Tvorbu Mira Jaroša už dlhodobo poslucháči automaticky delia do dvoch kategórií – pesničky pre deti a tvorba pre dospelé publikum. Miro Jaroš to však už cíti inak a tomuto kategorizovaniu je, zdá sa, koniec. Prichádza s čerstvým albumom Disko, ktorý je určený pre celé rodiny.

Oficiálne sa stále bavíme o albume pre deti, ale cieľovou skupinou sú aj ich rodičia a starí rodičia. Nielen preto, že sa o nich na albume naozaj spieva, ale predovšetkým kvôli inšpirácii hitmi z 90. rokov, ktoré ich vrátia do čias mladosti či detstva. Miro Jaroš vo viacerých skladbách na toto obdobie odkazuje aj samplami známych zvukov a melódií, konkrétne z hitu Šrouby do hlavy kapely Lucie a zo zvučiek rozprávky Pa a Pi alebo Pozor, zákruta.

Song Radšej knihu nás asi viacerých na tematickej úrovni vráti k milovanému Mirovi Žbirkovi a jeho skladbe Kúp mi knihu. Jaroš na albume čerpá nápady z minulosti bez toho, že by sa snažil zakrývať ich pôvod. Sú na albume zámerne a majú potešiť rodičov kúskom nostalgie, vďaka ktorej sa budú zabávať spolu s deťmi. Lebo, rodičia, povedzme si pravdu, poznáme aj také pesničky určené deťom, pri ktorých máme chuť dať ich deťom na slúchadlá, aby sme sa im mohli vyhnúť, alebo im dokonca úplne zatajiť ich existenciu.

Odkazov pre rodičov je tentokrát na albume pomerne veľa, preto už môže Miro hovoriť o rodinnom albume, hoci mal podporu na tejto strane publika vždy. Najmä u mamičiek a babičiek, ktoré mu vďačili za radosť v tváričkách svojich detí a vnúčat, ktorú tam našli vždy, keď im pustili obľúbené pesničky speváka v žltej košeli s červeným motýlikom. S Diskom teraz prináša nielen vynovený odev, ale aj nové témy.

Už nie si balón, tancuj a daj si zmrzlinu od Rytmusa

Pesnička Tancuj tvorí ten pomyselný predel medzi predchádzajúcim smerovaním a miestom, kde sa chce Jaroš nachádzať ako autor dnes. V texte deťom spieva o tom, že už nie sú balón, dokonca už majú aj čisté rúčky a upratané hračky a teraz je čas tancovať a zabávať sa. Od tém pre maličkých škôlkarov sa posunul k publiku o čosi staršiemu. V nových pesničkách sa už číta (Radšej knihu), pestuje vzťah k prírode (Tarzan), spoznáva recept na pizzu (Pizza Dance), učí sa, ako sa správať na výlete (Pozor, zákruta), zdôrazňuje dôležitosť priateľstva (Šampión) a oceňuje sa nepretržitá a tak samozrejmá starostlivosť mamy a otca (Supermama vs. Supertata).

No a popri tom všetkom sa, samozrejme, hlavne veľa tancuje a líže zmrzlina s Rytmusom, ktorého po boku Mira Jaroša nikto nečakal, no úspech a chytľavosť skladby nemožno poprieť. Ako ujo zmrzlinár účinkuje aj vo videoklipe, v ktorom poúča malého chlapca o vhodnom množstve skonzumovanej zmrzliny. Svoju časť textu si Rytmus napísal sám. Zvyšok pochádza z Mirovho pera, ktorému čísla na Youtube jasne ukazujú, že nevšedná spolupráca si našla svojich poslucháčov. Dva mesiace od zverejnenia, má videoklip viac ako dva milióny videní.

Najkrajším momentom pre dospelé publikum bude pesnička Stačí malý úsmev. V nej spoznávame myšlienky iba 12-ročného Mira Jaroša. Práve v tomto veku totiž napísal svoju prvotinu, ktorá dlho čakala odložená v šuflíku. Miro po nej siahol v období, v ktorom cíti, že práve jej posolstvo je dôležité si pripomínať. Hoci sa z pôvodného textu nakoniec rozhodol použiť iba refrén a slohy boli napísané nanovo, pekná myšlienka zostala – rozhodnutie venovať niekomu úsmev mu môže zmeniť svet.

Pestrofarebné šuštiakové súpravy

Nech mi Miro odpustí, ale pri pohľade na obal albumu nemôžem z hlavy dostať Chiki Liki Tu-a, ktorí si v pesničke Monte Carlo (v šušťakoch) tiež uleteli na tomto módnom (ne)vkuse 90. rokov. Ale kto ich nemal, že? Niekto len preto, že ho do toho rodičia navliekli aj nasilu, iní ich milovali natoľko, že si ich dobrovoľne obliekajú aj teraz a s veľkou radosťou. Hádajte, kam patrí Miro?

Bez irónie. Toto je ten "aha" moment, ktorý napovie, že toto je presne ono. To, čo mu sedí a pri čom môžu zavrieť ústa všetci tí, ktorí spochybňujú jeho dôvody robiť pesničky pre deti. Spomínate si na jeho farebné vlasy v SuperStar, záľuby vo farebných kostýmoch, ktorým málokto rozumel a inklináciu k hitom práve z éry 90. rokov? Je to jednoducho v ňom a na novom albume si to nikým a ničím nenechal vziať a vychutnal si to naplno a po svojom.

Podstata celého albumu Disko sa ukrýva priamo v jeho titulnej skladbe. Spolu s deťmi zo speváckeho zboru v nej autor spieva o tom, že tancujú pre radosť. Jeho pestrofarebné piesne majú priniesť predovšetkým radosť, smiech a zábavu s najbližšími s prvkami posolstiev, ktoré deti učia hodnotám. Žáner, ktorý Miro tomuto albumu vybral, mu dovoľuje pohrať sa s dynamikou a rytmom pesničiek a vniesť do nich, spolu s producentom Vladom "Randym" Gnepom, v spolupráci s Marekom Dankom (Mark Dann) a Robertom Burianom, veselosť, ktorú rodiny s malými deťúrencami ocenia.

Audiokazetu s albumom Disko už dnes asi nezoženiete, pretože limitovaný náklad v počte 50 kusov zmizol z pultov ako tá osviežujúca zmrzlina, ktorú "líže celá rodina". Fanúšikovia Mira Jaroša pochopili kreatívny zámer svojho obľúbenca – MC kazety sú milým zberateľským kúskom, ktorý si síce s veľkou pravdepodobnosťou nebudú mať kde pustiť, ale k retro téme celého albumu sa nesmierne hodí. No a pre ostatných je k dispozícii na digitálnych platformách, klasickom CD nosiči a na vinyle. Zopár kúskov má na sklade určite aj Ježiško.

Nová nahrávka má iba pár dní a Miro Jaroš už má odpoveď na to, či sa rodinný album stretne s porozumením. Početné komentáre rodičov a starých rodičov na sociálnych sieťach speváka jasne ukazujú, že Disko hrá v mnohých rodinách a prináša do nich radosť a spoločné chvíle naplnené smiechom, tancom a rodinnou pohodou. Chytľavé, zábavné aj poučné pesničky v nejednej rodine znesú aj viac opakovaní. Misia splnená.

Miro Jaroš – Disko
(Galgan Music, 2023)

 1. Disko
 2. Zmrzlina
 3. Supermama vs Supertato
 4. Pizza Dance
 5. Tarzan
 6. Je tu leto
 7. Máme párty
 8. Tancuj
 9. Pozor, zákruta
 10. Stačí malý úsmev
 11. Šampión
 12. Radšej knihu
 13. Daj mu
 14. Hľadáme
 15. Kozmonaut


Autorka: Miroslava Rabčanová