Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Zuzana Mojžišová a jej ethno jazz: Ohromne silný unikát

Zuzana Mojžišová - Puščaňa

12.12.2019 - 15:00 | Marek Danko

Hudobníčka, moderátorka, fanúšička ľudovej hudby. V porovnaní s minulosťou má viac skúseností, nechýba jej ani entuziazmus, typický pre staršiu tvorbu.S tou novinku spája aj zástup známych muzikantov, ktorí na jej novú platňu neváhali prispieť. Vo víre jesenných noviniek ide o nenápadný návrat, no o to väčšie a milšie prekvapenie, a zároveň potvrdenie, že Zuzana Mojžišová zostáva v slovenskej world music veľkým pojmom.


Začiatkom 21. storočia zapôsobilo jej chápanie a poňatie slovenskej folklórnej hudby ako zjavenie. Bolo to niečo čerstvé, takmer nové a nepočuté. Úzky okruh ľudí, ktorým bola jej hudba určená, zarážala najmä originalita mladej nadšenkyne. Kým prvé dve platne, hoci vynikajúce, sa ešte pridŕžali tradičnejších riešení, tá tretia s názvom Pyramída (2004) bola odvážnym, inovatívnym a progresívnym počinom, stierajúcim hranice medzi folklórom, rockom, jazzom a world music.

Aranžérske inotaje

Zuzana Mojžišová vtedy nabrala nevídaný rozlet. O to viac prekvapilo, keď sa po svojom najlepšom albume rozhodla aktívnu muzikantskú kariéru zastaviť. Svoj podiel na tom mali odlišné priority a aktivity, ktoré fanúšikovia plne akceptovali, no zároveň tajne dúfali, že sa Zuzana v nahrávacom štúdiu ešte niekedy objaví. Sny sa stali realitou a po 15 rokoch odmlky je hudobníčka späť a navyše s albumom, ktorý akoby nadväzoval presne v bode, kde spomínaná trojka skončila.

Zuzana Mojžišová, 2019Zuzana Mojžišová (foto: Marta Földešová)

Entuziazmus zostáva, nechýbajú ani nové kvalitné nápady, navyše pribudli skúsenosti, zlepšili sa nahrávacie možnosti a výkony muzikantov sú opäť špičkové. Čo viac si môže priaznivec fúzie ethno-jazz-rocku želať? Zuzanin štvrtý album Puščaňa navyše prišiel v ideálnom čase a má všetky atribúty potrebné k tomu, aby vynahradil fanúšikom prvotiny Kataríny Málikovej prípadné sklamanie z jej odklonu od folklórnych inšpirácií na nedávno vydanej druhej platni (mimo subjektívnych preferencií však na sklamanie nie je dôvod - Postalgia je síce prekvapivým, no nemenej výrazným a úspešným nasledovníkom Pustvopolu).

Pri tomto prirovnaní ale treba dodať, že kým o generáciu mladšia Máliková sa ani na debute nevyhýbala elektronike, Mojžišová, akokoľvek je na novinke progresívna, si vystačí s tradičnými hudobnými nástrojmi. V podstate si stačí vypočuť hneď prvú, osem minút trvajúcu titulnú kompozíciu a hneď viete, že je vymaľované. Takto nejako by sa to podľa mňa malo robiť. Čerpať z našich koreňov, inštrumentálne strhnúť, očariť neohratými melódiami, prekonať aranžérsku rutinu, ohúriť nezameniteľnou atmosférou. Z tejto skupiny sú najsilnejšou zbraňou aranžmány. Nečakané, nepredvídateľné, rytmicky nepravidelné, absolútne prepracované.


Mali sme dosť príležitostí okúsiť folklór netradične, no v Zuzaninom podaní je to aspoň pre mňa čosi unikátne. Je to niečo, čo osobne radím na úplný vrchol slovenskej world music. Veľký podiel na tom má autorkin cit pre výber pôvodného materiálu a jeho nenapodobiteľné spracovanie. Vo väčšine prípadov ide o ľudové skladby, ktoré sú bežným ľuďom málo známe. Texty sa hemžia inotajmi a výrazmi z rôznych dialektov, s ktorými by mal zrejme problém i erudovaný etnograf. Silnou stránkou albumu je Mojžišovej spevácky prejav - civilný, mierny, no pritom nesmierne angažovaný a expresívny. Jej hlas má schopnosť zovrieť srdce veľmi pevne. 

