Kino Lumiére premietne film o slávnej piesni Leonarda Cohena Hallelujah. Snímku s názvom Hallelujah: Leonard Cohen, a Journey, a Song (2021) môžete vidieť na jedinej projekcii v stredu 10. apríla o 20:00 v rámci obnoveného cyklu Music & Film. Uvedenie filmu sa koná pri príležitosti tohtoročných nedožitých 90. narodenín Leonarda Cohena a 40. výročia vzniku piesne. Filmový dokument režisérskej dvojice Daniel Geller a Dayna Goldfine uvedie znovuotvorené kino Lumiére ako jediné na Slovensku.

Film je inšpirovaný knihou Alana Lighta The Holy or the Broken: Leonard Cohen, Jeff Buckley & the Unlikely Ascent of Hallelujah. V roku 2021 ho uviedol Medzinárodný filmový festival v Benátkach, ale do slovenských kín sa nedostal. Snímku tvoria tri línie – Cohenov život a osudové stretnutia, niekoľko rokov práce na piesni Hallelujah a jej dramatická cesta od odmietnutia nahrávacou spoločnosťou k hitu na vrchole rebríčka.

"Výrobu tohto filmu Cohen schválil rok pred svojou smrťou a diváci v ňom uvidia mnoho doteraz nezverejnených archívnych materiálov vrátane Cohenových osobných zápisníkov, denníkov a fotografií, záznamov z vystúpení a mimoriadne vzácnych zvukových nahrávok a rozhovorov," približuje Slovenský filmový ústav (SFÚ).

Pieseň Hallelujah vznikla v roku 1984. Napísal a nahral ju Cohen, ale vyšla na albume len v Spojenom kráľovstve, nie v USA. "Na svojich koncertoch ju hrával Bob Dylan, na tribute album Leonarda Cohena ju naspieval John Cale a v 90. rokoch svoju verziu naspieval Jeff Buckley. Mnoho ľudí ju po prvý raz počulo práve v jeho podaní a myslelo si, že je jeho. Keď odznela v Shrekovi v podaní Rufusa Wainwrighta, bol to celosvetový ošiaľ," osvetľuje kontext piesne Miro Ulman, dramaturg cyklu Music & Film.

Zdroj: TASR (Martina Tolstova, SFÚ), Hudba.sk edit