Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

Rocketman rozpráva nablýskaný príbeh Eltona Johna. Bližšie ho však nespoznáme

Rocketman rozpráva nablýskaný príbeh Eltona Johna. Bližšie ho však nespoznáme

30.05.2019 - 15:00 | Martina Slivková

Štýlová muzikálová cesta, fantastická rozprávka Eltona Johna či jukebox verzia slávneho hudobníka. To sú prívlastky médií o filme Rocketman, ktorý sa už premieta aj u nás. Jeho predlohou je život britskej megahviezdy, ak však pôjdete do kina, buďte pripravení na to, že hudobníka bližšie nespoznáte. No trblietavého chlapíka, ktorého publikum miluje, si užijete viac ako dosť.


Životopisy hudobných hviezd sú náročnou kategóriou. Sú to totiž ľudia, o ktorých už máme určité predstavy vďaka ich pesničkám, vystupovaniu, článkom či rozhovorom. V rozpore s pocitom, že ich dôverne poznáme, je situácia, kedy hrá slávneho, stále žijúceho hudobníka niekto iný. V prípade filmu Rocketman sa na túto neľahkú úlohu podujal 29-ročný britský herec Taron Egerton, známy z filmov Orol Eddie či Kingsman, ktorý presviedča diváka, že on je Elton John.

Sú filmy, kde sa predsudky podarilo prelomiť - ako napríklad v prípade životopisu Milesa Davisa Miles Ahead či filmu Straight Outta Compton o hip-hopovej legende N.W.A. Osobne by som však do tejto úspešnej kategórie Rocketmana nezaradila.

Dôvodom nie je herecký výkon hlavnej postavy -  Egertonova snaha podobať sa svojej predlohe vôbec nepôsobí silene a zdá sa, že mal na to prirodzenú predispozíciu, ktorá filmárom stačila a nemali potrebu hnať ho do extrému. V čom je ale film Rocketman zásadne odlišný, je žáner filmu, keďže tento filmový životopis je skôr fantasy muzikálom na motív skutočnej predlohy ako realisticky spracovaným životným príbehom.


Fantázia vs. realita

Rocketman pracuje s predstavami Eltona Johna, ktoré dotvárajú ako prepojenie s realitou práve jeho piesne, ale aj niektoré zásadné životné momenty. Napriek tomu divák niekedy zostáva v pomykove, čo je ešte fikcia a čo sa skutočne stalo. Navyše tvorcovia film natiahli na 121 minút, čo filmu neprospieva a zdá sa byť zdĺhavý, aj napriek celej tej skvelej šou plnej úžasných kostýmov.

Film otvára scéna, v ktorej Elton John prichádza v nápadnom oranžovom kostýme s krídlami na skupinovú terapiu. Začína rozprávať svoj príbeh a priznáva sa ku všetkým hriechom: že je závislý od alkoholu, kokaínu, sexu a má problém zvládať svoj hnev. Postupne sa dostáva až k detstvu, ktoré je kľúčom do jeho trinástej komnaty.

Otec s chladným vzťahom k svojmu synovi a nešťastná matka sa postarali Reginaldovi Dwightovi (vlastné meno Eltona Johna) o emočne turbulentné detstvo. Utiahnutý chlapec mal však obrovský hudobný talent a energiu zabávať ľudí. Túžil po uznaní a obdive. To sa mu napokon podarilo získať raketovou rýchlosťou, keď sa stretol s textárom Berniem Taupinom. Napísal slová jeho prvého veľkého hitu Your Song, ale aj k ďalším zásadným piesňam ako Candle In The Wind, I'm Still Standing, Sad Song či Believe. Práve Taupin bol pre speváka naozajstným priateľom, ktorý ho mal rád ako brata a ktorému mohol dôverovať.


Divoké 70. a 80. roky

Sláva však priniesla Eltonovi Johnovi aj falošných priateľov, drogy a bujarý život plný sexu. Spevák na filme úzko spolupracoval ako výkonný producent, a práve on rozhodol o tom, aby vo filme boli aj scény z divokých rokov jeho života bez odľahčenia. "Nechcel som film nabitý drogami a sexom, ale aj tak každý vie, že som mal dosť oboch v 70. a 80. rokoch, takže sa nezdalo, že by to malo zmysel robiť film, ktorý implicitne naznačoval, že po každom koncerte som sa ticho vrátil do svojej hotelovej izby len s pohárom teplého mlieka a v spoločnosti Gideonovej Biblie," uviedol Elton John pre CNN.

Vo filme pozorujeme zrod veľkej hviezdy s mimoriadnym talentom. Má ho ako spevák, klavirista, skladateľ ale i zabávač. Jeho koncerty sú známe obrovskou nablýskanou šou, ktorá je akýmsi make-upom na emotívne piesne. Rocketman tiež zobrazuje spevákove sklamania, úspech aj najväčšiu obavu, že nikdy nebude skutočne milovaný, či fakt, že keď bol na vrchole slávy a obklopený mnohými ľuďmi, cítil sa byť sám.

Napriek všetkému však snímke chýba hlbší ponor a obraz autentického umelca bez pozlátok. Hoci nás tvorcovia chcú presvedčiť, že nám ho ukázali, v tomto smere sa film bohužiaľ nesie na veľkej plytčine. Rocketman je filmom, ktorý môže diváka potešiť ako skvelý muzikál s obľúbeným soundtrackom, no rovnako ho môže aj sklamať, že mu neumožnil spoznať Reginalda Dwighta v koži Eltona Johna.


Autorka: Marína Valentovičová
Foto: Paramount Pictures


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti