Druhá polovica 70. rokov mala svoje špecifiká a priniesla platne, udávajúce nový smer v strednom prúde i mimo neho. Vplyv mala spoločenská a politická situácia, v akej vznikali. Hudobníci reflektovali pocity jednotlivca zmietaného neistotou a vracali sa k podstate popu a rocku so snahou o markantný posun vpred.

Výber z albumov, ktoré tento rok dovŕšili 40 rokov od vydania, sme podriadili nielen ich prínosu pre ďalší hudobný vývoj, ale snažili sme sa zároveň pokryť čo najširšie žánrové spektrum. Kým v predošlom prehľade z roku 1967 sme sa dostali len k anglo-americkým interpretom, tentoraz sa okruh rozšíril o Jamajku a Západné Nemecko. Svedčí to o fakte, že na konci siedmej dekády sa významnejšie začali ozývať i ďalšie krajiny, ponúkajúce novátorský prístup. Verní sme však zostali geografickému aspektu - začíname Anglickom, pokračujeme USA a končíme spomínanými krajinami, ktoré výrazne zamiešali kartami na hudobnom poli.

Brian Eno - Before and After Science

Známy ambientný hudobník vymyslel Davidovi Bowiemu zvuk slávnej berlínskej trilógie, jeho tvorba sa však ocitla v jej tieni. Pritom ide o kvalitný art pop, inteligentne hĺbajúci nad dôležitými otázkami onej doby. Eno vypiplal každú položku do detailov a výsledku napomáha plejáda vynikajúcich hráčov. Piesne sa vrhajú do experimentálnych polôh, no zároveň ukazujú Brianov cit pre sofistikovanú melódiu. Platňa predznamenala viaceré hnutia 80. rokov a to nielen vďaka nezameniteľnej syntetizátorovej hre hlavného protagonistu.        



Peter Gabriel - Peter Gabriel

Charizmatický líder skupiny Genesis odchodom z vlajkovej lode art rocku zariskoval, jeho prvá sólová platňa však znesie i tie najprísnejšie kritériá. Už len fantastický singel Solsbury Hill ukázal prezieravosť tvrdohlavého Brita, pozorujúceho úpadok nabubreného rocku a nástupu pesničkárskej éry s jednoduchšou, no úprimnejšou výpoveďou. Čarovné momenty sú šikovne roztrúsené aj na zvyšku hracej plochy, preto debut jedného z novátorov inteligentného pop rocku s opatrnými presahmi k world music pôsobí nadčasovo a sviežo aj po 40 rokoch.

Album momentálne nie je dostupný na streamingových službách.


The Damned - Damned Damned Damned

Ich kolegovia zo Sex Pistols boli o niekoľko levelov šokujúcejší a zrejme preto i známejší, nič to však nemení na skutočnosti, že prvý britský punk rockový album vydali 18. februára 1977 práve štyria londýnski odvážlivci. Odštartovali tak novú éru, založenú na zrozumiteľnosti, priamočiarosti, útočnosti a jednoduchosti. Hymnou punkového hnutia sa stal singel New Rose, no platňa je nabitá množstvom silných a energických výpadov, ktorým klasické rockové kapely neboli schopné vzdorovať a donútili ich rozmýšľať nad spôsobom, akým vyjsť zo slepej uličky.


     
The Stranglers - Rattus Norvegicus

Nedlho po vypuknutí veľkej punkovej revolúcie prišla menšia revolúcia v žánri samotnom. Postarali sa o ňu štyria hudobníci z Guildfordu a z nich asi najviac Dave Greenfield, obsluhujúci klávesové nástroje, atypické pre iných zúriacich mladíkov s gitarami. Mystickejší zvuk platne ovplyvnil new wave, gothic rock i art punk, hladná mládež našla okamžité hymny v singloch Peaches a (Get A) Grip (On Yourself). Album bol zaradený nielen k najvýznamnejším momentom roku 1977, ale i medzi 500 najlepších albumov všetkých čias podľa NME.



Throbbing Gristle - The Second Annual Report

Jeden z prvých industriálnych albumov majú na svedomí nekonvenční rodáci z anglického mesta Kingston upon Hull. Okrem klasických nástrojov sa rozhodli používať i rôzne pazvuky a kovové zariadenia, ktoré do ich experimentálne/vizuálne/hlukovej hudby zapadli brilantne. Vyjadrili tým svoje zmiešané pocity z éry plnej strachu, neistoty, dezinformácií, súperenia dvoch veľmocí, atď. Zaujali pritom revolučné stanovisko, odrážajúce hlboké myšlienky nielen v ich sloganoch, ale i hudbe, vizuálne i zvukovo nemajúcej obdobu.

      

Iggy Pop - The Idiot

V tom istom roku vydaný Lust for Life síce ukrýva väčšie hity, Iggyho debut je však oveľa vplyvnejší - inšpiráciu v ňom hľadali gotici i post-punkoví umelci. Američan v tom čase spolupracoval s Bowiem a je to počuť nielen v produkcii, ale i pochmúrnej atmosfére piesní. Inštrumentálny park je vybavený nástrojmi, dodávajúcimi platni temnejší ráz a neraz sa Pop hľadá v sebaspytujúcich, drsných a autentických veršoch, z ktorých behá po chrbte mráz. The Idiot patrí medzi menej známe, avšak o to silnejšie míľniky, vystihujúce stiesnené nálady konca 70. rokov.

  

Talking Heads - 77

Oceňované newyorské zoskupenie býva označované za vlajkovú loď new wave hnutia. Ich debut skĺbil elementy viacerých žánrov do originálnej zmesi, inšpirujúcej kapely po celé 80. roky. Vyrovnaný album s kratšími položkami, spomedzi ktorých vyniká slávny Psycho Killer, ukrýva pod jednoducho sa tváriacou kôrou intelektuálnu dužinu, plnú rafinovaných textov a inovatívnych postupov. Kapela ide ďalej za hranice bežnej (punkovej) produkcie a prináša momenty, na aké sa vtedajší kolegovia závistlivo pozerali z úctivej vzdialenosti.



Television - Marquee Moon

Niečo podobné, no v punkovej paradigme, platí aj o ďalšej newyorskej formácii, ktorá sa nechcela uspokojiť so "štyrmi akordmi". Television sa po inšpiráciu vydali k avantgardnému jazzu a free rocku, pre ktoré bola typická improvizácia a technická zručnosť. Výsledok kritici označujú za jeden z definujúcich albumov žánru aj napriek väčšej komplexnosti a dôrazu na detail. Práve stávka na čistotu zaručila Newyorčanom nesmrteľnosť a neprehliadnuteľné miesto v rámci menej preferovaného art punku.



Meat Loaf - Bat Out of Hell

Hard rock, nabitý punkovou energiou a teatrálnosťou opery? Čosi podobné skúšali už Queen, Meat Loaf a skladateľ Jim Steinman toto zdanlivo bizarné spojenie dotiahli na celkom novú úroveň. Strhujúca titulná skladba, neprekonateľné mužsko-ženské hlasové súboje, nespútaná inštrumentálna sloboda a ohromujúce nápady urobili z platne bestseller, demonštrujúci, že stagnácia rocku nepripadá do úvahy. Paradoxne tomu pomohol rockermi zatracovaný punk, slúžiaci ako hnacia sila jedného z najvýnimočnejších hard rockových albumov všetkých čias.



Bob Marley and The Wailers - Exodus 

Album etablujúci Jamajku na svetovej scéne. Paradoxne už nejde len o čisté reggae, kapela sa neštíti pohltiť iné vplyvy a prináša vážne témy, aké pre ňu dovtedy neboli až tak typické. Na platni sú hity, no predovšetkým ju treba vnímať ako pevný monolit, šíriaci mierové posolstvo. Marley sa týmto albumom definitívne stáva globálnou ikonou - jeho odkaz je v 80. rokoch prítomný v mnohých, často i belošských reggae/ska zoskupeniach. A redaktori časopisu Time platňu milujú natoľko, že ju v roku 1999 vyhlásili za najlepšiu, aká v 20. storočí vznikla.

Mohlo by vás zaujímať: Legendárni The Wailers vystúpia na Uprisingu



Scorpions - Taken by Force

Je až neuveriteľné, koľko metalových kapiel na oboch stranách Atlantiku cituje ako zdroj inšpirácie práve hanoverskú legendu. Môže za to výbušná gitarová hra Uliho Jona Rotha, kovovo dôrazný a čistý zvuk nahrávky či skladateľské majstrovstvo, pretavené do fenomenálnych kompozícií, spomedzi ktorých ako diamant žiari epický The Sails of Charon. Invenčné riffy a sóla dodnes ovplyvňujú virtuóznych i začínajúcich gitaristov a album právom patrí do hviezdneho hard rockového panteónu.



Kraftwerk - Trans-Europe Express

Düsseldorfskí priekopníci elektronickej hudby na svojom šiestom albume vsadili na priamočiarejšie námety, zapamätateľné motívy, minimalistické aranžmány a úspornú rytmiku, čím položili základy syntetizátorového popu, zbožňovaného novoromantizmom a všemožnými hnutiami 80. rokov. Možno to vtedy celé pôsobilo naivne, kritika LA Times z roku 2014 však hovorí jasnou rečou: Trans-Europe Express je najdôležitejším popovým albumom za posledných 40 rokov.



PS: Kto vo výbere nenašiel svoj obľúbený titul z revolučného roku 1977, môže si nalistovať napríklad rebríček NME, ponúkajúci 40 platní.

Autor: Marek Danko
Foto: koláž Hudba.sk