Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Bonobo nahral album inšpirovaný migráciou, v hudbe mieša zvuky z celého sveta

Bonobo - Migration

Bonobo - Migration 09.02.2017 - 09:00 | Matej Kráľ

Pôvodom britský dídžej, skladateľ, basgitarista a producent Simon Green alias Bonobo je jedným z najzaujímavejších zjavov na elektronickej scéne. Na novom albume mieša žánre s jedinečnou inštrumentálnou pestrosťou a s orientálnym nádychom, ktorý v jeho tvorbe doposiaľ tak výrazne počuť nebolo. Keď k tomu prirátame vyšperkované spolupráce, pokojne možno hovoriť o vrchole jeho tvorby.


Nahrávka s názvom Migration pozostávajúca z 13 skladieb je od roku 2000 v poradí šiestou Bonobovou štúdiovkou a podľa neho samotného ide o jeho najviac sofistikované a prepracované dielo. Už predchádzajúci album The North Borders zaznamenal v rámci Európy mimoriadny úspech, novinka však posúva zástupcu prestížnej značky Ninja Tune ešte ďalej a podľa umiestnení v rebríčkoch je už teraz jeho najúspešnejšou štúdiovkou v kariére.

Hudobné nástroje ako z iných dimenzií

Bonobo je architektom pozvoľna sa rozvíjajúcej dynamiky, lámač beatov a majster zvratov. Len výnimočne spolupracuje so všeobecne známymi interpretmi, no o to zaujímavejšie a prekvapivejšie jeho prevažne vokálne spolupráce sú. Svoje nápady transformoval aj vďaka kolaborácii s Rhye hneď v druhej skladbe Break Apart o túžbe, ktorá elektrizuje emóciami, a okrem iného v nej možno počuť aj zvuky citár, slákov a post-klasicky znejúceho klavíra.


Album obsahuje prevažne inštrumentálne skladby, napr. osemminútovú Outlier. Striedajú sa v nej syntetizátorové, vibrafónové aj gitarové linky pretkané beatom, ktorý sa na konci stráca, a v tichu necháva poslucháča čakať na nasledujúcu skladbu. Spev by sme zbytočne hľadali aj v úvodnej, postupne zrýchľujúcej prevažne klavírnej skladbe Migration.

Orientálne znejúca doprovdná vokálna zmes nás naopak víta na začiatku pesničky Grains, ktorá končí u Bonoba charakteristickým lámavým beatom. Na výraznejšiu gitarovú linku spolu so slákovými a klavírnymi partmi zase narazíme v Second Sun. Pre britský denník The Guardian Bonobo priznal, že k námetom ho inšpirovali najmä jeho cesty po svete, pri ktorých sa sústredil na potenciál jednotlivých nástrojov, napríklad rôznych druhov lesných rohov či harfu a spomínané citary.

Chet Faker aj rituálna hudba z afrických diaľok

Záujem vzbudila tiež fanúšikmi očakávaná spolupráca s austrálskym spevákom a pesničkárom Nickom Murphym, viac známym pod bývalým pseudonymom Chet Faker. Spoločná skladba No Reason postavená na výraznom Fakerovom speve a syntetizátorovej linke prechádza plynulo z pomalého downtempa až do disco či techno beatu, na konci ju sprevádzajú aj značne gradujúce ťahavé elektronické tóny. Výnimočným počinom je aj videoklip (réžia: Oscar Hudson), ktorý pracuje s meniacou sa perspektívou na prvý pohľad rovnako vyzerajúcej, no stále sa zmenšujúcej miestnosti.


Originálny vizuál sprevádza aj skladbu Kerala, ktorá vyšla ešte pred vydaním albumu ako prvá ukážka novej Bonobovej tvorby. Nádherná skladba je jedným z vrcholov Bonobovej hudobnej alchýmie, spája sa v nej podmanivý zvuk harfy, vyšperkovaný beat a vysamplovaný vokál so silným R&B feelingom patriaci speváčke Brandy. Tažko povedať, či má názov skladby niečo spoločné so štátom Kerala v juhozápadnej Indii, no nie je vylúčené, že Bonobo bol pátrať po hudobných vplyvoch aj tam.

Prírodný a výrazný éterický zvuk má aj newyorské zoskupenie Innow Gnawa, ktoré zhudobňuje a necháva sa inšpirovať hudbou marockých rituálnych tancov a černošskou tradičnou kultúrou. Spoluprácu s týmto telesom môžete počuť v skladbe s exotickým názvom Bambro Boyo Ganda.

Bonobo počas svojej kariéry prešiel z klubových scén až na pódiá veľkých festivalov a od dídžejských setov k početným živým zoskupeniam, s akým sme ho mali možnosť zažiť aj na Pohode 2013, kde odohral nezabudnuteľný koncert. Dnes je už úplne jasné, že sa tento umelec definitívne zbavil nálepky "little Amon Tobin" a prináša hudbu absolútne charakteristickú pre neho samého. So zvukom celého sveta, s nenapodobiteľným feelingom a nesmiernou dávkou pozitívnej energie. 


Bonobo - Migration
(2017, Ninja Tune)

1. Migration
2. Break Apart (feat. Rhye)
3. Outlier
4. Grains
5. Second Sun
6. Surface (feat. Nicole Miglis)
7. Bambro Koyo Ganda (feat. Innov Gnawa)
8. Kerala
9. Ontario
10. No Reason (feat. Nick Murphy)
11. 7th Sevens
12. FiguresAutor: Matej Kráľ
Foto: Facebook.com/bonoboofficial


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti