Trojicu nadaných a veľmi aktívnych hudobníkov Robert Pospiš, Martin Sillay a Nikolaj Nikitin poznáme predovšetkým z nahrávok na poli jazzovej, experimentálnej alebo vážnej hudby. Minulý rok sa však vydali trochu iným smerom a v krajine neobmedzených možností nahrali album Spev Tebe. Spolupráca s výbornými americkými hudobníkmi posunula výraz platne trochu ďalej od ich bežného akčného záberu.
Po experimentoch trochu viac pohody
Práve v tejto inšpiratívnej hudobnej metropole našli Robert Pospiš, Martin Sillay a Nikolaj Nikitin živnú pôdu pre platňu, ktorú by od nich asi čakal iba málokto. Ich doterajšie nahrávky Balady (2015), Cikker 105 (2016), Exodus (2017) a v prípade prvej menovanej dvojice aj Doba (2013) a Príchody odchodov (2010) sú síce hudobne rozmanité, no charakterizuje ich ponurejšia atmosféra, príklon k experimentom či zameranie na náročnejšie alebo žánrovo vyhranené publikum.
Minuloročným albumom Spev Tebe zatiaľ najvýraznejšie ukazujú, že im nie sú cudzie ani "ľahšie" žánre, pochádzajúce prevažne z druhej strany Atlantiku. Po textovej stránke ich inšpirovali básne Walta Whitmana, konkrétne vybrané časti z diela Spev o mne, ktoré do slovenčiny preložil Martin Solotruk. Roberta Pospiša (spev, produkcia) už dávnejšie očarila hudobnosť Whitmanových veršov a aj preto bolo nutné nahrávať platňu práve na mieste, kde básnik pôsobil.
Samozrejme, ak hovoríme o "ľahšej" hudbe, je potrebné brať to s nadhľadom, muzikanti predsa len nezaprú svoj jazzový naturel. Ide o žáner, ktorý sa skladbami prepletá ako červená niť. Saxofón Nikolaja Nikitina je rafinovaný rovnako ako Petersove klavírne etudy, no či už maľujú soulové, R&B alebo gospelové odtiene, nákazlivosť liniek je zaručená. Sillayova gitara je o trochu menej nápadná, ale keď už dostane slovo (Mesto spí a krajina spí), treba zbystriť pozornosť / taký podmanivý feeling nemá u nás veľa gitaristov, o originálnom spôsobe hry ani nehovoriac.
Veľké veci sa dejú medzi riadkami
Po melodickej stránke ide zrejme o to najchytľavejšie, čo sa trojici muzikantov zatiaľ podarilo vytvoriť. Priamočiarosť však v tomto prípade neznamená prvoplánovosť. V kompozíciách sa toho veľa udeje pod povrchom. Aj na prvý pohľad obyčajný gospel (Amerika spieva) robí divy vďaka premysleným klávesovým a dychovým nástrojom. Veľký podiel na vytvorení tej správne "americkej" atmosféry má aj rytmika, ktorá otvára široké inštrumentálne možnosti, pričom je ľahká a pohodová ako sa na zaoceánskych jazzmanov patrí.
Solotruk sa s prekladmi popasoval zdatne, aj keď pár spojeniam, ktoré v slovenčine neznejú veľmi pôsobivo, sa vyvarovať nedokázal (napr. "starý manžel spí pri svojej žene a mladý spí pri mladej"). Navyše sa podobné verše do hudby vtesnávajú dosť zložito, o čom svedčí i frázovanie spevákov. Ani drobné nedostatky však nemôžu potopiť ambiciózny umelecký zámer, ktorý svoju hodnotu nepochybne má, a výkony oboch spevákov. Hanka Gregušová je rovnocennou, výborne zvolenou partnerkou k prejavu Roberta Pospiša. Ten sa pri speváčke so zamatovým soulovým vokálom nadýchol k veľmi precítenému výkonu a zostala mu i chuť experimentovať s jemnou moduláciou hlasu (Blúdim videním).
Nikolaj Nikitin, Robert Pospiš a Martin Sillay príjemne prekvapili tým, s akou ľahkosťou si našli prechodné miesto v soulovej, gospelovej, folkovej a R&B polohe s jemnou jazzovou príchuťou. Svedčí im viac než dobre, navyše získali nové skúsenosti a s pomocou hosťujúcich muzikantov si pootvorili dvierka k ďalším možnostiam svojho hudobného vývoja. Pravdepodobne ide o jednorazový počin, no keby sa páni v budúcnosti rozhodli zopakovať si túto neskutočnú slovensko-americkú pohodu ešte raz, určite u poslucháčov platne Spev Tebe môžu rátať so súhlasom a podporou.
Robert Pospiš, Martin Sillay, Nikolaj Nikitin - Spev tebe
(2018, Real Music House)
1. 30th Dr. & 29th St.
2. Oslavujem a spievam
3. Počujem
4. Mesto spí a krajina spí
5. Pohnutie dotykom
6. Máš už silu, ó duša
7. Amerika spieva
8. Zastav sa
9. Spev tebe - Budúcnosť
10. Zvuky zimy
11. Noc v prérii
12. Blúdim videním
Album môžete počúvať a podporiť kúpou na Bandcampe. Nájdete ho aj na Deezeri, Spotify a ďalších streamingových službách.
Autor: Marek Danko
Foto: artwork - Reinhard Kleist