Ozajstná superkapela 

Čo sa týka autorstva hudby, desať zárezov má na konte samotná Zuzana Mojžišová, pričom z jej typického rukopisu vyčnievajú iba "veselo-jednoduchšie" Priadky. Zvyšok je nedostižné majstrovstvo - okrem titulnej piesne exceluje najmä kusmi A na Jana, Borovička, Usňiže mi, usňi, či Tam ma, Bože). Bonusy PlačkaSpikajže mi, spikaj skomponoval gitarista Andrej Šeban a jeden titul pridal huslista Stano Palúch (Stručki). Obzvlášť bonusy z konceptu platne hudobne vybočujú, ale keďže sú len na digitálnej verzii, až tak to nevadí.


Hoci albumy Pyramída a Puščaňa delí 15 rokov, množstvo ľudí z minulosti so Zuzanou spolupracuje aj dnes. Okrem dvoch spomenutých ide predovšetkým o Oskara Rózsu, Martina Valihoru a Rasťa Andrisa. Dovolím si tvrdiť, že toto trio je pre Mojžišovú nenahraditeľné, či už po rytmickej (Valihorove činely sú lahôdkovo neodolateľné) alebo atmosférickej stránke (bez Andrisových tradičných dychových nástrojoch by album neznel tak podmanivo a tajomne). A Oskar ako ostrieľaný producent drží celý ten kolotoč nálad, zmien a kotrmelcov s prehľadom pokope.

Patrí sa však zmieniť aj zvyšok osadenstva. Avantgardné trúbkové výpady má na svedomí Oskar Török, výborne sa prezentuje cimbalista Marcel Comendant, niektoré bicie party nahral Marián Slávka, počuť i klavírneho virtuóza Mikiho Skutu či Dana Špinera s akordeónom. Okrem hlasu hlavnej protagonistky znejú na albume aj ďalšie ženské vokály, ktoré naspievali Dominika Hromníková, Dana Sihelská, Ivana Bohdalová, Paulína Michaleje, Kristína MalinováPetra Vraňáková.

Aj vzhľadom na početné obsadenie je obdivuhodné, aká je celá nahrávka súdržná a vyvážená. Z jej počúvania je zjavné, že pri tvorbe a nahrávaní albumu sa stretli skutoční profesionáli, pre ktorých bol výsledok na prvom mieste a ktorí spolu vytvorili výnimočnú slovenskú superkapelu. (Naživo sa o tom budete môcť presvedčiť už v sobotu 14. decembra na krste v bratislavskom MMC.)


Keďže rok 2020 je už začiatkom nového desaťročia, Zuzana Mojžišová sa v mojom subjektívnom bilancovaní stihla na poslednú chvíľu postarať o comeback dekády a zároveň i slovenský album roka. Nahrala totiž niečo, v čo už pravdepodobne nedúfal ani najväčší optimista z radov jej fanúšikov. Puščaňa je zhmotneným snom, ktorý u nás v podstate nemá konkurenciu. Je ťažké ho presne žánrovo zaradiť, ide totiž o absolútny unikát a geniálnu, rýdzo slovenskú hudbu. Viac niet čo dodať, toto musíte počuť a obdivovať. No všetkého s mierou a rozvahou, teda presne tak, ako je to nadávkované v podaní tejto skutočnej pani umelkyne.

Zuzana Mojžišová - Puščaňa
(go2stage, 2019)

1. Puščaňa
2. Borovička
3. Žitečko
4. Mariška
5. A na Jana
6. Zabili Jaňíka
7. Tam ma, Bože
8. Šijeme
9. Stručki
10. Priadky
11. Usňiže mi, usňi

Bonusy (iba na digitálnej verzii):

12. Plačka
13. Spikajže mi, spikaj

Vypočujte si celý album na Deezeri:Autor: Marek Danko
Foto: archív speváčky


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti