Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

15 zásadných nahrávok Georgea Michaela. Poznáte ich všetky?

15 zásadných nahrávok Georgea Michaela. Poznáte ich všetky?

26.12.2016 - 20:30 | redakcia

Ikona svetovej populárnej hudby opustila tento svet v nedeľu ráno 25. decembra. George Michael zomrel vo veku 53 rokov. Ako umelec využíval svoj vplyv aj za hranicami šoubiznisu. V jeho živote boli aj menej svetlé momenty v spojitosti s drogami či políciou. Napriek nim patrí George Michael medzi zásadných umelcov uplynulých troch dekád.


George Michael sa narodil 25. júna 1963 ako Georgios Kyriacos Panayiotou. Jeho otec bol grécky imigrant z Cypru. Do Británie sa prisťahoval v 50. rokoch. Za manželku si vzal anglickú tanečnicu Lesley Angold. Umelecké vlohy zdedil pravdepodobne po nej. Zomrel v nedeľu 25. decembra 2016 vo svojom dome, podľa prvých správ pravdepodobne na zlyhanie srdca.            

So spolužiakom Andrewom Ridgeleyom ich spájala vášeň k hudbe. V roku 1981 založili skupinu Wham!. O dva roky neskôr ich debutový album Fantastic dobyl britský rebríček UK Chart. Úspechu predchádzali hity Young Guns a Bad Boys. Wham! spolu vydali desať singlov a tri albumy. V roku 1986 sa George Michael osamostatnil. Počas života sa z jeho sólových titulov predalo okolo 100 miliónov nosičov.  

Bad Boys (Wham!, 1983)  

Druhý singel skupiny, ktorý skončil v prvej trojke UK Chart. Dostal sa o priečku vyššie ako Young Guns. Predchádzal prvému albumu skupiny s názvom Fantastic (1983) a stal sa najväčším hitom pochádzajúcim z tejto platne. V USA  Bad Boys bodovali tiež, pre Wham! znamenali prvý vstup do rebríčka Billboard Hot 100. Zlí chlapci z Británie sa tam vyšplhali na šesťdesiate miesto.  


Club Tropicana (Wham!, 1983)

Komerčne o niečo menej úspešný hit ako Bad Boys, tiež z albumu Fantastic (1983). V UK Chart sa umiestnil najvyššie na štvrtej priečke, v USA sa do prvej stovky nedostal.

Patril však k obľúbeným piesňam letných diskoték. Videoklip sa natáčal na ostrove Ibiza, obľúbenej destinácií britských dovolenkárov v prvej polovici osemdesiatych rokov.

 
Wake Me Up Before You Go Go (Wham!, 1984)  

Prvý No. 1 hit skupiny v Británii i USA. Otváral druhý album skupiny Make It Big (1984). Pieseň dominovala hitparádam v celej Európe, USA i Austrálii. Zo singla sa za prvé dva roky predalo viac ako 1,6 milióna výliskov. Veselá pesnička o veselých chlapcoch, ktorá zmenila tvár svetových diskoték.

Popová hudba získala touto piesňou nový rozmer, nahrávka je aj z dnešného pohľadu vďaka aranžérskej ruke nadčasová.

   
Last Christmas (Wham!, 1984)  

Notoricky známa vianočná skladba s podareným videoklipom z roku 1984. Hitparádové úspechy je zbytočné menovať. Pieseň sa stala ikonou populárnej hudby polovice osemdesiatych rokov, ktorá napriek nenadčasovým zvukovým prvkom boduje aj dnes. Možno za to môže romantický videoklip, možno prvá sloha piesne. V každom prípade platí, že speváka nemožno súdiť podľa jednej skladby. Pri Georgovi Michaelovi to platí stonásobne.  

O obľúbenosti Last Christmas svedčí aj to, že v Rakúsku sa stal singel platinovým nielen v čase jeho vydania v roku 1984, ale aj pred dvoma rokmi. A vlani slávil svoje nové úspechy v Nemecku.  

  
Do They Know It's Christmas? (Band Aid, 1984)  

Na pomoc hladom postihnutým obyvateľom africkej Etiópie sa spojili pred Vianocami 1984 umelci z Veľkej Británie a Írska. Pieseň napísali Bob Geldof a Midge Ure. Členmi projektu Band Aid boli okrem iného Bono z U2, Boy George, členovia Spandau Ballet, gitarista Rick Parfitt zo Status Quo, Sting, Paul Young či George Michael.  

Zo singla sa predalo viac ako dva milióny exemplárov, tržby sa pohybovali na úrovni 24 miliónov dolárov. Celkovo kampaň spojená s piesňou vyzbierala na pomoc hladomorom sužovanej Etiópii okolo 150 miliónov dolárov. Pieseň bola v rokoch 1984 a 1985 jednoznačným No. 1 hitom v takmer všetkých krajinách Európy. V USA sa vyšplhala na 13. miesto.  

V súvislosti s touto charitatívnou nahrávkou je dôležité pripomenúť, že George Michael sa v prospech etiópskej charity vzdal následne autorských honorárov za Last Christmas, s ktorou singel projektu Band Aid v britských a svetových rebríčkoch súperil o prvenstvo.  


Careless Whisper (George Michael/Wham!, 1984)

Pre mnohých prvý sólový singel speváka. V USA, Kanade a Japonsku vyšla pod hlavičkou kapely - Wham! featuring George Michael - pravdepodobne tamojšie pobočky vydavateľstiev stavili na známu značku, prostredníctvom ktorej začínali budovať meno budúcej sólovej hviezdy.

Pieseň vyšla na albume skupiny s názvom Make It Big (1984). V 25 krajinách sa dostala na prvé priečky hitparád. Malú platňu s piesňou Careless Whisper si v čase vydania kúpilo okolo šesť miliónov fanúšikov na celom svete.

  
I Knew You Were Waiting (GM + Aretha Franklin, 1987)  

Duet s Arethou Franklin sa vyšplhal na prvé priečky rebríčkov v USA i v Británii. Jeden z prvých post-Wham! singlov George Michaela. Nahrávka získala aj Grammy. George si piesňou splnil sen spolupracovať s jednou z jeho obľúbených speváčok.

Videoklip rozpráva príbeh, ktorý si môže každý vysvetľovať po svojom. George Michael bol povestný kontroverznými prvkami v jeho tvorbe. Či je kontroverzný aj tento klip, alebo až ten nasledujúci, necháme na vás. 

   
I Want Your Sex (George Michael, 1987)  

Pilotný singel z debutového sólového albumu Faith (1987) sa objavil aj vo filme Policajt z Beverly Hills 2. Mierne škandalózny klip zabezpečil nahrávke publicitu.

Hoci je to jeden z najväčších hitov speváka, George Michael naň zanevrel a vyradil ho z koncertného repertoáru po skončení turné k spomínanému albumu Faith. Neobjavil sa ani na retrospektíve Twenty Five (2006) k dvadsiatemu výročiu sólovej kariéry. S jednou časťou piesne I Want Your Sex - pozostávala z troch - mala v čase vydania problém britská verejnoprávna BBC a dala jej stopku vo vysielaní.   

   
Faith (George Michael, 1987)

Titulná pesnička prvého sólového albumu bola druhým zo šiestich singlov k nemu. Kritika album hodnotila pozitívne. Singel Faith v USA bodoval nadpriemerne, okrem toho, že debutoval na 54. mieste sa na prvú priečku prepracoval za šesť týždňov. Prvýkrát 12. decembra 1987. Štatistiky za rok 1988 hovoria, že singel Faith patril medzi najlepšie predávajúce sa single v danom roku.


Freedom! 90 (George Michael, 1990)

Aj túto pieseň napísal samotný spevák. Číslo za výkričníkom ju malo odlíšiť od hitu Freedom skupiny Wham! z ich albumu Make It Big (1984).

Tretí singel z Michaelovho albumu Listen Without Prejudice Vol. 1 (1990) bol zaujímavý textom, v ktorom spevák odkazuje na predchádzajúce úspechy so skupinou Wham!. Zároveň hovorí, že sa zmenil a niektoré veci v šoubiznise vníma cynickejšie.

Podtón rebélie mal súvisiaci videoklip, v ktorom sa George Michael odmietol objaviť. Miesto neho mu dominujú supermodelky Linda Evangelista, Cindy Crawford, Christy Turlington, Naomi Campbell, Tatjana Patitz a model John Pearson. Na tú dobu nezvyklý počin. Úspech však priniesol.


Don't Let The Sun Go Down On Me (GM + Elton John, 1991)  

Pieseň Eltona Johna bola hitom v polovici 70. rokov. Prvýkrát si ju George Michael zaspieval na benefičnom podujatí Live Aid v roku 1985, na klavíri ho sprevádzal samotný autor. O šesť rokov neskôr ho zavolal na svoj koncert vo Wembley. Pre vypredaný štadión bola predtým neavizovaná prítomnosť Eltona Johna doslova bombou. A na náhrávke je to aj počuť.

Singel s touto nahrávkou duetu bodoval na oboch stranách Atlantiku i kanálu La Manche. George Michael sa vzdal peňazí za predaj singla v prospech desiatich charitatívnych organizácií venujúcich sa vzdelávaniu, opusteným deťom a postihnutým na AIDS.

   
Somebody To Love (GM + Queen, 1993)  

Tento hit skupiny Queen bol tiež súčasťou pamätného megakoncertu na počesť Freddieho Mercuryho vo Wembley. Uskutočnil sa počas veľkonočného pondelka 1992 . O rok neskôr bodovala nahrávka v hitparádach. V súvislosti s touto spoluprácou sa objavili úvahy o tom, že by George Michael mohol v skupine Queen hosťovať a plnohodnotne zastúpiť zosnulého Freddieho.

Skupina nakoniec siahla po iných spevákoch. Adam Lambert a Paul Rodgers boli tí, s ktorými zvyšok skupiny Queen absolvoval sériu koncertných vystúpení po celom svete.  

   
Killer / Papa Was A Rollin' Stone (George Michael, 1993)  

Pieseň, ktorú napísal producent Adamski spolu so spevákom Sealom bodovala v podaní Adamskeho v roku 1990. George Michael ju zaspieval na jednom koncerte o rok neskôr. Killer v spojení s inou prevzatou skladbou - Papa Was A Rollin Stone - vyšiel ako singel v roku 1993. Remix znamenal pre Georgea Michaela ďalší hitparádový a komerčný úspech.  

Samotná pieseň Killer priniesla popularitu ako interpretom aj obom autorom. Po Adamskom s ňou bodoval aj Seal. Svoju verziu vydal rok po Adamskom približne v čase, kedy ju do repertoáru zaradil George Michael.  

   
Fastlove (George Michael, 1996)  

Posledný No. 1 speváka v Británii. Nahrávka bodovala na prvých priečkach aj v Španielsku a Austrálii. Pieseň kritika ocenila rovnako ako fanúšikovia. Tí sa postarali aj o to, že napriek roku vydania patrí pieseň Fastlove medzi sedem najsťahovanejších nahrávok speváka. Pred 20 rokmi bol digitálny predaj hudby ešte v plienkach...  

V Spojených štátoch sa George Michael s piesňou prepracoval do prvej desiatky rebríčka Billboard Hot 100. Pripomeňme si, ako pieseň znela počas spevákovho turné v roku 2008.  

   
Outside (George Michael, 1998)

Prichytila vás policajná volavka pri sexe s iným mužom na verejných záchodoch? Oblečte sa v najnovšom klipe za policajta a minimálne dvoch z nich sa nechajte v jeho závere bozkávať! A dajte priestor aj dvom pornoherečkám... V úplnom závere odkážte na Ježiša, pretože nás spasí všetkých. Všetkých!

Ikonický videoklip k sviežej funky piesni nasledoval po tom, ako musel za asistencie americkej polície George Michael priznať svoju homosexualitu. Dráždivý klip vyvolal škandál, napriek tomu patrí nahrávka Outside do zlatej kolekcie konca 20. storočia. Bola singlom k výberovke najväčších hitov Ladies & Gentlemen: The Best of George Michael (1998). Singlu sa darilo, výberovka sa tiež predávala výborne.


Rok 2017 mal priniesť nové projekty, jeden je už dokončený

Počas 30 rokov sólovej kariéry vydal George Michael 40 singlov a 5 štúdiových albumov. Ten šiesty mal začať pripravovať v roku 2017. Na odovzdávaní cien BBC Music Awards o tom informoval 12. decembra producent Naughty Boy. Ako by nový George Michael znel v spolupráci s ním sa už ale asi nikdy nedozvieme...

Na rok 2017 mal veľké plány. Okrem spomínaného nového albumu avizoval uvedenie dokumentárneho filmu Freedom a reedíciu albumu Listen Without Prejudice (1990), ktorá mala byť súčasťou kampane k uvedeniu filmového dokumentu obsahujúceho aj doteraz nezverejenné obrazové a zvukové materiály.

Reakcie osobností na smrť speváka:

Na úmrtie Georgea Michaela reagovalo prostredníctvom sociálnych sietí množstvo osobností. Agentúra SITA priniesla výber z nich.

"Mám zlomené srdce zo straty môjho milovaného priateľa Yoga. Ja, jeho milovaní, jeho priatelia, svet hudby, svet všeobecne. Navždy ťa budeme milovať," napísal Michaelov niekdajší kolega Andrew Ridgeley z už nefungujúcej skupiny Wham!.

"Som v hlbokom šoku. Stratil som milovaného priateľa - najmilšiu, najštedrejšiu dušu a geniálneho umelca. Moje srdce je s jeho rodinou a všetkými jeho fanúšikmi," napísal hudobník Elton John k ich spoločnej fotografii na službách Twitter a Instagram.

"Zbohom, môj priateľ. Opustil nás ďalší úžasný umelec," speváčka Madonna

"Som absolútne zdevastovaný správou o strate Georgea Michaela. Bol naozaj geniálny talent, je to smutné, smutné, smutné," napísal frontman kapely ABC Martin Fry.

"2016 - strata ďalšej talentovanej duše. Všetka naša láska a sympatie smerujú k rodine Georgea Michaela," uviedli členovia formácie Duran Duran

"George? George Michael? Nie, to nie. Je to viac ako smutné. RIP George Michael," napísal Brian May z kapely Queen

"Och, nie. George Michael RIP," hudobník a producent Gary Numan.

"Môj Bože. George Michael nie! Nie, nie, nie, nie, nie! Tento rok sme stratili veľa krásnych osobností. RIP. Budeš nám neuveriteľne chýbať," speváčka LeAnn Rimes. 

"Práve som sa dopočula o smrti môjho priateľa Georgea Michaela. Bol to taký geniálny talent. Som taká smutná," moderátorka Ellen DeGeneres.
 
"Miloval som Georgea Michaela tak dlho, ako si len dokážem pamätať. Bol veľkou inšpiráciou. Vždy bol nadčasový," herec a moderátor James Corden.

"Sme smutné zo správ o smrti Georgea Michaela. Bol veľkou inšpiráciou," sesterské hudobné duo Tegan and Sara

Text: Peter Lehotský, SITA (reakcie osobností)
Foto: GeorgeMichael.com

Poznámka redakcie: Článok bol 27.12.2016 o 00:50 hod. aktualizovaný a doplnený o klipy Club Tropicana, Careless Whisper, Faith, Freedom! 90 a Outside. V tejto súvislosti bol upravený aj názov článku.  


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti