Koniec jednej lásky. Nesmrteľný zdroj inšpirácie, ktorý dal život novému albumu. Jeho pilotný singel, vydaný v deň narodenín bývalého manžela, bol pre fanúšikov skvelou návnadou. Ponúkol kúsok bulvárneho smradu v kombinácii s introspektívnymi myšlienkami speváčky, zabalené do príťažlivej hudobnej produkcie, vyvolávajúcej nutkavú nedočkavosť prameniacu z toho, čo prinesie zvyšok albumu.

Rozvod je nepochybne významnou a boľavou skúsenosťou. Ak je medializovaný tak, ako ten, ktorým si prechádzali Miley CyrusLiam Hemsworth, sú emócie ešte viac vystupňované. Fanúšikovia aj neprajníci živili túto tému dostatočne intenzívne a o (údajných) neverách slávneho herca nevedel iba ten, kto naozaj nechcel. Toto intímne podhubie bolo živnou pôdou pre nové skladby, od ktorých sa očakávali dve  základné línie  – zranená a zlomená Miley Cyrus alebo zranená a posilnená Miley Cyrus.

Po zverejnení singla Flowers, ktorý album otvára a jeho demo verzia je jeho bodkou, začínalo byť jasné, ktorým smerom sa bude ôsma nahrávka uberať. Nutkanie spoznať ďalšie skladby sa dostavilo prakticky okamžite. Naopak, samotná interpretka nedočkavo na reakcie poslucháčov čakať nemusela. Skladba sa strhujúcim spôsobom stala hitom a niekoľko týždňov nepretržite kraľovala americkému aj britskému singlovému rebríčku.

Pri spoznávaní ďalších skladieb už bolo zrejmé, že klasický porozchodový bôľ v nich nenájdeme. Prednosť dostala viera v samú seba, sebaláska a otvorenosť novým vzťahom. Tému rozvodu zachytíme len v nepatrných odkazoch, rozhodne sa však Miley Cyrus neutápa v sebaľútosti, naopak, zdá sa, že je s minulosťou vyrovnaná a prítomnosť víta s otvorenou náručou.

Je ako chameleón. Nemôžete sa nudiť

Rovnako vrúcne vítajú fanúšikovia jej nový album, ktorý poteší spleťou viacerých žánrov. Prím hrá príťažlivý rádiový pop, čo odhalil už singel Flowers, okúsite aj príchuť psychedélie, rocku či country a zamilujete si aj syntetizátory evokujúce 80. roky. A práve táto pestrosť, ktorá na prvý pohľad nemôže držať album pokope, mu dáva šmrnc. Upozorňuje na to, že Miley Cyrus nemôžeme vnímať iba ako popovú hviezdičku, ale ako speváčku, ktorá odvážne prekračuje hranice žánrov už aj na ploche jedného hudobného nosiča. A výsledok? Nemôžete sa nudiť.

O to sa postarajú aj meniace sa nálady jednotlivých pesničiek. Kým v trapovej Muddy Feet si nedáva servítku pred ústa a štipľavo kričí "Vypadni ku*va z môjho domu s týmito sra*kami", v hymnickej rockovej Jaded hovorí o vlastných chybách, ktorými sa pričinila o pád vzťahu, zatiaľ čo jej už bývalý manžel si ich odmieta priznať.

V Rose Colored Lenses nám rozpovie niečo o svojom romanticko-klamlivom pohľade na bývalý vzťah, po ktorom je už pripravená prijať realitu a zložiť ružové okuliare, či v tomto prípade kontaktné šošovky, hoci by bolo lákavé zostať v krajine zázrakov. Téme absolútnej odovzdanosti sa venuje vo veľkolepej milostnej piesni You, v ktorej zohrávajú boj jej túžby s potrebami "Nie som stvorená pre koňa a koč". Intimita a sexuálne túžby explodujú v ambientnej skladbe Handstand.

Tak ako sa striedajú témy, od pádov v minulosti po prijatie prítomnosti, sa striedajú aj akustické spracovania skladieb s tými, v ktorých prevažuje elektronika. Sú namiešané v pomere podčiarkujúcom všestrannosť tridsaťročnej umelkyne. Poľahky sa dá podľahnúť klavírnej produkcii v  romantickej skladbe You a v emotívnej Wonder Woman či rytmickej sekcii v Rose Colored Lenses. A následne, keď sa druhá polovica albumu v inštrumentácii posunie smerom k elektronike a spoznáte Handstand, Violet Chemistry, Wildcard či Moody Feet, zistíte, že aj tu znie výborne a nemá zmysel si vyberať, čo z toho je atraktívnejšie.

Sia, Brandi Carlile a ich nevyužitý potenciál

Zaujímavá je rozhodne aj voľba hudobných hostí. Zdieľanie informácie, že speváčky SiaBrandi Carlile budú súčasťou novej nahrávky, vyvolalo určité očakávania, ktoré vo výsledku zostali nenaplnené. Obe speváčky sú len kulisou. Hoci vkusnou a emotívnou, stále len kulisou. Nevyužiť ich jedinečné hlasy viac v popredí je celkom škoda, aj keď treba uznať, že Miley Cyrus vokálnu pomoc určite nepotrebuje a aj týmto gestom dokazuje, o kom nekonečné letné prázdniny sú. 

Brandi Carlile sa objavuje v sladkej skladbe Thousand Miles, ktorá okrem vokálov americkej speváčky prináša aj jemný country nádych, ktorý je práve jedným zo žánrov, v ktorých je Brandi ako doma. Jej austrálska kolegyňa Sia hosťuje v temnej a špinavej skladbe Muddy Feet, ktorej je aj spoluautorkou. Vyžaduje si však sústredené počúvanie, potrebné na to, aby ste odhalili, ktorá speváčka spieva ktorý part. No aj tu platí, že Miley predvádza tak presvedčivý vokálny výkon, ktorý sa nepotrebuje oprieť o kvality Siinho hlasu. Na ten plnohodnotný hnev a vrčanie si vystačí aj sama.

Pôsobivá však nie je iba v skladbách, v ktorých jej hlas príjemne chrapčí a vykresľuje ju ako rockovú speváčku. V soulovej skladbe You, ktorá znie ako žiadna iná na albume, je jej hlas príjemne zastretý. Úvodnú romantickú chvíľku veľmi rýchlo vystrieda silný hlas v refréne a poslucháč sa razom ocitá uprostred strhujúcej filmovej pasáže. Presne tak skladba You pôsobí, ako soundtrack k romantickému filmu.  

V klavírnej balade Wonder Woman zase dostaneme ten druh mohutného refrénu, ktorý jej veľmi pristane. Už teraz si viem predstaviť, ako si budú Wonder Woman vyberať nádejné speváčky naprieč všetkými speváckymi televíznymi súťažami. Buď ňou ohúria, alebo sa v danom momente pochovajú. Našlo sa však na albume aj miesto, kde ma ako speváčka nebaví, a to v skladbe Island, prvoplánovo prázdninovej pesničke s mäkkým popovým spevom, ktorý pri kvalitách, aké predvádza nielen na tomto albume, skrátka na wau efekt nestačí. V závere dojem umocní gýčový šum mora, čo sa však albumu s názvom nekonečné letné prázdniny dá odpustiť.

Napriek tomu, že sa hlavná protagonistka už dávno nehojdá na demolačnej guli, album Endless Summer Vacation tou guľou je. Jasne ukazuje, že popularitu detskej televíznej hviezdy, chvalabohu, prepisuje ako speváčka. Z idolu násťročných dievčat sa stala žena, ktorá si svojím talentom, ale aj osobnosťou vydobyla pozíciu uznávanej speváčky. Dvanásť piesňový set vysiela jasný odkaz. Miley Cyrus je na prvom mieste. Nie jej exmanžel, nie jej aktuálny priateľ.

Album je o nej. O žene, ktorá má za sebou veľké boje, z ktorých vyviazla posilnená. Endless Summer Vacation je zrelé a sebavedomé dielo, ktoré prináša pikantnosť, opojnosť, expresívnu lyriku, asertívnosť, introspekciu, sebalásku aj bezstarostnosť. Je záznamom toho, kým je Miley Cyrus v roku 2023. Osobou akceptujúcou minulosť a milujúcou prítomnosť, v ktorej žiari ako jedna z najvýraznejších popových hviezd 21. storočia obdarená veľkou dávkou talentu.

Miley Cyrus – Endless Summer Vacation
(Columbia Records, 2023)

1. Flowers
2. Jaded
3. Rose Colored Lenses
4. Thousand Miles (feat. Brandi Carlile)
5. You
6. Handstand
7. River
8. Violet Chemistry
9. Muddy Feet (feat. Sia)
10. Wildcard
11. Island
12. Wonder Woman
13. Flowers (Demo)

Vypočujte si celý album na Deezeri:

Autorka: Miroslava Rabčanová

Súvisiaci interpreti: Miley Cyrus