Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Aneta Langerová je na muzikantskom vrchole. Bratislave darovala zimomriavky

Aneta Langerová je na muzikantskom vrchole. Bratislave darovala zimomriavky

06.11.2015 - 13:30 | Michaela Žureková

Tak prirodzená, a pritom tak muzikantská, úplne skromne a bez póz. Aneta Langerová priniesla do Bratislavy svoje pravé hudobné ja, ktorým teraz žije a ktoré na turné predstavuje divákom. Séria štyroch slovenských vystúpení tak odštartovala skvelým zážitkom v našom hlavnom meste.


Hoci na pódiu Anetu Langerovú sprevádza ešte ďalších sedem hudobníkov a koncert v bratislavskom Ateliéri Babylon bol vypredaný, nedá sa atmosféra tohto vystúpenia nazvať inak ako komornou. Komornou nielen preto, že sú koncerty turné k albumu Na Radosti na sedenie, ale najmä preto, že má pri nich človek pocit blízkosti, akoby sedel s hudobníkmi vo väčšej obývačke. Takisto prejavy medzi piesňami či rozhovory medzi členmi kapely svedčia o úplnej prirodzenosti, kde sa nikto na nič nehrá a aj samotná Aneta vyzerá ako roztomilá hanblivka, ktorá sa radšej "schová" za gitaru.

Tam jej to pristane dokonale. A je úplne jedno, či ohuruje hlasom a chirurgicky presnou intonáciou, alebo inštrumentálnou variabilitou. Obecenstvo jej uverí azda všetko, aj striedanie polôh. A vo štvrtok večer ich vystriedala vcelku dosť - od romantickej úvodnej Dívky cez intímnu skladbu Slova z hor až po folkovú polohu v piesni Stačilo říct. A to je iba zlomok. Vidno totiž, akú dlhú cestu prešla prvá česká Superstar od počiatkov svojej kariéry. Vrcholom zatiaľ určite zostáva posledný album, kde sú ústredným motívom príbehy, príroda a silné ženy. Až na jednu výnimku zaznel album Na Radosti celý, aj vďaka tomu celý program napriek viacerým návratom k staršej tvorbe držal výborne pokope.

Prečítajte si: Aneta Langerová: Hudba je moja celoživotná terapia

Aneta Langerová v Bratislave, 5.11.2015

Keď česká nevesta rapuje po slovensky

Silnú odozvu získala Aneta s kapelou od fanúšikov pri čerstvom singli Tragédie u nás na vsi, ktorá je vo svojej záverečnej pasáži akýmsi odkazom na filmové, priam "bondovské" melódie. Ukázalo sa, že hudobníci, medzi ktorými nechýbal ani spoluautor speváčkinho posledného albumu Jakub Zitko, to vedia na pódiu rozbaliť naplno. Výkony všetkých z nich vrátane sláčikového tria boli Anetinou oporou. Vzájomne súzneli a dokazovali svoju hudobnú tvárnosť v pesničkárskych a aj tých emotívnejších polohách (príkladom nech je precítená Vzpomínka na Anetinu zosnulú mamu). Zohratosť a prepojenosť boli dôkazom toho, že na pódiu nestála iba "superstar a jej kapela", ale jeden dobre fungujúci celok.

Jesenný večer rozjasnila 28-ročná muzikantka aj humorom, do ktorého zapojila i obecenstvo. To si najprv začalo popiskovať spolu s ňou vo veselej skladbe Bříza a následne sa nechalo pobaviť nielen vyhlásením, že jej najbližším žánrom je hip-hop, ale dokonca aj rapovaním piesne Nevěsta v slovenčine. Aneta sa jednoducho nehrala na nič, ukázala sa presne taká, aká sa ponúka na svojich nahrávkach, akurát ešte spontánnejšia a skutočnejšia. Živú atmosféru totiž naozaj neprekoná nič a tým najlepším pocitom je odchádzať z koncertu so slovami piesne Na Radosti na perách, ktoré sú metaforickou zhmotnenou bodkou: Být tichou vodou v řece, jež poslouchá krajinu, před krásou její klečet...

Aneta Langerová v Bratislave, 5.11.2015Viac fotografií Marka Erda

Setlist koncertu:

1. Dívka
2. Svatá Kordula
3. Panna
4. Malá mořská víla
5. Jiný sen
6. Možná
7. Tragedie u nás na vsi
8. Slova z hor
9. Maják
10. Vzpomínka
11. Stačilo říct
12. Divoká hejna
13. Bříza
14. Nevěsta
15. Tráva
16. V bezvětří
17. Vysoké napětí
--
18. Voda živá
19. Na Radosti

Zostávajúce koncerty slovenskej časti turné:

6. november - Nitra, Klub Nájomná jednotka - predpredaj
7. november - Trnava, Music a Cafe - predpredaj
8. november - Prievidza, Art Point / kino Baník - predpredaj

Autorka: Michaela Žureková
Foto: Marko Erd


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti