Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

AMO na novom albume dokazujú, že majú o čom rapovať

AMO - Rok Nula

AMO 01.10.2013 - 16:40 | redakcia

Nový školský rok odštartoval na slovenskej hip-hopovej scéne konfliktom medzi Rytmusom a Rakbym, do ktorého sa následne zapojili aj ďalší rapperi. V rovnakom čase však vyšiel aj nový album AMO, ktorému sa tak bohužiaľ nedostalo toľko mediálnej pozornosti, koľko si nepochybne zaslúži. Opak a Moe totiž na svojom zatiaľ najvyzretejšom albume ukázali, že nedostatok kvalitných tém v ich prípade nehrozí.


AMO tento rok oslavujú desiate výročie pôsobenia na scéne, i keď v pozmenenej zostave. Viktor Hazard je už nejaký ten rok neaktívny, Opak a Moe však postupne zakomponovali do svojej tvorby živú kapelu. Čo sa ale nezmenilo, je skutočnosť, že AMO naďalej prinášajú hip-hop v kombinácii s inými žánrami, čo je na našej scéne stále málo vídaný jav (ak nerátame "diskorap"). Pestrú hudobnú zmes ponúkajú aj na svojej štvrtej štúdiovke, ktorá dostala názov Rok Nula.

Novinka obsahuje celkovo pätnásť stôp, z toho trinásť regulárnych skladieb plus inštrumentálne intro a outro. Oproti predchádzajúcim trom albumom je Rok Nula odlišný hneď v niekoľkých aspektoch. Prvým z nich je produkčná stránka, keďže Opak, doteraz hlavný beatmaker skupiny, na tejto nahrávke produkoval iba jedinú skladbu. Hlavné slovo mal tentokrát Marcel Vén, o zvyšok sa postarali Moe, Smart z DMS, Djei Gogo, Fatte a Damalistik.

Ďalej je to úplna absencia skitov a tiež minimálne množstvo hostí. Tí sú celkovo traja, konkrétne Strapo, Xindl X a Juraj Benetin z kapely Korben Dallas. Strapo svojou slohou v Sa smejem znova potvrdil, že patrí k najmenej doceňovaným rapperom na našej scéne. Spojenie AMO a Xindl X možno pôsobí na papieri trochu zvláštne, v praxi však znie veľmi dobre. Výsledkom ich spolupráce je uvedomelá a v dnešnej dobe veľmi aktuálna skladba o politike s výstižným názvom Kauza: Tunel. Juraj Benetin po vlaňajšej dvojnásobnej účasti na Vecovom Stereo Farbo Slepo tentoraz svojím spevom doplnil singel Femme Fatale, ktorý sa už čoskoro dočká aj videoklipu.


Stále pozitívne, no omnoho vážnejšie

Hlavným rozdielom tohto albumu oproti jeho trom predchodcom je však jeho celkový feeling. Rok Nula znie omnoho vyspelejšie, obsahuje oveľa viac vážnejších tém na hlbšie zamyslenie a naopak - žiaden typický letný hit. Jedinými odľahčenými skladbami sú tak Doma a spomínaná Sa smejem. Moe a Opak síce zostávajú naďalej pozitívne naladení, z ich prejavu je však cítiť vyzretosť a zmeny, ktorými si prešli v súkromnom živote. Najlepšie to ilustruje silná záverečná skladba Ďalej, v ktorej sa venujú téme rodiny a otcovstva.

AMO odštartovali novú etapu svojho pôsobenia na scéne viac než presvedčivo. Ako bolo spomenuté už v úvode, vydanie ich novinky zatienili iné udalosti, to však nič nemení na fakte, že Rok Nula stojí určite za vypočutie a nie iba jedno. Ak ste ho teda ešte stále nepočuli, mali by ste tak čo najskôr spraviť - v plnej dĺžke je dostupný na Youtube.

Ak sa Vám zapáči, CD si môžete zakúpiť napríklad na turné, ktoré štartuje už 4. októbra. V rámci neho sa uskutoční aj krst albumu, konkrétne sa tak stane 11. októbra v bratislavskom Majestic Music Clube (MMC), kde sa spolu s AMO predstavia aj hostia Moja Reč, Strapo, Emonoizboyz a Šorty. Vstupenky na koncert sú k dispozícii na stránke Predpredaj.sk.


Tracklist albumu AMO - Rok Nula:

1. Intro
2. Rok Nula
3. Viac ako 5
4. Doma
5. Supy
6. Sa smejem f. Strapo
7. Zlaté časy
8. Neskoro
9. Dík
10. Krástne klamstvá
11. Femme fatale f. Juraj Benetin
12. Kauza: Tunel f. Xindl X
13. Ďalej
14. Outro

Autor: Miguel Mitchél
Foto: David Virgala


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti