V týchto dňoch sa opäť vďaka hudobnej celebrite dostal do centra pozornosti šoubiznisového sveta kúsok ľudského tela. Po prsníkoch, bradavkách či ženských intímnych partiách (o ktorých Lana Del Rey spieva a Rihanna sa s nimi zhovára) sa do popredia dostalo pozadie. A nie hocijaké – vrtiace sa či, lepšie povedané, "twerkujúce".

Z tohtoročného udeľovania cien MTV Video Music Awards sa obecenstvo tak skoro nespamätá. Miley Cyrus – dievča na hranici dospelosti, ktoré vyrastalo vo svete Walta Disneyho – sa postarala o poriadnu "šou", keď sa pohybom, v Amerike známym ako twerking, obtierala o speváka Robina Thickeho. Tento nezabudnuteľný okamih okrem množstva pobúrených reakcií spustil aj lavínu ďalších medializovaných udalostí a z tanečného prvku typického pre afroamerickú komunitu sa stal hotový fenomén.  

Spisovné vrtenie zadkom

Slovo twerk vzniklo mutáciou, resp. spojením slov "twist" (názov rock'n'rollového tanečného štýlu charakteristického krútením panvy s pokrčenými kolenami a vystrčeným zadkom) a "jerk" (jedným z mnohých významov je triasť alebo šklbať sebou, pričom "jerk off" je zároveň slangový výraz pre mužskú masturbáciu). Ako naznačuje význam oboch slov, twerking označuje tanečný pohyb s nefalšovaným úmyslom sexuálne vábiť. Svoje korene má v hip-hopovej kultúre amerického New Orleans a prvá zmienka o ňom padla v texte skladby DJ Jubilee - Do The Jubilee All v roku 1993. Vekový rozdiel medzi Miley Cyrus a "twerkingom" je teda len jeden jediný rok.

Názorná ukážka, resp. lekcia twerkingu:


Britskí jazykovedci existenciu slova "twerking" postrehli už dávnejšie a jeho sústavné začleňovanie do každodenného života mladých ľudí mu aktuálne zabezpečilo spisovnosť  – po dlhšom sledovaní sa ho totiž rozhodli pridať do Oxfordského slovníka modernej angličtiny. Podobná situácia pritom nastala v 60. rokoch minulého storočia práve so spomínaným twistovaním.

"Ku koncu minulého roka získalo toto slovo toľko priestoru, že sme si ho pridali na zoznam nových slov, ktoré sa oplatí sledovať. Na jar tohto roka sme mali už dostatok dôkazov z relevantných zdrojov na to, aby sme zvážili jeho pridanie do slovníka," povedala pre britskú BBC Katherine Connor Martin, reprezentantka Oxfordských slovníkov. Možno práve vystúpenie Miley Cyrus na MTV VMA 2013, po ktorom výraz "twerking" zaplavil titulky svetových médií, bolo posledným impulzom pre uvedenie tohto čarovného slovíčka medzi širokú verejnosť.

Twerkujem, twerkuješ, twerkujeme!

Zavedenie nového spisovného slovíčka však nie je všetko. Náhla publicita "twerkingu" v podaní mladej popovej hviezdičky inšpirovala aj známeho producenta Dipla. Ten sa rozhodol, že sa vo svojom slote na Electric Zoo festivale v New Yorku tento víkend pokúsi vytvoriť svetový rekord "v najvyššom počte twerkujúcich ľudí v rovnakom čase". Na svojej Instagramovej stránke zverejnil video, v ktorom informuje o "love na zadky" a uviedol e-mailovú adresu twerk4diplo@gmail.com, na ktorú majú potenciálni "twerkeri" poslať video so svojím umením.

Akcia, ktorú pomenoval Twerk Wall, má (zrejme kvôli pokusu o zápis do Guinnessovej knihy) stanovené pravidlá. Prihlásení nemôžu mať menej rokov, ako je oficiálna hranica dospelosti v ich krajine, a tiež musia súhlasiť s tým, že ich videá budú použité na reklamné účely. Diplo sa pritom "fenoménu krútenia zadkov" venuje už dávnejšie - twerking sa objavuje pravidelne v jeho videoklipoch (najukážkovejším príkladom je Express Yourself) a na svojich vystúpeniach zvykne vyzývať dievčatá v publiku, aby sa prišli "prejaviť" na pódium. Aj v júli na trenčianskej Pohode si tak počas koncertu Diplovho projektu Major Lazer "zatwerkovali" slovenské devy, hoci o twerkingu možno v živote nepočuli.


Kto kritizuje koho?

Menej pozitívny vzťah má k twerkovaniu americká Rodičovská televízna rada. Tá otvorene kritizuje niekdajšiu hudobnú televíziu MTV za "pokračujúce zneužívanie sexuality mladých amerických dievčat vystúpeniami, ktoré zahŕňajú aj twerking", a pýtajú sa ako môže podľa televízie obscénny obraz niekdajšej detskej hviezdičky pôsobiť na dnešné 14-ročné dievčatá.

Iné zlé jazyky ohovárajú priamo speváčku, či už kvôli "rasistickému využívaniu americkej čiernej kultúry" a jej autentických tanečných pohybov, alebo aj ponižovaním černošiek "bubnovaním" na neprirodzene veľké ženské pozadie (viď video z VMA nižšie). Miley Cyrus si vypila kalich horkosti aj od feministiek, ktoré o jej deklarácii sexuality hovoria ako o zneužívaní feminizmu.

Nikto sa však neozval proti ženáčovi a oteckovi Robinovi Thickemu. Vanessa Blanchard z Las Vegas Guardian Express sa vyjadrila na speváčkinu obranu: "Nemala by byť nazývaná prostitútkou len preto, že si takýmto spôsobom vynucuje pozornosť. To, že je slávna a robí takéto veci, neznamená, že si to takto aj pýta... Miley Cyrus použila penovú ruku, ale Robin Thicke použil 20-ročnú speváčku."



PS: Ak Vás téma článku pobúrila a rozrušila, spomeňte si na Petra Nagya a jeho príspevok do svetového dedičstva ód na zadky. Možno zlepší náladu. A ak ani to nepomôže, pozrite si, ako na twerking reagujú americkí dôchodcovia.


Autor: Marek Majzon (zdroj: Nme.com, The Age, Pitchfork)
Foto: Charles Sykes/Invision/AP

Súvisiaci interpreti: Miley Cyrus