Koniec roka ako obvykle patrí bilancovaniu, no už o pár dní končí nielen rok 2019, ale aj celá "desiatková" dekáda. Tá bola na slovenskej scéne veľmi plodná a zaujímavá, a zároveň je prvou, ktorú Hudba.sk "prežila" celú. Rozhodli sme sa preto prvýkrát zosumarizovať desaťročie, aj s pomocou ďalších ľudí, ktorí pracujú s hudbou a majú v nej dobrý prehľad.

Oslovili sme viac než 20 zástupcov slovenskej scény - hudobných publicistov z niekoľkých spriaznených médií, producentov, manažérov, organizátorov koncertov a festivalov, či vydavateľov (poznámka: v prípade hudobníkov sme vybrali takých, ktorí sú na hudobnej scéne aktívni aj iným spôsobom než samotnou tvorbou a hraním). Z nich sa do nášho "hľadania" top albumov dekády zapojilo štrnásť. Spolu so siedmimi redaktormi a redaktorkami Hudba.sk tak výsledky vychádzajú z 21 individuálnych zoznamov toho najlepšieho, čo za ostatných desať rokov na Slovensku vyšlo. Všetky ich nájdete na konci článku, čiže po asi polhodine scrollovania. Ale nie, stačí kliknúť sem.

Každý z participantov ankety dostal za úlohu napísať svoj vlastný subjektívny zoznam 10 až 15 albumov vydaných v rokoch 2010-2019, ktoré považuje za najkvalitnejšie, najzaujímavejšie alebo nejakým spôsobom zásadné. Participantom sme neposielali žiadny zoznam nahrávok - každý si svoj výber zostavil podľa seba (a nie každý sa zmestil do horného limitu), takže výsledkom je veľmi pestrý celkový zoznam, v ktorom nájdete viac než 200 albumov. Zdá sa to veľa, no ani zďaleka to nestačí na to, aby sme najmä v rámci silných žánrových scén pripomenuli všetko, čo stálo za pozornosť.

Poradie nahrávok v jednotlivých zoznamoch nehralo rolu, pri ich spracovaní sme albumy zoradili podľa roku vydania. Naprieč individuálnymi výbermi sme potom hľadali najčastejšie sa opakujúce albumy. Samozrejme, vzhľadom na počet a spôsob výberu respondentov nejde o reprezentatívnu anketu a nebolo to ani jej ambíciou. Cieľom bol aspoň o niečo širší a objektívnejší pohľad, než by sme dokázali priniesť, keby sme článok o top albumoch dekády pripravovali len v rámci redakcie.

Bez ďalších rečí (komentáre k najčastejšie uvádzaným albumom nájdete nižšie), tu sú výsledky, zoradené podľa toho, koľkokrát sa objavili v spomínaných 21 zoznamoch: 

10x Jana Kirschner - Krajina rovina (2010)10x Katarína Máliková - Postalgia (2019)9x Korben Dallas - Karnevalová vrana (2013)8x Jana Kirschner - Moruša Biela (2013)7x Fallgrapp - Rieka (2014)Ďalšie albumy v Top 20:

6x Billy Barman - Dýchajúce obrazy (2016)
6x Jana Kirschner - Moruša Čierna (2014)
6x Katarína Máliková - Pustvopol (2016)
6x Nvmeri - I Don't Think So (2017)

5x Autumnist - False Beacon (2018)
5x Chiki Liki Tu-a - Slzy tvý mámy, Šedivý a spol. (2015)
5x Saténové ruky - Bozkávam (2015)
5x The Ills - Ornamental or Mental (2016)
5x Vec - Stereo Farbo Slepo (2012)

4x Darkness Positive - Prvý dojem (2018)
4x Diego - Et in Arcadia Diego (2017)
4x Modré hory - Big Beat (2013)
4x Talent Transport - 1 (2014)
4x The Youniverse - CMYK (2018)
4x Tomáš Sloboda a Sounds Like This - Chobotnica (2012)

Rôzne albumy toho istého umelca/kapely: 5x Katarzia, 5x David Kollar, 4x Longital, 4x Živé kvety.   


Ak by sme chceli nájsť dva silné albumy, ktoré tú dekádu v podstate ohraničujú, asi by sme nemohli vybrať lepšiu dvojicu než je tá, ktorá bola najčastejšie uvádzaná v ankete. Jana Kirschner vydala svoj šiesty album v prvej polovici roka 2010, Katarína Máliková svoju novinku len pred pár týždňami - začiatkom novembra 2019. 

Umiestnenie platne Krajina rovina na vrchole rebríčka nie je prekvapením. Je to album, ktorý bol pre Janu po viac než 10 rokoch úspešnej kariéry vo všetkých ohľadoch zásadný a prelomový. Prvýkrát na ňom spolupracovala s producentom Eddiem Stevensom, ktorý otvoril nové hudobné obzory nielen jej, ale určite aj mnohým slovenským poslucháčom. V dobe, kedy sa hudba vo väčšine rádií vďaka call-outovým prieskumom stávala čoraz viac šablónovitou a hlavnou úlohou dramaturgov sa stalo bezducho sa prispôsobovať masovému vkusu namiesto toho, aby sa ho snažili kultivovať, Jana Kirschner ukázala, že existuje aj iná cesta. Cesta slobodnej tvorby, v ktorej sa aj "obyčajné" popové pesničky o láske môžu stať ihriskom pre odvážne experimenty so zvukom a atmosférou.

Pravidlám mainstreamu sa vzoprela aj na ďalších albumoch Moruša Biela a Moruša Čierna, ktoré vydala už pod hlavičkou nezávislého vydavateľstva Slnko Records. Žánrovo sa s nimi ešte viac vzdialila od svojej staršej tvorby - nástrojovým obsadením sa hlási k world music, no experimentovanie na poli kompozície a aranžmánov robí z dvojice albumov unikát, ktorý je nemožné zaškatuľkovať. Nosným motívom oboch albumov je hľadanie a nachádzanie sviežosti v hudbe či slovách, ktoré sa zdajú byť staré a zabudnuté. Jana ich s Morušou podmanivo oprášila a definitíve potvrdila, že z populárnej strednoprúdovej speváčky dozrela v sebavedomú umelkyňu, ktorá sa pre úspech nemusí prispôsobovať masovému vkusu či aktuálnym trendom. Uvidíme, čo prinesie na ďalšej štúdiovke, ktorá by mala vyjsť v roku 2020.


V prípade Kataríny Málikovej a jej druhého albumu Postalgia, ktorý rovnako ako Krajinu rovinu do svojho výberu zaradil každý druhý účastník ankety, už o prekvapení hovoriť môžeme. Ak by tento rok nevyšiel, pravdepodobne by bol na jeho mieste Pustvopol, ktorý určite patrí medzi najvýraznejšie slovenské debuty tejto dekády. Postalgia ho v ankete trochu zatienila, zrejme v tom svoju úlohu zohralo to, že ide o veľmi aktuálnu nahrávku, sprevádzanú čerstvým nadšením z jej objavovania (a skvelého živého prevedenia).

Nič to však nemení na tom, že novinka talentovanej speváčky a skladateľky je výnimočným albumom. Potvrdzujú to nielen bezprostredné domáce reakcie po jeho vydaní, ale aj záujem prestížnych svetových rádií KEXP a BBC 6 Music. Katarína sa zbavila nálepky folklórnej "horehronskej víly" veľmi suverénne a presvedčivo - hudobne balansujúc medzi popom, klasikou a elektronikou spieva mrazivo intímne texty, ktoré sa dotýkajú aj nie príjemných, ale o to dôležitejších tém.


Ťažko uveriť, že Korben Dallas vydali svoj debut len pred siedmimi rokmi. Za ten čas stihli ponúknuť ďalších päť albumov, pričom hneď druhý, Karnevalová vrana, urobil z málo známej klubovej kapely, na ktorej prvé koncerty chodilo pár desiatok ľudí, jednu z najúspešnejších kapiel slovenskej nezávislej scény. Videoklip k prelomovému singlu Otec nedávno prekonal hranicu dvoch miliónov prehratí, no Korben Dallas sú čokoľvek len nie kapelou jedného hitu.

Album, ktorý sa v našej ankete umiestnil na treťom mieste, je skvelou ukážkou hudobnej i textárskej vyzretosti trojice Juraj Benetin, Lukáš Benetin a Ozo Guttler, ktorá ich jasne odlíšila od iných začínajúcich kapiel. Každá z ďalších platní má niečo do seba a je len dobre, že sa neboja vychádzať zo svojej komfortnej zóny a posúvať sa rôznymi nepredvídateľnými smermi, hoci možno aj za cenu toho, že už nikdy nenahrajú takú kompaktnú nahrávku, akou bola vrana. Tohtoročný album Bazén však ukázal, že aj neskrotená hravosť vie byť rovnako pohlcujúca. 


Zakladateľ a mozog skupiny Fallgrapp, producent a skladateľ Jureš Líška, v roku 2014 hneď na prvom albume Rieka zadefinoval svoj originálny zvuk, v ktorom sa jemná elektronika mieša so sláčikovými melódiami a ženským spevom. V nasledujúcom roku Fallgrapp úplne ovládol udeľovanie cien Radio_Head Awards - získal štyri ceny. Okrem prepracovanej hudby Jureš už od začiatku kládol veľký dôraz na kvalitnú vizuálnu stránku projektu - v obdobnej ankete o videoklip dekády by určite nesmel chýbať klip k singlu Vlasy, ktorý bol iný ako čokoľvek, čo sme na slovenskom Youtube v roku 2014 mohli vidieť.

Fallgrapp pôvodne vznikol ako producentský projekt s hosťujúcimi speváčkami a huslistami, postupom času sa však z neho stala plnohodnotná kapela, ktorej koncerty patria k tomu najlepšiemu, čo na slovenských pódiách môžete vidieť. Druhý album V hmle (2017) silnú pozíciu kapely potvrdil a v roku 2020 sa môžeme tešiť na jeho nasledovníka.


Ďalšou kapelou, ktorá vydala svoj debutový album v práve končiacej dekáde, je Billy Barman. Prvotina Noční jazdci sa v našej ankete objavila raz, jej nasledovník Modrý jazyk dvakrát a najlepšie (6x) dopadol tretí, zatiaľ posledný radový album Dýchajúce obrazy. Zakladatelia a lídri Juraj Podmanický a Jozef Vrabel na ňom ukazujú, že sú rovnako doma v pesničkách inšpirovaných ľudovou hudbou ako v osobitom indie-pope s nekonvenčnou rytmikou, či v spolupráci s raperom. Okrem hudobných žánrov sa tu divoko striedajú aj vážnejšie texty s typicky barmanovskými úletmi, no celé to akousi záhadnou niťou drží pokope. Barmani takisto chystajú nový album a všetko nasvedčuje tomu, že opäť pôjde o zaujímavý progres.


Posledným z albumov, ktoré sa v ankete vyskytli viac ako päťkrát, je druhý album indie/math-rockovej kapely Nvmeri s názvom I Don't Think So. Trojica hudobníkov na čele so spevákom, gitaristom a producentom Pištom Kráľovičom s ním vlani na Radio_Head Awards získala Cenu kritikov a tento rok nahrávku predstavila aj na festivale Eurosonic v holandskom Groningene. Neošúchané chytľavé melódie, nápadité aranžmány a kvalitné anglické texty boli silnou stránkou kapely už v časoch, keď sa ešte volala The Uniques (album From the Dust) a rovnako aj na eponymnom debute pod novým názvom Nvmeri. Na I Don't Think So navyše pribudla štipka humoru, inšpirácie černošskou hudbou a ľahkosť, ktorou je celý album presiaknutý.


Päťkrát sa v zoznamoch najlepších albumov dekády objavili Autumnist s ostatnou platňou False Beacon (2018), Chiki Liki Tu-a s nahrávkou Slzy tvý mámy, Šedivý a spol. (2015), Saténové ruky s debutom Bozkávam (2015), The Ills s albumom Ornamental or Mental (2016) a Vec s jeho sólovkou Stereo Farbo Slepo (2012).

Štyri zmienky v ankete majú albumy skupín Darkness Positive (Prvý dojem, 2018), Diego (Et in Arcadia Diego, 2017), Modré hory (Big Beat, 2013), Talent Transport (Talent Transport: 1, 2014), The Youniverse (CMYK, 2018) a Tomáš Sloboda a Sounds Like This (Chobotnica, 2012).

21 pohľadov na top albumy dekády 2010-2019:

Alexander Čerevka
PR manažér, promotér - Slnko Records, festival SHARPE, LALA Slovak Music Export 

Tomáš Sloboda a Sounds Like This - Chobotnica (2012) 
Ink Midget - Re-Leave (2012) 
Jana Kirschner - Moruša Biela (2013) / Moruša Čierna (2014) 
Korben Dallas - Karnevalová vrana (2013) 
Longital - A to je všetko? (2015) 
Möbius - The Magic of Macabre (2015) 
The Ills - Ornamental or Mental (2016) 
Bad Karma Boy - Prekrásny nový svet (2017) 
David Kollar - Notes From The Underground (2017) 
Shina / Solovic - Analemma (2017) 
Nvmeri - I Don't Think So (2017) 
Autumnist - False Beacon (2018) 
Darkness Positive - Prvý dojem (2018) 
Katarzia - Antigona (2018) 
Katarína Máliková - Postalgia (2019) 
+ "honorable mention" Shallov. - Compress, Expand (2019)

Andrej Kratochvíl
hudobný dramaturg, manažér, promotér 

Katarína Knechtová - Tajomstvá (2012) 
Purist - Colourful Noise (2014) 
Lavagance - Halfway To The Grave (2015) 
Billy Barman - Dýchajúce obrazy (2016) 
Emma Drobná - You Should Know (2017) 
King Shaolin - Play Against The Rules (2017) 
Papyllon - Papyllon (2017) 
Tolstoys - Botanika (2017) 
Adam Ďurica - 30 (2018) 
Hex - Tebe (2018) 
Rakovicky - Cicero (2018) 
The Youniverse - CMYK (2018) 
Lina Mayer - Lina Mayer (2019) 
Nocadeň - Auróra (2019)

Dávid Majerský a Daniel Hevier ml. 
hudobní publicisti a promotéri - Musicpress.sk 

ČAD - Ťažký kov (2011) 
Noisecut - Háj & Lov (2012) 
Para - Menšina (2012) 
Živé kvety - Oľga, ideš svojím tempom (2012) 
Zlokot - Slowakische Idiot (2013) 
Slobodná Európa - Štvorka (2014) 
Talent Transport - 1 (2014) 
Katarína Máliková - Pustvopol (2016) 
Pospiš/Sillay/Nikitin - Ján Cikker 105 (2016) 
Autumnist - False Beacon (2018) 
Banda - Telegrafy (2018) 
Stroon - Vice Laboratory (2018) 
Ultrazvuk - Ultrazvuk (2019)

Ema Garajová
multifunkčná žena z produkcie festivalu Konvergencie

Jana Kirschner - Krajina rovina (2010) 
The Uniques - From the Dust (2010) 
Tomáš Sloboda a Sounds Like This - Chobotnica (2012) 
Jana Kirschner - Moruša Biela (2013) / Moruša Čierna (2014) / Moruša: Remixed (2015) 
Walter Schnitzelsson - Fever (2013) 
Chiki Liki Tu-a - Slzy tvý mámy, Šedivý a spol. (2015) 
Lupták/Lenko/Bugala/Comendant/Dugovič - Uspávanky (2015) 
Katarína Máliková - Pustvopol (2016) 
Nvmeri - I Don't Think So (2017) 
Jonáš Gruska - Žaburina (2018) 
Stroon - Vice Laboratory (2018) 
Katarína Máliková - Postalgia (2019) 
Walter Schnitzelsson - Sugar Kids Won't Stop Screaming (2019)

Erik Horák 
hudobník a hudobný producent – štúdio Lososound

Jana Kirschner - Krajina rovina (2010) 
The Uniques - From the Dust (2010) 
Youcoco - Big Now! (2010) 
Billy Barman - Modrý jazyk (2013) 
Korben Dallas - Karnevalová vrana (2013) 
Saténové ruky - Bozkávam (2015) 
Katarína Máliková - Pustvopol (2016) 
Živé kvety - Nové poschodia (2016)
Blanch - Delusion (2019)
Sto múch - 100 múch (2019)

Filip Olšovský 
hudobný publicista 

Swan Bride - 2 (2010) 
Modré hory - Big Beat (2013) 
Monikino kino - Prázdniny (2014) 
Tono S. a Beyuz - Návraty (2014) 
Prezident Lourajder - Úrad (2015) 
Scott & Zelda - Scott & Zelda (2015) 
The Ills - Ornamental or Mental (2016) 
Nvmeri - I Don't Think So (2017) 
Darkness Positive - Prvý dojem (2018) 
Isobutane - Do Machines Dream? (2019)

Ján Papač
PR manažér, promotér

Bene a Delik - Záblesky geniality, úlomky šialenstva (2010) 
Jana Kirschner - Krajina rovina (2010) 
Vec - Stereo Farbo Slepo (2012) 
Robert Pospiš a Martin Sillay - Doba (2013) 
Korben Dallas - Karnevalová vrana (2013) 
Modré hory - Big Beat (2013) 
Tono S. a Beyuz - Návraty (2014) 
Fallgrapp - Rieka (2014) 
Saténové ruky - Bozkávam (2015) 
Tono S. - Fičúringy (2015) 
Billy Barman - Dýchajúce obrazy (2016) 
ČAD - Bastard (2017) 
The Youniverse - CMYK (2018) 
Ultrazvuk - Ultrazvuk (2018) 
Katarína Máliková - Postalgia (2019)

Juraj Cagáň 
redaktor Hudba.sk 

Korben Dallas - Karnevalová vrana (2013) 
Nvmeri - Nvmeri (2013) 
fylyp Skandal - Monogram (2014) 
Talent Transport - 1 (2014) 
Čisté tvary - Zem nás chce čistých (2015) 
Chiki Liki Tu-a - Slzy tvý mámy, Šedivý a spol. (2015) 
Autumnist - False Beacon (2018) 
Cha Bud! - Nice to Eat You (2018) 
Para - Našou krajinou (2018) 
Peter Lipa - Dobré meno (2019)

Marek Danko
redaktor Hudba.sk 

Longital - Teraz (2010) 
Vladimír Godár - Quarela pacis (2011) 
Jana Kirschner - Moruša Biela (2013) / Moruša Čierna (2014) 
Fallgrapp - Rieka (2014) 
Talent Transport - 1 (2014) 
The Ills - Zoya (2014) 
Čisté tvary - Zem nás chce čistých (2015) 
Chiki Liki Tu-a - Slzy tvý mámy, Šedivý a spol. (2015) 
Polajka / Nikolaj Nikitin Ensemble feat. Miroslav Vitouš (2015) 
Katarína Máliková - Pustvopol (2016) 
David Kollar - Notes From The Underground (2017) 
Sisa Michalides - Chloe (2017) 
Shina / Solovic - Analemma (2017) 
Alapastel - Hidden from the Eyes (2018) 
Zuzana Mojžišová - Puščaňa (2019)

Marek Kučera
produkcia, PR

David Kollar - Film Soundtracks and Ideas (2010) / The Son (2013) / Sculpting in Time (2019)
Jana Kirschner -Krajina rovina (2010)
Ján Lehotský - Sám (2010)
Marek Brezovský a Oskar Rózsa - Hrana (reedícia 2011 s dvoma novými skladbami) + DVD Hrana - trilógia (2016)
Boy Wonder - Špinavý poet (2012)
Katarzia - Generácia Y (2013)
Korben Dallas - Karnevalová vrana (2013)
Robert Pospiš & Martin Sillay - Doba (2013) / Balady (2015)
Fallgrapp - Rieka (2014)
Katarína Koščová - Oknom (2014) / Hranica dažďa (2019)
Živé kvety - Bratislava (SP, 2014)
Saténové ruky - Bozkávam (2015)
I Am Planet - On The Way To Antarctica (2016)
Longital - Longital Suita (2016)
Richard Müller - 55 (2016)
IMT Smile - hiSTORY Live (2017)
Nerieš - Animal (2018)
The Youniverse - CMYK (2018)
Katarína Máliková - Postalgia (2019)

Matej Kráľ
redaktor Hudba.sk

Jana Kirschner - Krajina rovina (2010)
Bene a Delik - Záblesky geniality, úlomky šialenstva (2010)
Billy Barman - Noční jazdci (2010)
The Bridgeheads - Foreigners (2010)
Modré hory - Big Beat (2013)
Fallgrapp - Rieka (2014)
Zlokot - Slowakische Genius (2014)
Chiki Liki Tu-a - Slzy tvý mámy, Šedivý a spol. (2015)
Jeseň - Jeseň EP 1 a 2 (2017-18)
Katarína Máliková - Postalgia (2019)

Martina Slivková 
redaktorka Hudba.sk 

The Uniques - From the Dust (2010) 
Tomáš Sloboda a Sounds Like This - Chobotnica (2012) 
Autumnist - Sound of Unrest (2013) 
Jana Kirschner - Moruša Biela (2013) / Moruša Čierna (2014) 
Walter Schnitzelsson - Fever (2013) 
Ettella Diamant - Again (2014) 
Billy Barman - Dýchajúce obrazy (2016) 
Diego - Et In Arcadia Diego (2017) 
Nvmeri - I Don't Think So (2017) 
Sisa Fehér a Vladko Mikláš - Bardo (2018)

Michaela Ivaničová
redaktorka Hudba.sk 

Noisecut - Háj & Lov (2012) 
Vec - Stereo Farbo Slepo (2012) 
Jana Kirschner - Moruša Biela (2013) 
Korben Dallas - Karnevalová vrana (2013) 
Fallgrapp - Rieka (2014) 
Jimmy Pé - Insomnia (2014) 
Talent Transport - 1 (2014) 
Zlokot - Slowakische Genius (2014) 
Catastrofy - Besnota (2018) 
Katarína Máliková - Postalgia (2019)

Miroslava Rabčanová
redaktorka Hudba.sk

Jana Kirschner - Krajina rovina (2010)
The Bridgeheads - Foreigners (2010)
Adam Ďurica - Dávno zomrel rock 'n' roll (2012)
Ears - Vlny (2014)
Fallgrapp - Rieka (2014)
Nocadeň - Pozemskí astronauti (2015)
Katarína Knechtová - Premeny (2016)
Hex - Tebe (2018)
Zuzana Mikulcová - Dievča (2018)
Zuzana Smatanová - Echo (2018)
Nocadeň - Auróra (2019)
Longital - Mauna (2019)
Katarína Koščová - Hranica dažďa (2019)

Oliver Rehák
hudobný publicista, Denník N

Jana Kirschner - Krajina rovina (2010)
David Kollar - The Son (2013)
Korben Dallas - Karnevalová vrana (2013)
Ospalý pohyb - Ü (EP, 2015)
Billy Barman - Dýchajúce obrazy (2016)
Vladimír Godár - Crux (2016)
Diego - Et in Arcadia Diego (2017)
Nvmeri - I Don't Think So (2017)
Tante Elze - Hmota (2017)
Autumnist - False Beacon (2018)
FVLCRVM - Words (singel, 2018)
Katarzia - Antigona (2018)
Vec - Slovák/Krv na rukách (SP, 2018)
Martin Burlas - Teror (2019)
Katarína Máliková - Postalgia (2019)

Patrik Marflák
redaktor Hudba.sk 

Jana Kirschner - Krajina rovina (2010) 
The Bridgeheads - Foreigners (2010) 
Tomáš Sloboda a Sounds Like This - Chobotnica (2012) 
Vec - Stereo Farbo Slepo (2012) 
David Kollar - The Son (2013) 
Jana Kirschner - Moruša Biela (2013) / Moruša Čierna (2014) 
Korben Dallas - Karnevalová vrana (2013) 
Čisté tvary - Zem nás chce čistých (2015) 
Longital - A to je všetko? (2015) 
Billy Barman - Dýchajúce obrazy (2016) 
The Ills - Ornamental or Mental (2016) 
Nvmeri - I Don't Think So (2017) 
Catastrofy - Besnota (2018) 
Darkness Positive - Prvý dojem (2018) 
Katarína Máliková - Postalgia (2019) 
+ "honorable mention": Hrana (reedícia 2011)

Peter Dolník 
hudobný publicista, redaktor Rádia_FM 

Casi Cada Minuto - In White Rooms (2012) 
Monikino kino - Prázdniny (2014) 
Saténové ruky - Bozkávam (2015) 
Jonáš Gruska - Spevy (2017) 
Modré hory - Luxus clan (2017) 
Tante Elze - Hmota (2017) 
Tittingur - Lavína (2017) 
Alapastel - Hidden from the Eyes (2018) 
Autumnist - False Beacon (2018) 
Katarína Máliková - Postalgia (2019)

Pino Ungvölgyi 
hudobník, editor služby Deezer pre SR a ČR 

Vec - Stereo Farbo Slepo (2012) 
Korben Dallas - Karnevalová vrana (2013) 
Modré hory - Big Beat (2013) 
Nvmeri - Nvmeri (2013) 
Ettella Diamant - Again (2014) 
Fallgrapp - Rieka (2014) 
FVLCRVM - Notch (EP, 2014) 
Jana Kirschner - Moruša Čierna (2014) 
Monikino kino - Prázdniny (2014) 
Billy Barman - Dýchajúce obrazy (2016) 
Katarína Máliková - Pustvopol (2016) 
Katarzia - Agnostika (2016) 
The Ills - Ornamental or Mental (2016) 
Bad Karma Boy - Prekrásny nový svet (2017) 
Darkness Positive - Prvý dojem (2018) 

Robert Pospiš 
hudobník, hudobný producent, vydavateľ - Real Music House

AfterPhurikane - AfterPhurikane (2010) 
Chasidské piesne - Chassidic Songs (2010) 
Jana Kirschner - Krajina rovina (2010) 
Milan Lasica a  Bratislava Hot Serenaders - Keď zastal čas (2011) 
Pressburger Klezmer Band - Tants mir mir (2012) 
Živé kvety - Oľga, ideš svojím tempom (2012) 
Solamente naturali - Thesaurus of Jewish Music (2015) 
ZVA 12-28 Band - Šibenica frajerka (2015) 
Eva Šušková a Martin Burlas - Lexikón chladu (2017) 
Soňa Horňáková - V šere lesklých stromov (2019) 

Tatiana Lehocká a Mário Gešvantner
manažment, booking, PR - agentúra Real Something 

Bene a Stratasoul - Slovenčina pre samoukov (2010) 
Swan Bride - Swan Bride (2012) 
Herzog Herzog -Sitzfleisch. (2013) 
Jana Kirschner - Moruša Biela (2013) 
Nvmeri - Nvmeri (2013) 
Stroon - Impermanence (2013) 
Jelly Belly - This Ain't No EP (2015) 
The Blessed Beat - Mermaid In Venice (2015) 
The Ills - Ornamental or Mental (2016) 
Diego - Et In Arcadia Diego (2017) 
Isama Zing - Isama Zing (EP, 2017) 
Tittingur - Lavína (2017) 
Edúv Syn - Karel Gott je mŕtvy keď hralo rádio (2019) 
Fvck_Kvlt - Kvlt Teachings (2019) 
Isobutane - Defrag (2019) 
Katarína Máliková - Postalgia (2019)

Tomáš Sloboda 
hudobník, hudobný producent, vydavateľ - Bruuder Records 

Jana Kirschner - Krajina rovina (2010) 
Andrej Šeban - Časozber (2011) 
Vec - Stereo Farbo Slepo (2012) 
Billy Barman - Modrý jazyk (2013) 
Jana Kirschner - Moruša Biela (2013) 
Kvety nikotínu - Vlákna (2014) 
Chiki Liki Tu-a - Slzy tvý mámy, Šedivý a spol. (2015) 
Saténové ruky - Bozkávam (2015) 
Katarína Máliková - Pustvopol (2016) 
Katarzia - Agnostika (2016) 
Diego - Et In Arcadia Diego (2017) 
Marián Slávka - vLáska (2017) 
The Youniverse - CMYK (2018) 
Korben Dallas - Bazén (2019)

--
Text: Patrik Marflák
Foto: koláž Hudba.sk