili hneď na začiatku, keď temnotu svojich rockových gitár zo singla R U Mine podporili niekoľkometrovými horiacimi iniciálami kapely. Brit Awards snáď ešte nemali efektnejší začiatok.
Najfarebnejšie
Katy Perry - Dark Horse
Namiesto čarodejnice so zlým spevom prišla Katy Perry ako Kleopatra vo fluorescenčných farbách, naznačujúc tak tematiku svojho nového videoklipu k singlu Dark Horse. Bez poskakovania a rapera Juicy J sa jej reparát vydaril. Nepredpokladáme, že mal niekto z vokálneho prejavu husiu kožu, ale aspoň na pohľad to bolo podstatne vkusnejšie než na Grammy.
Najnudnejšie
Bruno Mars – Treasure
Umelec-neumelec, pre tento večer Bruno Mars kreativitou príliš neoplýval. Okrem iného oblečenia, nemala choreografia k jeho aktuálnemu singlu Treasure žiadne nové prvky. Ak ste teda videli pred pár dňami Super Bowl a dali ste si námahu sledovať túto produkciu, musel ste päť rozdielov hľadať veľmi starostlivo.
Najprekvapivejšie
Disclosure + Lorde + Aluna Francis – Royals / White Noise
O spojení súrodeneckej dvojice Disclosure so 17-ročnou gotickou Novozélanďankou Lorde informovala stránka Brit Awards už skôr, ale predsa bolo zaujímavé sledovať, ako nájdu spoločný prienik medzi Royals a White Noise. Navyše aj scéna sa prispôsobila výnimočnému spojeniu a fotka speváčky na chvíľu získala „disclosurácky“ motív zvýraznenia niektorých čŕt tváre a vlasov. Určite stojí za pozretie.
Najrozporuplnejšie
Ellie Goulding – I Need Your Love / Burn
Zrejme si aj Ellie Goulding uvedomuje, že tanečná skladba I Need Your Love z produkcie Calvina Harrisa už potrebuje nejaké iné prevedenie. Preto začala svoje vystúpenie akustickou verziou tohto singla. Následne prišlo na rad fiasko v podobe piesne Burn, s ktorou dobyla UK Chart. Dala síce zadosť názvu a hlavnú úlohu mal na pódiu znova oheň, avšak presne ukázala, prečo mala zostať táto skladba v silnejších hlasivkách Leony Lewis.
Najelegantnejšie
Beyoncé - XO
Statická pozícia divy a ligotavé večerné šaty. Od Beyoncé sa očakávalo viac, najmä v období vizualizácie jej hudby. Kým na losangeleské Grammy prišla ako z videoklipu k singlu Drunk In Love, uvoľnenú skladbu XO predviedla stroho a uhladene. Škoda, pretože ohňostroje na LED stenách za speváčkou predurčovali toto vystúpenie k niečomu špeciálnemu.
Najenergickejšie
Bastille + Rudimentall + Ella Eyre – Pompeii / Waiting All Night
Počas energickej bomby v podaní mash-upu Pompeii a Waiting All Night mali už Bastille Brita za Najlepšieho britského nováčika a Rudimental za Najlepší britský singel. Na pódiu sa v obtiahnutom latexovom oblečení objavila aj Ella Eyre, ktorá tento rok ašpirovala na cenu kritikov. Kovová konštrukcia a svetelná šou sa postarali o suverénne najlepšie vystúpenie celého galavečera.
Najignorovanejšie
Pharrell Williams + Nile Rodgers – Get Lucky / Good Times / Happy
Ceny rozdané a galavečer sa končí. Pichnúť na koniec Pharrella Williamsa s Nileom Rodgersom, ktorých produkcia začínala letným hitom Get Lucky bol "dobrý nápad". Takto aspoň diváci pri televíznych prijímačoch "určite" počkali až na záverečné titulky. A teraz realita, nielenže to bola neúcta voči legende z funky skupiny Chic, ale tiež aj maximálne zbytočný krok. V skutočnosti vedel len málokto, čo sa dialo. Kým si to teda nepozrel spätne na internete.
TIP: Reportáž z odovzdávania Brit Awards 2014 aj s výsledkami
Autor: Marek Majzon
Foto: Youtube