Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

VIDEO: Jessie J dobyla Čínu. Pozvali ju do speváckej šou a ona ju vyhrala

VIDEO: Jessie J dobyla Čínu. Pozvali ju do speváckej šou a ona ju vyhrala

28.04.2018 - 17:00 | Marek Majzon

Jessie J je tiež len človek, ktorý sa nie vždy rád vracia domov. Už niekoľko rokov verejne prepiera, ako nemá dostatok pozornosti a uznania na Britských ostrovoch. S týmto argumentom v batôžku sa vydala na skusy do Ameriky, no nakoniec sa "vylodila" v čínskej súťaži Singer. A vyhrala ju.


Notoricky známy "oplodňovák" od Whitney Houston a trojitá "girl power" - to je emocionálny koktejl, ktorý priniesol Jessie J víťazstvo v šiestej sérii čínskej reality show Singer. Autorka hitu Domino, ktorá bola sama v minulosti dvojnásobnou porotkyňou relácie The Voice vo Veľkej Británii, zinkasovala v diváckom hlasovaní 47,9 percent hlasov a s prehľadom porazila svojich čínskych súperov.


Súťaž etablovaných ázijských hviezd posunula na iný level

Zjednodušeným princípom azda najkomplikovanejšej speváckej súťaže na svete je, aby sa spomedzi siedmich už etablovaných umelcov našiel počas šiestich týždňov televízneho vysielania na čínskej Hunan TV jeden víťaz. Speváčka z mimoázijskej krajiny sa medzi účastníkmi objavila prvýkrát v histórii súťaže a hneď aj uspela.

Pravdepodobne jej k tomu pomohol nielen fakt, že je pre tamojšie publikum v porovnaní s domácimi hviezdami iná a "exotická". Za dobre mierenú "ranu medzi oči" možno považovať aj samotný výber piesní. V súťaži totiž spievala nielen globálne známe romantické megahity I Will Allways Love You a My Heart Will Go On, či Purple Rain od Princea, ale napríklad aj vlastné single DominoBang Bang (feat. Ariana Grande & Nicki Minaj).

Do poslednej menovanej skladby pritom umne zapojila aj domáce hviezdy. Na večne iritujúcu Grande sa zahrala Coco Lee (víťazka štvrtej série tej istej šou) a rapovú časť si osvojila KZ Tandingan (vypadla v treťom kole šiestej série).


Zo srdiečka

Ťažko tomu uveriť, no v západnom svete už pomerne dobre známa popová speváčka sa nesnažila dostať na jeden z najväčších a najrýchlejšie rastúcich hudobných trhov zámerne. "Vlani sa ma spýtali, či nechcem súťažiť v čínskej speváckej súťaži, vystupujúc popri najväčších etablovaných spevákoch a umelcoch v Ázii. Bola som prvou medzinárodnou umelkyňou, ktorá kedy takúto ponuku dostala. Už len to bola pocta," začala svoj otvorený list na Instagrame rodáčka z britského Essexu. Ako dôvod svojho rozhodnutia uviedla, že "miluje robiť neočakávané veci, miluje reprezentovať Veľkú Britániu a spieva na každom kroku".

Podľa rozhovoru pre americký magazine Women’s Health, ktorý cituje britský šoubiznisový portál Digital Spy, čerstvá dobyvateľka Číny nebola ešte v roku 2016 taká unesená zo svojej rodnej hrudy. Na otázku, čo si myslí o tom, že bola dvakrát nominovaná na BRIT Awards v kategórii Britská sólová umelkyňa (2012 a 2014, pozn. red.) a ani raz túto cenu nezískala, odpovedala, že je to smutné. Druhým dychom dodala, že na druhej strane Atlantiku "predstavuje pre poslucháčov jednu z najväčších speváčok svojej doby, a to sa jej páči".

Z tejto čírej lásky k Spojeným štátom americkým vznikol jej tretí album Sweet Talker (2014). Producentsky ho okrem iných zastrešili veľké esá populárnej hudby ako Max Martin alebo Diplo. Paradoxne sa s ním v hitparádach v Európe a USA dostala iba štyrikrát do TOP 10. Pre porovnanie, produkčne diétnejší debut Who You Are (2011) prenikol do TOP 10 až sedemkrát vrátane Austrálie a Nového Zélandu.

Pozrite si dokument o účasti Jessie J v čínskej šou:


Most medzi západnou a východnou popkultúrou?

V druhej línii vníma Jessica Ellen Cornish aj kultúrne posolstvo svojho čínskeho úspechu a vlastnú dôležitosť v ňom. "Bola to príležitosť spojiť mosty medzi dvomi kultúrami. Pre nich, aby videli západného vystupujúceho a počuli hudbu, akú ešte dovtedy nepočuli, a opačne... Najlepšie na tom bolo, keď ľudia (jej fanúšikovia v západných krajinách, pozn. red.) objavili túto súťaž. Rešpekt a láska, ktoré si obe kultúry prejavili, boli obrovské. Pohľad na padajúce zábrany a zmenu pravidiel urobil túto skúsenosť neuveriteľnou," zafilozofovala Britka. 

O tom, že naozaj ide o vysoko kvalitnú popovú speváčku, sa našinec môže presvedčiť na festivale Colours of Ostrava 2018. Speváčka pravdepodobne predvedie aj svoje najnovšie single Think About That, Not My Ex a Queen, ktoré sú predzvesťou jej štvrtej štúdiovej nahrávky R.O.S.E. Dátum jej vydania zatiaľ nebol zverejnený.


Autor: Marek Majzon
Foto: Hunan TV


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti