Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Smells Like Jazz Spirit: Tomáš Lukáč vdýchol Nirvane nonšalantnosť a gráciu

Tomáš Lukáč - Heart-Shaped

19.02.2021 - 15:00 | Marek Danko

Čitateľom netreba predstavovať kapelu, ktorá preslávila Seattle a stala sa symbolom rebélie a vzdoru nielen u generácie 90. rokov. Popularita Nirvany pretrváva aj takmer 30 rokov po jej tragickom konci a hudobníci si ju dokážu patrične uctiť. Jedným z nich je slovenský jazzový gitarista Tomáš Lukáč, ktorý nedávno vydal svoj debutový album Heart-Shaped.


Je bežné, že muzikanti zjednodušujú. Vezmú si ako predlohu niečo ťažšie a upravia to na svoj obraz s ohľadom na vlastné limity. Už menej bežný je však jav, kedy inštrumentálne zdatnejší hudobníci urobia z jednoduchej predlohy niečo komplikovanejšie a menej stráviteľné. Hoci sú na takzvanom okraji záujmu, aj takéto veci sa našťastie dejú.

Napríklad takí Angličania Jazz Sabbath vydali minulý rok album s jazzovými úpravami piesní priekopníkov heavy metalu. A na Slovensku máme Tomáša Lukáča, ktorého debutový album Heart-Shaped zase vzdáva hold grungeovej legende, ktorá síce žila krátko, ale o to silnejší je jej pretrvávajúci vplyv na ľudí, z ktorých mnohí v čase smrti Kurta Cobaina (1994) možno ani neboli na svete.


Krabica srdcoviek

Osobne si myslím, že takýchto platní by malo byť vo svete viac. Poukazujú okrem iného na fakt, že aj inštrumentálne zdatní muzikanti majú radi "prostejšiu" hudbu, pokiaľ je zložená kvalitne. O Cobainových skladateľských schopnostiach je zbytočné polemizovať, ten človek mal naozaj talent na silné a naliehavé motívy. O to viac dnes poteší fakt, že z jeho tvorby sa môžu zrodiť na finesy a nuansy bohaté inštrumentálne hody typu You Know You're Right. V tomto prípade som ani nepostrehol podobu s pôvodnou verziou, až do takej miery sa hudobníci "odviazali" s jazzovo-rockovou smršťou sól a iných lahôdok. Čakali by ste napríklad v závere On a Plain prekvapivý duel zboostrovaných gitár a jazzovej rytmiky?


Kapela márnotratne rozhadzuje nápady aj naďalej, ale niekedy je predsa umiernenejšia. Platí to hlavne o Heart-Shaped Box, kedy sa pôvodná podoba vehementne prediera na povrch. Lounge Act dodávajú pocit exotiky trúbkové (Vasilis Nalbantis) a bubienkové (Conrado Molina) aranžmány, ktoré odkazujú skôr na world music. Serve The Servants nadobudla atraktívnu podobu electro-fusion, kde nástroje (obzvlášť klávesy) pôsobia akosi priestornejším a nadýchanejším dojmom. Za All Apologies a vlastne ani za žiadnu z úprav sa muzikanti nemusia ospravedlňovať - ich interpretačné majstrovstvo je vyšperkované umne vystavanými variáciami na známe motívy.      

Po nahnutej rovine

Asi najznámejší kus Smells Like Teen Spirit dostal aj najväčší priestor a rozhodne nejde o premárnenú stopáž. Počuteľne však nejde len o obdivuhodné technické schopnosti. Je v tom aj kus srdca a pocitov, ktoré kapela vnáša do ikonickej skladby. Hudobníci balansujú po nahnutej rovine najmä so záverečným kusom Dumb, predstavujúcim vybočenie z konceptu. Prvý a poslednýkrát sa tu ozýva spev, konkrétne rap (Pathos a Marv the Harf), ktorému nie je cudzia ani slovenčina (Prezident Lourajder). Spolu s You Know You're Right sa táto pieseň na Nirvanu ponáša najmenej. Aj za touto hip-hopovou rozšafnosťou je hlbší zámer, ale mne sa ho nepodarilo vypátrať. Ide však o oživenie, aké nebýva na podobných platniach zvykom.


Svedčí to aj o nadhľade, s akým Tomáš k tomuto projektu pristúpil. Jeho záujmy siahajú do rôznych hudobných sfér a jazz je vlastne iba špička ľadovca, ktorej sa venoval počas štúdií v zahraničí. Tam sa zrejme dostal aj k ľuďom, stojacim za Heart-Shaped. Okrem vyššie uvedených hostí ide hlavne o kmeňových členov Tomas Lukac Group: nemeckého pianistu Andreho Schwagera, rakúskeho basgitaristu Markusa Oberleitnera a čínskeho bubeníka Zhitong Xu. V podstate by išlo o bežnú zostavu, aká sa dá vídať v množstve jazzových zoskupení, ale títo hudobníci sa neuspokojili so štandardom. Vlastne áno, len namiesto jazzových štandardov nám naservírovali elektrizujúce verzie rockových štandardov.

Práve tento detail robí z Tomas Lukac Group vybočujúci medzinárodný zjav. Zároveň ide o kapelu, ktorá sa nezľakla výzvy a pristúpila k svojej úlohe zodpovedne. Výsledkom je album rôznorodých improvizácií na dobre známe témy, ponúkajúci vzrušujúce inštrumentálne zážitky. Je ťažké uhádnuť, či formácia bude schopná na niečo také nadviazať alebo pôjde úplne odlišným smerom. Heart-Shaped však zostane pozoruhodným artefaktom a nás obzvlášť teší fakt, že za ním stojí talentovaný Slovák, ktorý sa v hudobnom svete nestratí.


Tomáš Lukáč - Heart-Shaped
(Hudobný fond, 2020)

1. You Know You´re Right
2. Heart-Shaped Box
3. Smells Like Teen Spirit
4. On a Plain
5. Lounge Act
6. Serve the Servants
7. All Apologies
8. Dumb

Vypočujte si celý album na Deezeri:Autor: Marek Danko
Foto: Šimon Lupták   


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti