Pri Rihanne je poslucháč zvyknutý, že každý z jej albumov vychádzajúcich výročne obsahoval nejaké to svoje charakteristické obdobie. Nech už bolo plné nenávisti voči Chrisovi Brownovi (Rated R, 2009), šťastné (Loud, 2010) alebo rebelské (Talk That Talk, 2011), vždy išlo o niečo, čo si speváčka zažila sama. Tentokrát môžeme byť svedkami toho, ako sa vyrovnáva s chaosom vo svojom osobnom živote.
Čáry máry so žánrami
Vo svojej podstate, siedma štúdiová nahrávka 24-ročnej speváčky obsahuje všetky žánre, ktoré sa dali od nej čakať (pop, R&B, reggae). K nim pridala aj vplyvy britskej klubovej scény, ktoré v rámci súčasných trendov chcela spracovať. Z pohľadu albumu ako celku pôsobia na seba tieto skladby navzájom rušivo. V kontraste stojí spolupráca s Davidom Guettom Right Now, kde elektronické riffy pôsobia ako zubárska vŕtačka – pri prvom počutí sa človek bojí, no neskôr si uvedomuje, že mu až tak neprekáža - a najvyrovnanejší duet Stay s Mikkym Ekkom, nováčikom na poli R&B.
Rihanna ft. Mikky Ekko - Stay
Na druhej strane, pri konkrétnych kúskoch sa jej a producentom podarilo nájsť taký prienik, aký nikto nečakal. Najvhodnejším prototypom spomenutého je What Now. Spočiatku víta fanúšika pop-R&B klavír. Nič nové, povie si, kým nenastúpi trhaný dubstepový refrén so spytujúcim hlasom speváčky. Celé úzkostlivé hľadanie východiska vyvrcholí v prechode z aktuálneho elektronického trendu do rocku. Veľmi precízne a nenásilné vypestovanie pop-R&B-elektronickej balady, čím spája americkú kultúru s tou britskou.
Rihanna - What Now
Stará láska nehrdzavie
Polienka do ohňa klebiet o svojom nevyrovnanom vzťahu s Chrisom Brownom hádže mladá speváčka aj spoločnou skladbou. V Michaelom Jacksonom inšpirovanej Nobody's Bussiness sa obaja priznávajú k nesmrteľnosti svojich pocitov, no žiadny verdikt nepadá. Ten z Rihanninej strany sa dozvedáme v závere platne z reggae ladenej No Love Allowed: "... nazývam to vraždou, nepovolená láska," vyvodzuje a o pár riadkov ďalej dodáva: "Väčšinou som ja tá, za ktorou plačú, ale tento muž je ten, pre ktorého by som aj zomrela..."
Podobné stanovisko má aj v Lost In Paradise. Spevákom Labrinthom produkovaná elektro-popová skladba stvárňuje lásku, ktorá vymedzuje vzťah speváčky a jej niekdajšieho/aktuálneho/budúceho priateľa na úplne inú úroveň od tých ostatných. Jednoducho sa nechce zbaviť spomienky na neho a sama uznáva, že "možno je to zlé, ale chutí správne byť stratená v raji".
Rihanna ft. Chris Brown - Nobody's Bussiness
Unapologetic predstavuje chaos zo súkromného života, z nenaplnenej lásky a nenachádzania ďalšieho smeru. Ako však naznačuje názov albumu, Rihanna sa za svoje city ospravedlňovať nemieni. A nemusí sa ospravedlňovať ani za nedokončenosť a necelistvosť nahrávky, fanúšikovia jej to za úprimnosť a otvorenosť určite prepáčia.
Láskou sklamaná autorka si čas pre zahojenie rán rozhodne nedopraje, veď od incidentu s Brownom vydala za štyri roky už svoj štvrtý album. Jej devízou a možno aj marketingovou stratégiou je, že aj keď nejde o bezchybné popové nahrávky, o to viac je v nich ľudskosti a skutočných pocitov. Práve vďaka nim je nevyváženosť "neospravedlňujúceho" albumu ospravedlniteľná a práve vďaka nim Rihanna zostáva na vrchole.
Rihanna - Unapologetic
(Def Jam, 2012)
1. Phresh Out The Runway
2. Diamonds
3. Numb (feat. Eminem)
4. Pour It Up
5. Loveeeeeee Song (feat. Future)
6. Jump
7. Right Now (feat. David Guetta)
8. What Now
9. Stay (feat. Mikky Ekko)
10. Nobody's Business (feat. Chris Brown)
11. Love Without Tragedy / Mother Mary
12. Get It Over With
13. No Love Allowed
14. Lost In Paradise
Autor: Marek Majzon
Súvisiaci interpreti: Rihanna