Na holandskom showcase festivale Eurosonic Noorderslag (ESNS) každoročne vystúpi vyše 250 účinkujúcich z cca. 30 krajín Európy. Po návrate z festivalu som preto oslovil takmer 20 delegátov a delegátiek zo Slovenska a Česka, aby zdieľali vystúpenia, ktoré ich na festivale najviac oslovili. Prišlo deväť výberov top 3 koncertov (doplnil som svoje) a možno je medzi nimi aj zopár budúcich hviezd európskej hudby.

Anketu môžete čítať ako celok, alebo si vybrať podľa mena človeka, ktorého hudobnému úsudku veríte, a nechať sa tak inšpirovať.

Respondenti ankety:

Tamara Kramar

Maro 

Maro sledujem, odkedy reprezentovala Portugalsko na Eurovízii s nádhernou pesničkou Saudade, Saudade. Nedávno vyšlo video z jej Tiny Desk koncertu a odvtedy som sa nevedela dočkať, ako ju uvidím na Eurosonicu. Koncert bol krásny, čistý, iba ona s gitarou – nič nechýbalo. Často mám v tomto priemysle pocit, že sa pretláča názor "čím viac, tým lepšie", a práve preto sú pre mňa koncerty tohto typu veľmi inšpiratívne. 

English Teacher 

Z koncertu English Teacher som síce stihla len kúsok, no už teraz viem, že to bude čoskoro veľké meno. Okrem toho, že mi je ich "britskosť" blízka a politicko-osobné texty veľmi sympatické, mám z nich podobný pocit, ako pred cca. rokom z Wet Leg. Pridanou hodnotou je, že mi svojou emocionalitou a intenzitou pripomínajú aj moju srdcovku Big Thief.

Kuna Maze 

Eurosonic som uzavrela koncertom belgických Kuna Maze, ktorých som vôbec nepoznala, no v pokročilej hodine piatkovej noci mi ich set sadol tak akurát. Plná miestnosť vo venue Simplon, svetlá, dym a kombinácia house music, jazzu a broken beatu vo mne v prvej rade zanechala silnú emóciu, ktorá sa ešte prehĺbila krátkym rozhovorom a vymenením nálepiek s kapelou.

Kateřina Fialová

Aggrosoppar

Elektronický flower-punk/axekiller-pop z Faerských ostrovov, môj najväčší objav z tohtoročného ESNS. Kto chcel mať čo i len trošku osobného priestoru, musel ísť inam – tu bola interakcia s publikom, dynamické rytmy aj moshpit. Neviem si predstaviť lepšie zakončenie ročníka.

Jann 

Taký jemnejší Years & Years z Poľska. Obdivujem rozsah hlasu a prácu s týmto darom.

The Vices 

Ak sa teda ráta aj to, čo som zažila už vlani. Energický indie-rock priamo z Groningenu.

A za najlepšiu prednášku považujem tú od Marka Mulligana.

Barbora Bodnárová

Bulgarian Cartrader a Ivo Dimchev

Máločo vnímam cez národnú príslušnosť, hudbu už vôbec nie, ale tento rok je to ten moment, že dva najlepšie koncerty boli od bulharských umelcov, tak som aj chvíľu rozmýšľala, že si nepamätám, že by som na ESNS predtým počula niečo bulharské.

Bulgarian Cartrader a Ivo Dimchev robia každý inú hudbu, ale v niečom k nej pristupujú rovnako, a to je pravdepodobne to, čo ma na ich vystúpeniach zasiahlo. Obaja sú v prvom rade nie hudobníci, ale performeri. Využívajú hudbu ako prostriedok pre sebavyjadrenie. Sú majstri formy a perfektní zabávači! Zhodli sme sa tento rok viacerí, že často si netrúfame povedať, či sa nám niečo iba páči, alebo je to naozaj dobré. Najmä ak v danom žánri nemáme veci moc napočúvané. 

Rolrolrol

Niekedy je to ale tak, že stačí chvíľu vydržať a je vám to jasné, aj keď nie ste expert. Jednu chvíľu sa rozhliadate po zabávajúcich ľuďoch a druhú už idete s nimi a ani neviete, ako sa to stalo. Tak dopadla aj moja návšteva Rolrolrol – nepoviem vám, prečo je to dobré, ale je to mega! :) 

The Royston Club

Na The Royston Club som nakoniec nedokráčala, ale videla som ich v Soule na Zandari festivale, takže viem, že by to určite patrilo k mojim top 3. Je to čistý britský indie rock, žiadne preteky, kto zahrá viac hudby alebo je progresívnejší. V jednoduchosti je krása.

Janka Imrichová

Ciśnienie 

Myslela som, že iba nakuknem, ale z koncertu poľskej skupiny Ciśnienie sa mi nakoniec nedalo odísť – kombinácia post-rocku, experimentu, jazzu a všeličoho ďalšieho bola strhujúca. 

Marty Del Grandi

Očarená, priam dojatá som bola z vystúpenia Marty Del Grandi z Talianska. Pripomínala mi moju obľúbenú Weyes Blood. 

Rolrolrol

Veľmi som si užila aj domácich Rolrolrol. Elektronika prekrývajúca pop a jazz v tom najlepšom zmysle.

Kristína Mlynárová

Sharktank 

Pozoruhodné spojenie indie-popu a hip-hopu prepletené uvoľnenými basovými linkami a energickými beatmi, ktoré udržalo dav na nohách počas celého koncertu. Rakúsky Sharktank zneli veľmi sofistikovane, živo až jazzovo. Skvelá bola vzájomná interakcia kapely počas celého vystúpenia, z ktorého som odchádzala nadšená ich intuitívnym prístupom, potešená melódiami a dojatá aj pobavená textami, v ktorých reflektujú citlivé ťažkosti života a vzťahov. 

Monte Mai 

Psychedelický pop v kostole, alebo aj pútavá ukážka nachádzania rovnováhy medzi dlhými inštrumentálnymi pasážami a prenikavým spevom, presnosťou a nepredvídateľnosťou, groovmi a melódiami. Vystúpenie Monte Mai podtrhla aj samotná venue. Stačilo si nájsť miesto na preplnenej pavlači či v dave pod ňou, na chvíľu sa zastaviť a počúvať, čo príde ďalej. 

Psycho Weazel

Duo Švajčiarov hrajúce live set alternatívneho EBM fuznutého breakbeatom bolo príjemným prekvapením večera. Vypočuť si ich naživo ma primäla skladba vo festivalovom playliste a súhlasné "poďme tam" od kolegov, s ktorými sme putovali po venues. Tanečné, citlivé a zvukovo prepracované vystúpenie, z ktorého sa návštevníkovi nechcelo len tak odísť.

Martin Šolc

néomí 

Na koncerte mladej holandskej speváčky néomi som sa (ako to už na ESNS býva) ocitol omylom. Nakoniec sa pre mňa stala favoritkou celého festivalu. Amosféra ambientne nasvieteného luteránskeho kostola v Groningene sa dala krájať.

English Teacher 

O britskej kapele English Teacher je v poslednej dobe dosť počuť. Bol som zvedavý, či svoju pozíciu potvrdia aj naživo. Určite nesklamali.

The Vices 

V neposlednom rade musím odporučiť partiu našich kamarátov z Groningenu, The Vices. Čakajú nás spoločné koncerty, určite im dajte šancu. Sú fajn.

Tereza Odehnalová

néomí 

Holandská pop-folková pesničkárka, ktorá do hudby vstrebáva klasické folkové inšpirácie a pretvára ich do milých a hrejivých pesničiek v sprievode skvelej kapely. Do kostola to sadlo okolo polnoci neuveriteľne.

Island Mint 

Naša česká reprezentácia bola tento rok fakt silná, skvelé sety predviedli Sinks, I Love You Honey Bunny, ale najviac musím vyzdvihnúť kapelu zo svojej NAA stajne Island Mint, ktorí mohli zahrať vďaka výhre v Czechingu Rádia Wave. Neskutočne podarený gig v preplnenom Huize Maas, super performance a energia. Tak to má byť.

Fat Dog 

Nová ostrovná weird vec, ktorá zaujala svojím divnosinglom King of the Slugs. Hymna plná šialených gitarových riffov a brassu, klezmer, build up jak prasa. Napriek tomu, že som čakala, že to bude viac "rezať", radím do top 3, a kapelu budem rozhodne ďalej sledovať.

Filip Černý

Island Mint 

Vo svojom showcaseovom sete prelínali indie psychedéliu s energickým surf rockom aj burácajúcim shoegazeom. Island Mint na ESNS demonštrovali, že nie sú kapelou jedného triku. 

Bluai 

Pesničkárka Catherine Smet si s bedroom-popovým projektom Bluai rýchlo podmanila belgickú alternatívnu scénu. Na ESNS vystúpila po boku svojich spoluhráčok v hlavnej lodi kostola. Odzbrojujúce songy a charizma. Pripomenula mi Haim a objavilo sa aj banjo. 

Maro 

Najprirodzenejšia aktivácia publika, ktorú som na tohtoročnom ESNS videl. Portugalská pesničkárka Maro sa toho očividne mnoho naučila od Jacoba Coliera, ktorého kapelu v roku 2019 doplnila na turné. Len ona, akustická gitara a výnimočný vokál v pokorne tichom aj hlasno-harmonizujúcom Grand Theatre. Intímnejšia a akustickejšia poloha tohtoročnej dosky Hortelã jej pristane.

Dušan Konečný

Hippotraktor

Na ESNS nehrá mnoho kapiel hlučnejších štýlov. Chlapci ma potešili náložou post-metalu, imerzívnou atmosférou a intenzívnym growlom. Koncert sa uskutočnil vo väčšom klube Machinefabrik s dokonalým zvukom.

Rolrolrol

Nový projekt Jameszoo & Niels Broos. Moderný bordel elektronického jazzu. Pokiaľ máte radi Flying Lotusov Brainfeeder, tak ste doma. Dosť živý gig a nerezervované holandské publikum – tancovala doslova celá sála. Tých 40 vyhradených koncertných minút by som najradšej vynásobil dvoma.

UTO

Duo z Paríža hrajúce temné synťákové electro, witch-pop a trip-hop. Dostali ma hneď svojím stage dizajnom, na inak prázdnom pódiu trónil vysoký rack synťákov ako druidský oltár. Okolo se vlnila sporo odetá Neysa. Emile vzal občas do ruky skreslenú gitaru a takto spoločne servírovali chytré songy.

Matej Kráľ

Psycho Weazel

Toto bola veľká paráda a zároveň nič, čo by sme už dobre nepoznali – temnejšie techno, italo disco aj spev prehnaný distortion filtrom, no stále so silnými melódiami. Famózny záver festivalu. Vo veľkom divadle roztancovali každého. 

Mihail

Tento rumunský projekt ma potešil svojou pestrofarebnosťou a uveriteľnosťou na hranici alt-j a Cheta Fakera. Mrzelo ma akurát trochu pomenej ľudí v ľahko skrytej sále centra Forum. 

Island Mint 

Chalani to tentokrát dali totálne na parádu, ich skladby silno referujúce na rôznorodé rockové vplyvy do výkladu krásne sadli a publikum bolo nadšené. Za tento výkon klobúčik.

Poznámka redakcie: Autor ankety Matej Kráľ sa za Hudba.sk zúčastnil ESNS 2024 vďaka pozvaniu festivalu Pohoda.

Prečítajte si reportáž: Euforický Eurosonic 2024: Na Slovensku máme najlepší stredne veľký festival Európy a excelentné kapely

Autor: Matej Kráľ

Vznik tohto článku v rámci projektu "Hudba.sk - hudobná publicistika v roku 2024" z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.