Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

Štyri dôvody, prečo je turné Karla Gotta triumfom

Štyri dôvody, prečo je turné Karla Gotta triumfom

21.10.2012 - 20:15 | Patrik Marflák

Karel Gott v sobotu v Bratislave uzavrel slovenskú časť svojho turné, ktoré je z hľadiska produkcie najnákladnejším a najprepracovanejším v jeho kariére. Podľa informácií od organizátorov si ho na vypredanom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu nenechalo ujsť približne 8 700 fanúšikov všetkých vekových kategórií.


Podrobnú reportáž z koncertu Karel Gott Tour 2012 sme uverejnili už po košickom koncerte, ktorý sa konal v stredu. V hlavnom meste bol priebeh koncertu viacmenej totožný, až na viac prídavkov (rozlúčil sa piesňou Kávu si osladím) a chýbajúcu speváčku Dashu.

Opakovanie je zbytočné, a tak si namiesto klasickej reportáže dovolím subjektívnejší text. Božského Káju som včera videl naživo "tenkrát poprvé". Na koncert som nešiel ako najväčší fanúšik, no v mojich očiach (a samozrejme aj ušiach) bez najmenšieho zaváhania potvrdil svoj status žijúcej legendy. Tu sú štyri veci, ktorými si ma získal.

Obklopil sa mladšími talentmi

Kapela Boom Band! Jiřího Dvořáka, ktorá Gotta na jeho veľkých koncertoch a turné sprevádza už vyše 10 rokov, je s majstrom dokonale zohratá. Či je to jazz, rock'n'roll alebo disco, profesionálny big band hrá bezchybne a muzikantská chémia funguje aj napriek veľkým vekovým rozdielom. Karel môže byť rád, že má okolo seba hudobníkov, ktorí dávajú starej hudbe mladícku energiu. Tú koncertu dodali aj hosťujúce speváčky Monika Absolónová a Gabriela Gunčíková, ktorá sa napriek nachladnutiu predstavila vo veľmi dobrom svetle. Hudobný zážitok umocnil aj malý sláčikový orchester a sprievodní vokalisti a vokalistky.

Premyslená, no nenútená šou

Karel Gott je na scéne už viac než päť dekád, a tak nie je prekvapením, že vie, ako ľudí zabaviť a počas trojhodinového večera (koncert v dvoch častiach plus 30-minútová prestávka) nedať priestor únave či nebodaj nude. Okrem množstva hitov a slov vďaky pre fanúšikov či svojich spolupracovníkov mal pripravených niekoľko príhovorov s vtipnou pointou. Napríklad keď svetlárov inštruoval k vytvoreniu intímnej atmosféry a na konci to zaklincoval slovami "a na mně hoďte šticha" (hlavný reflektor, ktorý osvetľuje najväčšiu hviezdu na pódiu). S humorom a prirodzeným šarmom však reagoval aj na rôzne spontánne vzniknuté situácie. Tie súviseli najmä s prijímaním kvetov a iných darov, ktoré mu fanúšikovia nosili na pódium počas celého koncertu.

Karel Gott, Bratislava, 20.10.2012
Pozrite si fotoreport z koncertov v Bratislave a v Košiciach

Aranže a texty na mieru

Tento rok uviedol Gott na trh svoj nový album Dotek lásky, piesne z ktorého sa na koncerte medzi jeho najväčšími hitmi rozhodne nestratili, pretože ich melódie dobre poznajú fanúšikovia všetkých generácií. Dôvod je jednoduchý - ide o prerábky svetových hitov, ktoré Gott označil slovami pop classics. Aranžmány sú prispôsobené jeho prejavu a piesňam pridávajú vlastný výraz aj texty, ktoré našťastie nepatria medzi nešikovné pokusy o preklady originálnych tém ako z čias českého soc popu. Textári si skôr dali záležať na tom, aby spev perfektne ladil s hudbou. A tak sa pri viacerých piesňach stalo, že dostali úplne nový rozmer vďaka textu, napríklad keď sa zo známej piesne o láske I'm A Believer stala atypická gottovská hitovka Párty.

Neuveriteľný hlas a výdrž

To najdôležitejšie na koniec - spev Karla Gotta znie stále úžasne a bezchybne. V prvých minútach bratislavského koncertu sa síce zdalo, akoby sa trochu šetril, no väčšinu vystúpenia odspieval s takou silou a ľahkosťou, akoby sa jeho hlasiviek pokročilý vek vôbec netýkal. Navyše v 73 rokoch na pódiu hýri pohybom a rozdáva radosť - je vidieť, že ho to stále baví a nemusí sa k ničomu premáhať. Obdivuhodný výkon.

Autor: Patrik Marflák
Foto: Marko Erd


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti