Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Korn ukázali vypredanému NTC neslabnúcu silu overených hitov

Korn ukázali vypredanému NTC neslabnúcu silu overených hitov

06.04.2017 - 20:00 | Adrián Kozák

Ikony žánru, ktorý pred dvadsiatimi rokmi spoluzakladali, potešili Bratislavu náložou spomienkových songov pre všetkých, ktorí ani v roku 2017 nezabudli na svoje metalové začiatky. Aj keď väčšinu setlistu Korn tvoria overené hity, ani súčasnosť kapely nie je beznádejná. Nový album Serenity of Suffering má mnoho silných momentov.


Dva predskakujúce spolky utorkového vypredaného koncertu sú predstaviteľmi tvrdších metalových žánrov a aj keď headlinera prekonávali v rýchlosti a hlasitosti, najväčšej diváckej priazni sa tešil nu metal. All-star superskupina Hellyeah, ktorá večer otvárala, doplatila na zlé nazvučenie najviac. Roly otváracej kapely sa však Vinnie Paul a spol. zhostili s vervou, hoci v tom čase sa hala ešte len začínala plniť - po šiestich skladbách a zhruba pol hodine bola prítomná zhruba polovica osadenstva. Osobne ma ich tvorba neoslovuje, naživo oproti štúdiovej tvorbe značne pritvrdzujú a je to skôr kontraproduktívne. Viacerí (ne)fanúšikovia si ten hluk nechali radšej ujsť a sedeli vonku pri drinku a cigarete.

Nemecký metalcore otriasol arénou

Čo sa týka popularity, vkusného imidžu aj hudobnej produkcie, nemeckí Heaven Shall Burn sú na tom oveľa lepšie. Extrémny metalcore v ich podaní mal aj melodické miesta a bol naozajstným začiatkom večera, čomu nasvedčovali prepacovanejšie svetlá, ale aj plnka pod pódiom a to najmä vďaka mladším ročníkom. Viacerí pamätníci 90. rokov totiž sledovali tento aktuálny hudobný trend z úzadia. Rýchly a dynamický set Nemcov skončil po štyridsiatich minútach, presne podľa časového plánu. Perfektne zorganizované koncerty bez prieťahov, to máme radi!

Krátko po pol deviatej vyšli na pódium Korn a priaznivci nu metalu pod pódiom besneli. Žáner, o ktorom fajnšmekri hovoria, že už to má všetko za sebou, sa v prípade tých najzvučnejších mien teší stále veľkej obľube u mainstreamového publika. Veď s bandami ako Korn či System of a Down (ktorí budú tiež tento rok koncertovať po Európe) začínal 15-20 rokov dozadu asi každý tínedžer, ktorý chcel pričuchnúť k tvrdým gitarám. A táto stredoškolská láska nezapadá prachom.

Korn v Prahe, 30.3.2017

Tradičné hity zabalené do tradičného problému

Korn sa na Slovensko vrátili po desiatich rokoch od vystúpenia na Hodokvase v Piešťanoch, kde vtedy zostavu doplnil bicmen Slipknot Joey Jordison a gitarista zo Sevendust Clint Lowery. V utorok na pódium krátko po pol deviatej vybehla stará dobrá zostava s navrátilcom Headom a fenomenálnym bicmajstrom Rayom Luzierom. Ten za "kukuričný tím" mláti už takmer dekádu - ku kapele sa pridal len pár mesiacov od letného bláznenia na piešťanskom letisku. Bez dlhého intra spustili pecku Right Now a publikum sa chytilo od prvých tónov. Škoda len, že obavy, ktoré mal každý triezvy návštevník NTC, sa bohužiaľ znovu potvrdili.

Celý čas som mal možnosť porovnávať s minuloročným koncertom na Nova Rocku, kde ma koncertná produkcia kapely totálne odrovnala a chvíľami som bol naozaj rád, že som ich vtedy stihol vidieť. Hlavným problémom v Bratislave bol už notoricky nevyvážený zvuk Aegon arény, ktorý nedokázali zvládnuť ani zvukári legendy z Bakersfieldu. Plechové steny odrážali všetko naspäť a prehlušili akékoľvek jemné nuansy vokálov či gitár. Znelo to, akoby ste si ich hudbu pustili v telefóne a ten vložili do hrnca. Prehlušené bicie duneli ako "v osemdesiatom piatom" a o pravde, že Luzier je fantastický bubeník s množstvom invencie som sa musel presviedčať len po pamäti. Po pár skladbách si už sluchové obvody zvykli, ale o vylepšenom zvuku sa hovoriť nedá. V myšlienkach sa vraciam na nickelsdorfský festival, kde koncom júna minulého roku mali zvuk nádherne čistý, vyvážený a jednoducho dokonalý.

Korn v Bratislave, 4.4.2017

Párty na oboch stranách tábora

Zvukové eskapády však neprekážali nadšenému davu, ktorý si overené hity užíval plnými dúškami, akoby bol koniec deväťdesiatych rokov. Moshpit pod pódiom, ale aj tančeky v najposlednejších radoch a na tribúnach - ľudia boli absolútne jednoliato pohnutí muzikou, na ktorej mnohí vyrastali. Koncertné setlisty Kornu vždy staviali na hitoch naprieč diskografiou, ktoré si ľudia pýtajú, bez ohľadu na novo vydaný album. Áno, doska The Serenity of Suffering je podľa štandardov skvelou nahrávkou, ale načo z nej hrať zbytočne veľa, keď máte hity ako Blind alebo Shoots and Ladders? Z najnovšej platne sa teda dostalo sa len na skladby Insane a Rotting in Vain, z nich najmä druhá menovaná má veľmi tradičný "korňácky" strih a skvelo zapadá medzi staršie kusy aj vďaka vokálnym cvičeniam po vzore Twist.

Úryvky z coververzií od Metallicy a Queen boli pre mňa skôr zbytočnými odbočkami a zábavnými kúskami, bez ktorých by sme sa obišli. Jedinou dôležitou coververziou v tvorbe Korn je World Up! od americkej soulovej kapely Cameo, ktorú zahrali v trošku skrátenej verzii. Je to však parádny párty song a dav ho pochopil správne. Veľkú párty prežíval aj líder Jonathan Davis, excentrický spevák, hráč na gajdy a fanúšik tvorby Hansa Rudolfa Gigera. Jeho zhovorčivosť nepoznala hraníc a o Slovensku hovoril v superlatívoch. Posledný koncert európskej časti turné pripadol práve na naše mesto a kapela si ho zjavne veľmi užívala. Atmosféru umocnili aj prepracované svetelné efekty sprítomnené v početných LED displejoch, slúžiacich učelu lepšie ako obrazová projekcia.

Základnú stopáž ukončila úderná pecka Good God z albumovej dvojky a atmosférické prídavky Falling Away from Me a Freak on a Leash boli skvelou bodkou za večerom spotených tričiek a spomienok na strednú. K dokonalosti možno chýbali len songy Hater, A.D.I.D.A.S. či Got the Life. Nočný pokoj je však neúprosným pánom, a tak sa o desiatej večer ten výlet do minulosti skončil. Jedinou chybou na jeho kráse bol nedokonalý zvuk, cez ktorý sa však mnohí skalní určite preniesli.

Setlist koncertu Korn v Bratislave:
(4. apríla 2017, Aegon Aréna)

1. Right Now
2. Here to Stay
3. Rotting in Vain
4. Somebody Someone
5. Word Up! (Cameo cover)
6. Coming Undone (s úryvkom "We Will Rock You" od Queen)
7.Insane
8. Y'All Want a Single
9. Make Me Bad
10. Shoots and Ladders (s úryvkom "One" od Metallica)
(Sólo na bicie)
11. Blind
12. Twist
13. Good God

Prídavky:
14. Falling Away From Me
15. Freak on a Leash

Autor: Adrián Kozák
Foto: Profimedia.sk, Patrik Ratajský


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti