Živý, autentický jazz, ktorý sa nesnaží napodobňovať americké vzory. Aj to sú vlastnosti, ktoré zaujali deviatich porotcov v medzinárodnom zastúpení prestížnej slovenskej ceny Esprit. Ocenenie za najlepší slovenský jazzový album roka si tento rok odniesol trubkár Lukáš Oravec, cenu verejnosti zase speváčka Hana Šebestová.

Oslava slovenskej jazzovej tvorby, tradične pripadajúca na Medzinárodný deň jazzu (30. apríl), sa opäť niesla v patrične slávnostnom duchu. Galavečer v zaplnenej sále Divadla Aréna zároveň potvrdil, že jazz je na Slovensku žánrom, o ktorý je záujem. O úspechu a dynamike domácej scény hovorí nielen rekordný počet nominovaných, ktorý oproti minulému roku stúpol na 22 albumov, ale aj Jazzový summit, ktorý sa v pondelok v hoteli Devín uskutočnil po prvýkrát. 

Jeho účelom bola okrem zdieľania skúseností v kultúrnej oblasti aj snaha pomôcť slovenským muzikantom presadiť sa v zahraničí. "Slovenský jazz je na veľmi vysokej úrovni, hudobníci by sa však mali snažiť o väčšiu originalitu, návrat k tradíciám a koreňom, nie byť americkejší ako samotní Američania," zhrnul počas odovzdávania cien porotca Dubi Lenz, jeden z umeleckých riaditeľov najväčšieho izraelského jazzového festivalu Red See Jazz Festival. Neskôr tiež dodal, že práve nekomerčnosť a živá komunikácia muzikantov je silnou stránkou vítazného albumu Ali.

Lukáš Oravec, Dubi Lenz a Boris Čellár, Esprit Zdroj: PR / EspritLukáš Oravec, Dubi Lenz a Boris Čellár

Lukáš Oravec a jeho kvarteto na nahrávke demonštrovali svoj talent v spolupráci so známym americkým skladateľom a saxofonistom Bobom Mintzerom. 
Sošku z dielne umeleckej sklárky Gordany Turuk si víťaz prevzal z rúk Dubiho Lenza i organizátora podujatia Borisa Čellára. Známy jazzový gitarista, ktorý podujatie každoročne organizuje pod hlavičkou internetového portálu Jazz.sk, zároveň zdôraznil, že myšlienkou udeľovania cien nie je hodnotenie, kategorizovanie alebo vyvolávanie súťaživosti. "Cieľom je podpora jazzového diania a motivácia k ďalšej produkcii hodnotných albumov, ktoré obsahujú neviditeľný jazzový esprit," uviedol Čellár.

Toto tvrdenie nepriamo podporuje aj fakt, že Oravec svoju nomináciu premenil práve v roku, kedy mal v konkurencii silných albumov iba jediný počin. V ročníku 2015 totiž produktívny slovenský trubkár "súťažil" hneď s dvomi albumami na konte: Piotrology, ktorý nahral so svojím kvartetom, a Kulosaari od medzinárodného projektu Kaunis Five.

Cenu verejnosti, za ktorú bolo možné hlasovať online na spomínaném webe Jazz.sk, si tento rok prevzala Hana Šebestová. Speváčka vo svojom prejave skromne poďakovala všetkým podporovateľom i širokému spektru slovenských džezmenov, ktorí sa podieľali na tvorbe jej debutového albumu Utajená.

Hana Šebestová získala Cenu verejnosti, Esprit Zdroj: PR / EspritHana Šebestová získala Cenu verejnosti

Niektoré z hodnotení oceneného albumu Ali:

"Lukáš Oravec priniesol sofistikovaný, plnokrvný jazz - moderne poňatý hold jazzovej tradícii. Špičkové zastúpenie, fantastická rytmika, exkluzívny hosť, krásne skladby. Pre mňa absolútny, tvrdý jazzový diktát, ktorý sa zároveň vyznačuje úžasnou ľahkosťou." - Matej Šálek, dramaturg koncertného cyklu City Sounds

"Pri albume Ali môže človek cítiť, že jazz sa zrodil v Amerike spojením niekoľkých hudobných prúdov. Nahrávka má výrazné skladby a témy, vynikajúce aranžmány, nemilosrdne swingujúcu rytmiku a veľmi dobre konštruované improvizácie." - Viktor Zappner, jazzový producent a promotér (Tasmánia)

"Skvelá jazzová produkcia s medzinárodným prepojením. Vynikajúci sólisti, skladby a nahrávka na presvedčivej úrovni." - Peter Polanský, marketingový riaditeľ a dramaturg Wiener Konzerthaus (Rakúsko)

Lukáš Oravec, Boris Čellár, Hana Šebestová, Esprit Zdroj: PR / EspritLukáš Oravec, organizátor Boris Čellár a Hana Šebestová

Ako už býva zvykom, správna oslava by sa nezaobišla bez špičkových hudobných vystúpení. A tak sa v sále divadla Aréna i v priamom prenose RTVS (na Rádiu Devín) predstavila veľkolepá produkcia Eugena Vizváryho s projektom For Jaco, ktorú známy slovenský klavirista venoval zosnulej basgitarovej legende Jacovi Pastoriovi. 

Ako "biela černoška" sa na pódiu vokálne aj vizuálne predstavila Hanka Gregušová, ktorá svojim vystúpením v sprievode klaviristu Ondreja Krajňáka zase vzdala hold koreňom tohto hudobného žánru. Speváčka vystupujúca pod pseudonymom Hanka G, zároveň priznala, že to bola práve láska k čiernej hudbe, ktorá ju pred rokom zaviala do New Yorku, aby si tu napĺňala svoj "americký sen".

Rozhovor: Hanka Gregušová: "Ešte stále si zvykám na americký spôsob hrania"

V závere večera, ktorým sprevádzala moderátorka Vera Wisterová, sa predstavil Eugen Botoš s energickým funk-jazzovým projektom Finally a napokon pódium patrilo víťazovi a jeho minuloročnému počinu Piotrology. Galavečer Esprit 2016 tak naplnil slová hlavného organizátora. "Podujatie každým rokom dvíha latku diania na slovenskej jazzovej scéne o trochu vyššie a napĺňa tak svoj hlavný cieľ -napomáhať zviditeľneniu slovenskej jazzovej hudby a podporovať produkciu ďalších kvalitných jazzových albumov," uzavrel Čellár.

O víťaznom albume rozhodla medzinárodná odborná porota v zložení: 


Ján Babič - riaditeľ festivalu Trenčiansky jazzový festival
Peter Baláž - redaktor portálu Jazz.sk
Andreas Felber - jazzový hudobný publicista a redaktor Österreich 1 (Rakúsko)
Dubi Lenz – moderátor Rádia IDF, umelecký riaditeľ festivalu The Red Sea Jazz Festival (Izrael)
Peter Polanský - marketingový riaditeľ a dramaturg Wiener Konzerthaus (Rakúsko)
Matej Šálek - dramaturg koncertného cyklu City Sounds of Bratislava
György Wallner - riaditeľ jazzového hudobného centra The Budapest Music Centre (Maďarsko)
Igor Wasserberger - hudobný redaktor a publicista
Viktor Zappner - jazzový producent a promotér (Tasmánia)

Autorka: Júlia Šimková
Foto: PR / Esprit