Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Adam Ďurica – Dávno zomrel rock'n'roll

Adam Ďurica – Dávno zomrel rock'n'roll

Adam Ďurica - Dávno zomrel rock'n'roll 22.02.2012 - 16:36 | Miroslava Rabčanová

Je to neuveriteľné, ale ubehlo už päť rokov od vydania debutového albumu Cukor a soľ, ktorým talentovaný spevák Adam Ďurica ukázal, že nie je dôležité byť víťazom speváckych súťaží. Víťazstvom v jeho prípade bolo mať dušu hudobníka a byť obklopený kvalitnými inštrumentalistami a textármi. Už debut odhalil istú hudobnú vyzretosť, no to, čo ponúka aktuálna novinka Dávno zomrel rock'n'roll, v pozitívnom slova zmysle vyráža dych.


Skladby na album vznikali v období posledných piatich rokov. Niektoré takmer hneď po vydaní debutu, iné až tesne pred nahrávaním albumu. Nejde teda ani zďaleka o nič "rýchlokvasené". Predzvesťou albumu bol singel Bez servítky, ktorý sa tešil slušnej podpore v slovenskom rádiovom éteri, následnou ochutnávkou bola pieseň Bolo tu fajn, ktorá je z úplne iného súdka. Už tieto piesne poukazovali na pestrosť, ktorá poslucháča pri počúvaní druhého album čaká.


Album obsahuje celkovo štrnásť piesní, ktorých je autorom hudby samotný Adam Ďurica. Na pomoc si prizval svojho menovca, gitaristu a speváka Andyho Ďuricu (Stereo, Pavol Habera, Peter Cmorik, Mária Čírová) a tiež gitaristu Stana Laura. Zároveň je Adam aj väčšinovým autorom textov, výraznou mierou však prispeli aj vyhľadávaní slovenskí textári ako Vlado Krausz, Jozef Husovský či už spomínaní Andy Ďurica a Stano Lauro. Svojimi nezameniteľnými hlasmi prispeli aj dvaja speváci. Prvým z nich je Peter Cmorik v skladbe Pôvabná a druhým je Bystrík, ktorý si s Adamom zaspieval pieseň Anjel.

Nový album znie surovejšie a naturálnejšie ako jeho predchodca. Je ostrejší, kritickejší k istým témam, otvorenejší. Ostrosť či kritickosť vyjadruje najmä titulná skladba Dávno zomrel rock'n'roll, v ktorej Adam otvorene hovorí o aktuálnom dianí na našej hudobnej scéne. "Pesničky bezduché na dennej ponuke, hviezdy sa vytratili, prestali byť v záruke. Predaje klesajú, bulváre slintajú..."


Adam sa na svojej novinke doslova vykašľal na to, čo diktujú rádiá a čo chcú veľké vydavateľstvá. Vybral sa svojou vlastnou cestou, na konci ktorej stoja jeho skalní fanúšikovia. Skladby tvoril na základe svojho vlastného presvedčenia a zo svojich vlastných emócií, bez akéhokoľvek nátlaku. Celý album od prvej skladby po poslednú vyznieva úprimne, je ľahko uveriteľný. Necítiť z neho kalkulácie, či hrané emócie na poslucháča. Tam, kde mal chuť byť ostrý, pritvrdil a udrel do strún svojej gitary, tam, kde sa žiadala jemnosť, ubral a odhalil svoju dušu romantika.

Tak ako šikovne pracuje s gitarou a so slovami, tak kvalitne narába aj so svojim hlasovým fondom. Na albume sa Adam predstavil vo viacerých polohách, vyjadrujúc pestrú škálu emócií, ktoré si vyžadujú prácu s hlasom. Je ťažké si vybrať, či mu viac sedí poloha romantika v emotívnych baladách alebo poloha rockera, v ktorom aj naďalej žije rock'n'roll.

V každom prípade si tento album zaslúži pozornosť. Ako celok je veľmi vyzretý, silný a má čo povedať. V obchodoch ho však budete hľadať márne. Do klasickej distribúcie totiž nešiel. V tradičnej podobe CD nosiča sa dostal do rúk iba fanúšikom, ktorí navštívili jeden z koncertov Ďuricovho jesenného turné, v rámci ktorého bol album v cene vstupenky.

V súčasnosti je však album voľne dostupný v digitálnom formáte a dá sa stiahnuť zdarma na špeciálnej stránke na Facebooku. Možno aj týmto gestom sa chce Ďurica pokúsiť o "nápravu" médiami pokriveného vkusu slovenských fanúšikov...

Adam Ďurica - Dávno zomrel rock'n'roll
(vlastným nákladom, 2011)

1. Príď už
2. Nie sme tí
3. Pôvabná (+ Peter Cmorik)
4. Chýbaš mi
5. Bez servítky
6. Záliv
7. Ešte vládzem
8. Do neznáma
9. Anjel (+ Bystrík)
10. Dúfam
11. Jeseň
12. Príď už 2
13. Bolo tu fajn
14. Dávno zomrel rock'n'roll

Autorka: Miroslava Kuracinová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti