Priali im deväťdesiate roky, keď sladkými hitmi poplietli hlavy dievčatám a predali milióny albumov po celom svete. Slávne boybandy ako Backstreet Boys, Boyzone, súrodenecký Hanson alebo z našich končín Lunetic, žijú posledné roky z pocitu nostalgie, pričom, ak aj prinesú novú hudbu, je ťažké im uveriť ich úprimný tvorivý zámer.

Fenomén boybandov funguje už od 60. rokov. Dokonca aj o The Beatles v ranej ére sa hovorí ako o boybande, keďže dosiahli u ženského publika masívny úspech a dámy sa v ich spoločnosti menili na kričiace fanatičky dúfajúce, že si ich idol všimne.

Silná éra chlapčenských skupín však prišla v 90. rokoch. Vznikli Backstreet Boys, 'N Sync, Boyzone, Westlife či Hanson a dievčatá po celom svete verili, že môžu ich smutné osamelé životy plné sklamania - tak to naznačovali v textoch svojich piesní - zmeniť, že môžu byť ich prístavom lásky.

Mužom, ktorý stál za vznikom kapiel Backstreet Boys či 'N Sync, bol Lou Pearlman. Fascinoval ho úspech New Kids On The Block v 80. rokoch. Dal dokopy päť neznámych chlapcov Nicka Cartera, Briana Littrella, AJ McLeana, Howieho D.Kevina Richardsona a vznikli Backstreet Boys, pričom rovnakú schému použil aj pri vytváraní 'N Sync. Lou Pearlman bol neskôr, v roku 2008, odsúdený za zločiny spiknutia, prania špinavých peňazí, krivých výpovedí a ďalších podvodov prevažne finančného charakteru na 25 rokov vo väzení, kde pred dvomi rokmi zomrel.


Umelohmotná hudba s jasným zámerom

Boybandy často bývajú umelo poskladané podľa určitej schémy. V kapele sa nachádza tmavovlasý aj blonďák, rebel aj dobrák, a napokon aj taký, čo vie spievať. Kapely pritom často ani netvoria vlastné skladby. Len si ich nechávajú "ušiť na mieru" šikovnými autormi, ktorí dokážu využiť vzorec boybandového hitu - lovesong so silným spoločným refrénom, občas gospelový chorál a v texte nechať vždy kúsok pre každého člena kapely, aby boli sily vyrovnané.

Tento umelý svet hudby však nadobúda podivný rozmer, ak s rovnako vystavanou skladbou prídu nie chlapci, ktorým tieto pózy ich násťročné fanúšičky s nadšením veria, ale muži, otcovia rodín, štyridsiatnici. "Bejby, nelám mi moje srdce, pretože je to to jediné, čo mám," spievajú Backstreet Boys vo svojej novej skladbe Don’t Go Breaking My Heart, ktorou ohlasujú pripravovaný album.

Pieseň zaznamenala za 48 hodín päť miliónov prehratí na Youtube a "chlapci" sa stali jednotkou na iTunes vo viacerých krajinách. Členovia skupiny sú presvedčení, že sa im podarí osloviť aj nových poslucháčov. Pre porovnanie, ich prvé albumy sa predávali v desiatkách miliónov.


Slabé návraty, ale postačia

Backstreet Boys sa nikdy oficiálne nerozpadli, ale aj oni mali obdobie, keď sa členovia rozhodli, že sa chcú uberať vlastnou cestou, čo je asi najčastejšia rozchodová veta boybandov. Pokiaľ však nie ste Robbie Williams, ktorý opustil Take That, či Justin Timberlake z 'N Sync, je veľká pravdepodobnosť, že sa opäť vrátite k svojej pôvodnej kapele, kde je úspech zaručený, hoci ide len na zotrvačník.

Definitívne ukončili pôsobenie 'N Sync aj Westlife a fanúšikovia stále volajú po ich návrate na scénu. Backstreet Boys zbohom nikdy nepovedali. A rovnako ako aj Boyzone tento rok oslavujú štvrťstoročie na hudobnej scéne a aktuálne pripravujú nový materiál. Boyzone sľubujú, že v ich prípade pôjde o mestom ovplyvnené skladby ako náprotivok k ich obvyklým baladám a nebudú tam žiadne coververzie.

Veľký návrat pred pár dňami ohlásil aj najslávnejší český boyband Lunetic. Ten bude oslavovať 20 rokov na scéne na spomienkovom turné. V novembri sa tak predstaví aj v troch slovenských mestách - Bratislave, Prešove a Banskej Bystrici. Po rokoch to bude výnimočná príležitosť pre fanúšičky vidieť kapelu naživo v pôvodnej zostave. Bude to tiež skúška ohňom, ktorá preverí možnosti kapely a silu fanúšikovskej náklonnosti či pocitu nostalgie.


Produkt s dátumom spotreby

Slávne boybandy majú stále silnú fanúšikovskú základňu, hoci aktuálne úspechy sú len zlomkom toho, čo sa kapelám podarilo dosiahnuť v časoch najväčšej slávy. Ich uveriteľnosť rokmi klesá, predsalen počuť spievať štyridsiatnika slová hitu Get Down "Hej bejby, potrebujem dievča ako si ty, povedz mi, ak to tak cítiš tiež, žijem v sebaklame každú minútu, každú hodinu, moje srdce plače za tebou," je prinajmenšom zvláštne.

Boybandy sú hudobným produktom s istým dátumom spotreby, ktorý určuje vek ich fanúšičiek. Texty pesničiek sú jednoduché, jednoznačné a chýba im potrebná nadčasovosť na to, aby ich hudba mala význam aj po rokoch. V momente, keď sa tínedžerky zmenia na ženy, boyband im môže privodiť omamný pocit starých dobrých čias, srdce však nanovo nerozbúcha.


Autorka: Marína Valentovičová
Foto: Facebook.com/backstreetboys

Súvisiaci interpreti: Backstreet Boys, Lunetic