Po úspechu digitálnej kompilácie Ostrov hudby (2016) sa nedávno dostalo na trh jej pokračovanie. Vďaka finančnej podpore ľudí, ktorí v crowdfundingovej kampani venovali projektu viac ako dvetisíc eur, má Ostrov hudby 2 aj fyzickú podobu. Reprezentatívny výber slovenskej nezávislej hudby tak môže vyraziť do sveta, aby zapôsobil na zahraničných hudobných profesionálov.

Na začiatku celého projektu bola chuť pokračovať v pozitívnom odkaze zosnulého kultúrneho publicistu a veľkého propagátora slovenskej hudby Juraja Kušnierika spolu s ideou spájania, za ktorou stál Richard Čermák, zakladateľ vydavateľstva Gergaz.

"Nemali sme žiadne očakávania okrem potreby vzdať hold Jurajovi Kušnierikovi a jeho spôsobu, akým účinkoval na našej scéne. Spájal muzikantov naprieč žánrami, bol žičlivý a podporoval každého, s kým prišiel do styku bez rozdielu," spomína Jana "Shina" Lokšenincová z vydavateľstva Slnko Records. Napokon však Ostrov hudby začal nadobúdať nový zmysel a jeho ďalším prirodzeným cieľom sa stal export domácej hudby za hranice.

Ostrov hudby hľadí do sveta, doma funguje ako tmel

K pôvodne štyrom nezávislým vydavateľstvám - Slnko, Gergaz, ajlavmjuzikDeadred Records - sa v druhom vydaní kompilácie pridala značka Real Something a nepriamo, vďaka účasti kapely Satin Lead a hudobného bádateľa Stroona, aj vydavateľstvá Real Music House a Exitab.

"Slovenská nezávislá scéna je veľmi rozmanitá, má silnú komunitu, ktorá inklinuje k experimentálnejším žánrom. Radi by sme sa viac prepojili aj s týmito ľuďmi," hovorí Alexander Čerevka z občianskeho združenia LALA Slovak Music Export, ktoré kompiláciu Ostrov hudby zastrešuje. "Jej cesta sa ešte len začína a verím, že počas aktuálneho roka precestuje Ostrov hudby 2 veľkú časť zahraničných showcaseových festivalov," vyslovil svoje želanie Richard Čermák, ktorý si myslí, že slovenská hudba má moc osloviť aj poslucháčov mimo Slovenska a treba ju exportovať viac, ako kedykoľvek predtým.


Svoju prvú cestu kompilácia Ostrov hudby 2 absolvovala uplynulý víkend na najväčšom európskom showcaseovom festivale Eurosonic v Holandsku. "Úplne konkrétna ponuka na spoluprácu neprišla, ale priamo členovia programového tímu Eurosonicu sa vyjadrili, že by do budúcna chceli viac slovenských kapiel a intenzívnejší kontakt s našou scénou. V rovnakom duchu sa niesol tiež rozhovor so zástupcami francúzskeho festivalu Europavox. Takže teraz je našou úlohou pretaviť slová do reality," načrtol sľubnú budúcnosť Čerevka.

"Stali sme sa tiež súčasťou pracovných skupín v rámci novovznikajúcej organizácie EMEE (European Music Export Exchange), kde budeme spoločne tvoriť programy a projekty na intenzívnejšiu hudobnú výmenu a spoluprácu európskych krajín. Tieto veci sa nedajú priamo pripísať Ostrovu hudby, ale určite nám kompilácia pomáha k tomu, aby si v zahraničí slovenskú scénu všímali stále viac a začali s nami počítať," vysvetľuje zástupca LALA Slovak Music Export. Zásadnej misii vývozu domácej hudby do zahraničia má pomôcť práve fyzická podoba albumu, ku ktorej vzniku prispeli fanúšikovia. "Po prvom ročníku sme si uvedomili, že kompilácia sa trochu ťažšie komunikuje a propaguje v zahraničí, keď nemáte v ruke nejaký nosič a pri osobných stretnutiach len hovoríte ľuďom, aby si to vypočuli online,“ uviedol Čerevka. 

Počas Eurosonicu ahrávka Ostrov hudby 2 na CD s dizajnom Matúša Hnáta putovala do rúk hudobných profesionálov, festivalových manažérov a médiám a exportným organizáciám z Nemecka, Španielska, Poľska, Slovinska, Francúzska, Holandska či Portugalska. Ďalšie kroky slovenského tímu povedú na slovinský MENT. Združenie LALA Slovak Music Export tiež nadväzuje partnerstvo s Waves Wienna a s rôznymi kultúrnymi inštitútmi z Poľska, Nemecka či Rakúska. Na Slovensku bude CD Ostrov hudby 2 v predaji koncom januára. Zatiaľ ju môžete počúvať v digitálnej podobe priamo na webe Musicexport.sk, na Bandcampe, kde sa dá predobjednať CD, ale aj na streamingových službách Deezer či Spotify.


Slovenčina ani prízvuk nemusia byť prekážkou

Ak hovoríme o kompilácii Ostrov hudby 2 ako o správe pre svet, tak Slovensko o svojej hudonnej scéne vysiela pozitívny signál. "Bol to aj náš cieľ a zároveň pestrosť prirodzene vychádza z menších či väčších rozdielov medzi vydavateľstvami. Chceli by sme, aby bol záber kompilácie stále širší a zaujímavejší," dodáva Alexander Čerevka z LALA Slovak Music Export. 

Už po druhý raz je súčasťou kompilácie mladý producent Bulp. Jeho hudba má potenciál osloviť aj zahraničného poslucháča, napriek tomu ho pozvanie, aby sa projektu zúčastnil, príjemne prekvapilo. "Keďže aj predošlá kompilácia bola orientovaná na hudbu, ktorou sa môže slovenská scéna prezentovať zahraničiu, tak nám to dodalo ešte väčšiu motiváciu, lebo robiť hudbu, ktorá znie medzinárodne, je naším cieľom," hovorí autor hudby a zakladateľ projektu Samo Štefanec.

Pozvanie zapojiť sa do kompilácie Ostrov hudby 2 prijala ako výzvu aj Katarína Máliková. "Mávala som sklony byť voči hudbe veľmi majetnícka a robiť všetko len sama. Preto som sa minulý rok cielene začala zapájať do spoločných projektov. Ostrov hudby je o spájaní a ja naozaj zbožňujem moje vydavateľstvo, takže, keď mi od neho prišla výzva na nahratie skladby špeciálne pre tento projekt, rada som povedala 'idem do toho'," prezradila autorka oceňovaného albumu Pustvopol, ktorý je aktuálne asi najlepším dôkazom toho, že aj hudobníčka s rýdzo slovenskou tvorbou dokáže zaujať zahraničné publikum.


O tom, že slovenčina, ale ani nedokonalá angličtina, nemusí byť prekážkou, hovorí aj Richard Čermák z Gergazu. "Naozaj je to veľmi individuálne a zaujať môže hoc aj angličtina so zvláštnym akcentom. Dokonalý príklad je Björk. Slovenčina nie je francúzština, taliančina alebo španielčina a pre akéhokoľvek zahraničného poslucháča môže znieť čudne, ako nám estónčina alebo fínčina. Ak je však zaujímavo vyskladaná aj vo frázovaní, ako to robí Jana Kirschner alebo Katarína Máliková, má veľkú šancu zaujať kohokoľvek na svete." 

Na podporu kompilácie Ostrov hudby 2 vzniká aj dokument o slovenskej hudbe, ktorý má pod palcom režisérka Martina Slováková a iniciátor celého projektu Richard Čermák. Doma zase iniciatívu spropaguje a prinesie bližšie k ľuďom koncertné turné. Už tento piatok 26. januára odštartuje v Banskej Bystrici s kombináciou hudobníkov Petijee + Space Cats a Satin Lead a v sobotu (27.1.) sa v Prešove predstavia Bulp a Purist. Vo štvrtok 8. februára zahrajú v Bratislave Katarína Máliková a The Ills. "Bude to také kamarátske stretko v Novej Cvernovke, ktorá je super," pozýva Máliková. Napokon sa 16. februára predstavia v Žiline Stroon a Autumnist. O koncerty v rámci projektu Ostrov hudby prejavili záujem aj ďalšie mestá, takže je možné, že pribudnú do koncertnej šnúry ešte ďalšie termíny.

Ostrov hudby Tour 2018:

26. 1. - Banská Bystrica, Záhrada - Petijee + Space Cats, Satin Lead
27. 1. - Prešov, Wave Club - Bulp, Purist
8. 2. - Bratislava, Nová Cvernovka - Katarína Máliková, The Ills
16. 2. - Žilina, Stanica Žilina-Záriečie - Stroon, Autumnist

Na kompilácii Ostrov hudby 2 nájdete aj tieto skladby:


Autorka: Marína Valentovičová
Foto: koláž Hudba.sk